Το… κρεσέντο του Ντε Αρασκαέτα δεν ήταν αρκετό για την Ουρουγουάη

Η ομάδα του Ντιέγκο Αλόνσο κρατούσε την πρόκριση στα… χέρια της μέχρι το 85ο λεπτό, όμως έμεινε εκτός της συνέχειας του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Παρά την επικράτηση της με 2:0 απέναντι στην Γκάνα, χάρη στα δύο τέρματα του 28χρονου μέσου της Φλαμένγκο, η νίκη της Νότιας Κορέας επί της Πορτογαλίας την έστειλε… σπίτι της.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Αναγνωριστικό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, χωρίς φάσεις και με κύριο χαρακτηριστικό τις σκληρές μονομαχίες. Στο 17′ η Γκάνα κέρδισε πέναλτι μετά από επαφή του Ροσέτ με τον Κούντους και την συμβολή του VAR. Ο Αντρέ Αγιού ανέλαβε την εκτέλεση, έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Ροτσέτ, ο Ουρουγουανός τερματοφύλακας έπεσε σωστά και απέκρουσε! Στο 23′ ο Νούνιες βγήκε τετ-α-τετ με τον Ζιγκί, έσκαψε όμορφα την μπάλα, αλλά ο Σαλισού πρόλαβε να την διώξει πάνω στην γραμμή πριν αυτή καταλήξει στα δίχτυα. Η Ουρουγουάη βρήκε το γκολ στο 28′ . Ο Νούνιες έκανε μια “κούρσα” από τα δεξιά, σέντραρε, η μπάλα πέρασε από όλους, έφτασε στον Σουάρες, εκείνος σούταρε και ο Ντε Αρασκαέτα μπήκε στην πορεία της και με το κεφάλι την έσπρωξε στα δίχτυα. Έξι λεπτά αργότερα μετά από ωραία ομαδική προσπάθεια της Ουρουγουάης, ο Σουάρες “έσκαψε” στον Ντε Αρασκαέτα και εκείνος με τρομερό σουτ “εκτέλεσε” τον Ζιγκί για το 2:0 και το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στην αναμέτρηση. Από την επίτυεξη του δεύτερου τέρματος μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου δεν υπήρξε άλλη αξιόλογη φάση, με τους Γκανέζους να μην μπορούν να απειλήσουν.

Η Γκάνα, παρά την πρόθεση της να… ανοιχτεί για να βρει γκολ, δεν κατάφερνε να απειλήσει την εστία του Ροσέτ μέχρι το 60ο λεπτό, ενώ η Ουρουγουάη δεν ήταν διατεθειμένη να ψάξει το τρίτο γκολ, παρά μόνο σε αντεπιθέσεις. Στο 63′, ο Σουλεμανά έκανε μια δυνατή… πονηρή σέντρα, η οποία πέρασε από όλους, όμως ο Μπουκαρί δεν πρόλαβε να βάλει το πόδι του και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Στο 65ο λεπτό οι Ουρουγουανοί… έκρυψαν την μπάλα, όμως το σουτ του Πελίστρι πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ζιγκί. Στο 70′, ο Φεντερίκο Βαλβέρδε επιχείρησε ένα δυνατό μακρινό σουτ, το οποίο απέκρουσε με δυσκολία ο Γκανέζος γκολκίπερ. Στο 79′, η Γκάνα έχασε μεγάλη ευκαιρία να μειώσει στο σκορ. Ο Σεμένιο πήρε την μπάλα στην περιοχή, όμως το διαγώνιο σουτ του 22χρονου δε βρήκε στόχο. Στο 81ο λεπτό ο Ροσέτ έσωσε την Ουρουγουάη από ένα ωραίο, δυνατό σουτ του Κούντους. Στο 89′, ο Καβάνι έχασε τρομερή ευκαιρία για το 3:0, καθώς ο Ζιγκί απέκρουσε την κοντινή κεφαλιά του. Στο 90+5′, η Ουρουγουάη βγήκε στην αντεπίθεση, ο Γκόμες εκτέλεσε από μακρινή απόσταση, όμως ο Ζιγκί απέκρουσε και πάλι. Στο 90+6′ ήταν η σειρά του Ροσέτ να πει “όχι”, στο δυνατό σουτ του Μπουκαρί. Το ματς είχε γίνει… ροντεό στα τελευταία 10 λεπτά. Στο 97ο λεπτό ο Καβάνι γύρισε στην περιοχή, όμως η προβολή του Γκόμες πέρασε άουτ.

ΓΚΟΛ: 26′,32′ Αρασκαέτα
ΔΟΚΑΡΙ: –
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 86′ Σουλεμανά, 90+9′ Σεϊντού / 19′ Νούνιες, 60′ Σουάρες, 87′ Κόατες
ΚΟΚΚΙΝΕΣ:
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ: Από το 1966, η Γκάνα είναι η μόνη ομάδα που έχασε δύο πέναλτι εναντίον του ίδιου αντιπάλου στο Παγκόσμιο Κύπελλο, εξαιρουμένης της διαδικασίας των πέναλτι (το 2010 και το 2022 εναντίον της Ουρουγουάης). / O Ντε Αρασκαέτα έγινε ο τρίτος Ουρουγουανός που σκοράρει δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο σε αγώνα Μουντιάλ (οι δύο προηγούμενοι ήταν ο Χουάν Πελεγκρίνο Ανσέλμο το 1930 και ο Όσκαρ Μιγκέθ το 1950). / Ο Λουίς Σουάρες είναι ο μοναδικός παίκτης που έπαιξε τόσο στο σημερινό παιχνίδι όσο και στον προημιτελικό του Μουντιάλ 2010 ανάμεσα στις δύο ομάδες.//

Γκάνα (Ότο Άντο): Ζιγκί, Σεϊντού, Αμαρτέι, Σαλισού, Ραχμάν, Παρτέι, Σαμέντ (72′ Κιερέχ), Κούντους (90+8′ Ισαχάκου), Αντ. Αγιού (46′ Μπουκαρί), Τζ. Αγιού (46′ Σουλεμανά), Γουίλιαμς (72′ Σεμένιο)

Ουρουγουάη (Ντιέγκο Αλόνσο): Ροσέτ, Βαρέλα, Χιμένες, Κόατες, Ολιβέρα, Πελίστρι (65′ Ντε Λα Κρουζ), Βαλβέρδε, Μπεντανκούρ (33′ λ.τρ. Βεσίνο), Ντε Αρασκαέτα (80′ Κανόμπιο), Σουάρες (65′ Καβάνι), Νούνιες (80′ Γκόμες)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. Πορτογαλία 7β. 3αγ. 2-1-0 (6:3)
2. Νότια Κορέα 4β. 3αγ. 1-1-1 (4:4)
3. Ουρουγουάη 4β. 3αγ. 1-1-1 (2:2)
4. Γκάνα 3β. 3αγ. 1-0-2 (5:7)

Η στιγμή που ο τερματοφύλακας της Ουρουγουάης πέφτει σωστά και αποκρούει την εκτέλεση πέναλτι του Αντρέ Αγιού (AP Photo).