Κυρίαρχος ο Παναθηναϊκός, ο τίτλος θα κριθεί στο ΣΕΦ

Η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Παναθηναϊκού δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης στον Ολυμπιακό, του οποίου επικράτησε με 60-50.

Πλέον το πρωτάθλημα θα κριθεί σε πέμπτο παιχνίδι (28/4, 15:00 ΣΕΦ), καθώς η σειρά των τελικών βρίσκεται στο 2-2, με τις “πράσινες” να έχουν για κορυφαία παίκτρια την Ντβίτκοβιτς με 20 πόντους, ενώ η Αλέιν πρόσθεσε 10, μοιράζοντας παράλληλα και τέσσερις τελικές πάσες.

Για τον Ολυμπιακό αυτή που προσπάθησε περισσότερο ήταν η Αγγελική Νικολοπούλου με 14 πόντους, ενώ την ακολούθησε σε απόδοση η Ελεάννα Χριστινάκη με 9.

Oι “ερυθρόλευκες” μπήκαν καλύτερα στο ματς, προηγούμενες με 2-8 στο 4′, ωστόσο στη συνέχεια οι «πράσινες» λειτούργησαν καλύτερα αμυντικά και βρίσκοντας σκορ κυρίως από την Τσβίτκοβιτς κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια (8-8), απομένοντας 3′:13” για το τέλος της πρώτης περιόδου. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι νευρικές και άστοχες, με αποτέλεσμα το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να τις βρει ισόπαλες με σκορ 10-10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με περισσότερη συγκέντρωση και καλύτερες επιλογές στην επίθεση, παίρνοντας κεφάλι στο σκορ 16-12 στο 13′. Οι «πράσινες» διατήρησαν το προβάδισμα (18-17 στο 16′), ωστόσο η αστοχία και από τις δύο πλευρές ήταν το βασικό χαρακτηριστικό, με τον Παναθηναϊκό να μετρά 0/6 τρίποντα και τον Ολυμπιακό 2/10. Στην τελική ευθεία του πρώτου ημιχρόνου, ο Παναθηναϊκός βρήκε ρυθμό στην επίθεση, κράτησε τον Ολυμπιακό χωρίς σκορ και με τρίποντο της κορυφαίας Αντριάνα Τσβίτκοβιτς (13π.) στο φινάλε, πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με +10 (27-17), που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στο ματς.

Η εικόνα του αγώνα στην τρίτη περίοδο δεν διαφοροποιήθηκε, ωστόσο ο Παναθηναϊκός είχε την ατυχία να χάσει για σύντομο χρονικό διάστημα με τραυματισμό την Τσβίτκοβιτς. Το στοιχείο αυτό εκμεταλλεύτηκε ο Ολυμπιακός, κατεβάζοντας τη διαφορά στο -6 (32-26 στο 24′). Οι «πράσινες» παρέμειναν σκληρές αμυντικά και αυτό τις βοήθησες να ανακτήσουν τη διψήφια διαφορά και μάλιστα να την αυξήσουν στο +12 ( 40-28 στο 27′) με τρίποντο της Αλεξανδρή. Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε τον Παναθηναϊκό να διατηρεί προβάδισμα +10 (43-33).

Η Παυλοπούλου στην τέταρτη περίοδο βρήκε δύο φορές στόχο πίσω από τα 6,75μ. γράφοντας το 49-33 στο 33′, ενώ η Τσβίτκοβιτς διαμόρφωσε το 52-35 στο 34′. Με γρήγορο σερί 4-0 ο Ολυμπιακός μείωσε σε 52-39, αναγκάζοντας την Ελένη Καπογιάννη να καλέσει τάιμ άουτ, πέντε λεπτά πριν το φινάλε. Το «τριφύλλι» χρειάζονταν απλώς να διαχειριστεί το υπέρ του σκορ, όπως και έκανε. Με γεμάτες επιθέσεις και ηρεμία, οι γηπεδούχες προηγήθηκαν εκ νέου με +17 (60-43) στο 38′ και ουσιαστικά έβαλαν τέλος στις όποιες σκέψεις έκαναν οι «ερυθρόλευκες» να επιστρέψουν στο ματς. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 60-50.

Τα δεκάλεπτα: 10-10, 27-17, 43-33, 60-50