3/3 και πρόκριση για την Εθνική Παίδων που διέσυρε το Μαυροβούνιο

Συνεχίζει ακάθεκτη η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου, η οποία δείχνει έτοιμη για μεγάλα πράγματα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U16, μιας και επικράτησε με 79-45 του Μαυροβουνίου .

Η Εθνική Παίδων ολοκλήρωσε τη φάση των ομίλων με τρεις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια κόντρα σε Ισπανία, Βόρεια Μακεδονία και Μαυροβούνιο. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα παρουσίασε εξαιρετικό πρόσωπο σε άμυνα και επίθεση, στη διοργάνωση που διεξάγεται στην πόλη των Σκοπίων.

Παρά το χθεσινό (13/08) τραυματισμό του Λιοτόπουλου, οι Έλληνες αθλητές παρουσιάστηκαν και σήμερα (14/08) απολύτως σοβαροί. Σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης το σύνολο του Βαγγέλη Ζιάγκου είχε τον έλεγχο, με τη διαφορά να ξεφεύγει αρχικά στη δεύτερη περίοδο (36-26 ημίχρονο) και να γίνεται… φύλλο και φτερό στο τρίτο δεκάλεπτο. Εκεί με επιμέρους σκορ 17-4 το έργο έγινε… ευκολότερο. Η διαφορά ξεπέρασε τους 30 πόντους στο 36′ (73-41).

Κορυφαίοι για την Ελλάδα ήταν οι Αβδάλας (18π.) και Μαραγκουδάκης (17π.). Η διασταύρωσε στην επόμενη φάση θα φέρει την Εθνική αντιμέτωπη με τον όμιλο της Ιταλίας, της Πολωνίας, της Τουρκίας και της Λετονίας. Προς το παρόν, το πιθανότερο σενάριο είναι ο πρώτος αντίπαλος να είναι η Λετονία, η οποία εκτός συγκλονιστικού απροόπτου θα τερματίσει τελευταία. Υπενθυμίζουμε ότι συνεχίζουν όλες οι ομάδες στην επόμενη φάση.

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 26-36, 30-53, 45-79.