Ξεπέρασε τον Ζιντάν ο Ζιρού!

Με το γκολ που πέτυχε σε ηλικία 36 ετών και 53 ημερών, ο επιθετικός της Μίλαν έγινε ο γηραιότερος σκόρερ της Εθνικής Γαλλίας σε Παγκόσμιο Κύπελλο, ξεπερνώντας τον θρυλικό “Ζιζού”, που είχε σκοράρει το 2006 απέναντι στην Ιταλία (34 ετών και 16 ημερών).

Η Γαλλία αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο ματς με την Αυστραλία, κατάφερε να γυρίσει… τούμπα την αναμέτρηση πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο και σε διάστημα μάλιστα πέντε λεπτών.

Αρχικά, στο 27′ ο Ραμπιό με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Τέο Ερναντέζ έφερε το ματς στα ίσια και πέντε λεπτά αργότερα (32′) ο μέσος της Γιουβέντους έδωσε ασίστ στον Ζιρού, ο οποίος σε κενή εστία έγραψε το 2:1 για τους “τρικολόρ”. Με το γκολ που πέτυχε σε ηλικία 36 ετών και 53 ημερών, ο επιθετικός της Μίλαν έγινε ο γηραιότερος σκόρερ της Εθνικής Γαλλίας σε Παγκόσμιο Κύπελλο, ξεπερνώντας τον Ζινεντίν Ζιντάν που είχε σκοράρει το 2006 απέναντι στην Ιταλία (34 ετών και 16 ημερών).