Ιδανική “πράσινη” πρεμιέρα

Με το δεξί ξεκίνησε το γυναικείο τμήμα μπάσκετ του Παναθηναϊκού τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα αφού επικράτησε εκτός έδρας με 76-50 του Πρωτέα Βούλας.

Οι “πράσινες” έδειξαν καλά στοιχεία στο παιχνίδι τους ενόψει της ευρωπαϊκής πρεμιέρας στο Βέλγιο την Πέμπτη (12/10, 21:00) κόντρα στην Κανγκαρούς Μέχελεν στο EuroCup.

Με τη Σταμολάμπρου (19 π.) και τη Τζόουνς (15 π.) να πρωταγωνιστούν επιθετικά αλλά και πολλές συνεργασίες (26 ασίστ συνολικά), ο Παναθηναϊκός πήρε το θετικό αποτέλεσμα στη Βούλα.

Το ξεκίνημα δεν ήταν ιδανικό για το “τριφύλλι” στο πρώτο δεκάλεπτο που αποδείχθηκε αμφίρροπο με τις γηπεδούχες να αποκτούν μια διαφορά 10-4 στο 5’. Ωστόσο οι “πράσινες” ανέβασαν στροφές και ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο 13-14.

Στη δεύτερη περίοδο άλλαξε ριζικά η εικόνα του ματς με τον Παναθηναϊκό να τρέχει ένα σερί 16-0 και να χτίζει διαφορά +14 (13-27 στο 15’). Ο Πρωτέας όμως, βρήκε λίγο αργότερα τον τρόπο να απαντήσει για το 26-31 που ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Οι “πράσινες” επέστρεψαν δυνατά στο παρκέ και με συνεχόμενους πόντους από τη Σωτηρίου, διαμόρφωσαν το 33-45 στο 26’. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε με το πόδι στο γκάζι μέχρι και τον τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (34-57).

Στην τελευταία περίοδο με το “τριφύλλι” να έχει τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, η κόουτς Καπογιάννη άνοιξε το rotation και έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλες τις αθλήτριές της.

Δεκάλεπτα: 13-14, 26-31, 34-57, 50-76

Πρωτέας Βούλας (Δεσποτάκης): Μορχάουζ 14(4), Σταμάτη, Πολυμένη 3, Σακελλαρίου, Πατεράκη 2, Χατζηγιακουμή 3(1), Αλεξιά, Αναστασοπούλου 4, Τζορτζ 17(1), Τζανετάτου 2.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Σταμολάμπρου 19 (3) & 5 ασίστ, Κωτούλα, Παυλοπούλου 9 (1) & 3 ασίστ, Καμπάκα, Τσβίκοβιτς 10, Μπάτσιου, Σωτηρίου 9, Αλεξανδρή 2 & 7 ασίστ, Τζόουνς 15 (1) & 5 ασίστ, Ρέιντζ 6 & 4 ασίστ, Θεοδωρομανωλάκη 2, Χαιριστανίδου 4.