Θετικό το τελευταίο “τεστ” για Ισπανία και Μαρόκο

Η “φούριας ρόχας” ξεπέρασε άνετα το εμπόδιο της Ιορδανίας, επικρατώντας με 3:1, ενώ με 3:0 επιβλήθηκαν και τα “Λιοντάρια του Άτλαντα” κόντρα στη Γεωργία λίγο πριν την έναρξη του Mundial στο Κατάρ.

Ιορδανία – Ισπανία 1:3

Η Ισπανία έχοντας σε εξαιρετική κατάσταση τους νεαρούς της ποδοσφαιριστές, κατάφερε να επικρατήσει με 3:1 επί της Ιορδανίας στο τελευταίο της “τεστ” πριν την έναρξη του Παγκοσμίου Κυπέλλου στο Κατάρ.

Η ομάδα του Λουίς Ενρίκε μόλις στο 13ο λεπτό του αγώνα κατάφερε να ανοίξει το σκορ μετά την ασίστ του Ασένσιο στον Φατί, ο οποίος με έξοχο πλασέ, έκανε το 1:0. Το ματς βρήκε γρήγορα ισορροπία και έτσι οι δυο ομάδες πέρασαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα χωρίς κάποια σπουδαία ευκαιρία. Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, οι Ισπανοί διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Γκάβι να πλασάρει όμορφα στο 56′ μέσα από την περιοχή. Στο 84′, ο Νίκο Γουίλιαμς τελείωσε την υπόθεση νίκη, καθώς πρόσθεσε και αυτός το όνομά του στη λίστα των σκόρερ για το 3:0. Η Ιορδανία το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο τελικό 3:1 χάρη σε γκολ του Αλ Νταραντρέχ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Μαρόκο – Γεωργία 3:0

Ο Ουαλίντ Ρεγκραουί είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει σχήματα και νέα πρόσωπα ενόψει της σέντρας του Mundial, καταφέρνοντας μάλιστα να επικρατήσει με σχετική άνεση επί της Γεωργίας.

Το ματς άρχισε ιδανικά για το Μαρόκο, το οποίο μόλις στο 5ο λεπτό του αγώνα, κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Εν Νεσίρι. Τα βλέμματα τράβηξε όμως το γκολ που πέτυχε ο Ζίγιεχ στο 30ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο μεσοεπιθετικός της Τσέλσι, κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του με ένα γκολ από τα 55 μέτρα και έτσι οι δυο ομάδες πέρασαν στα αποδυτήρια για το φινάλε του πρώτου μέρους. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι δυο ομάδες δεν ήταν ιδιαιτέρως απειλητικές, με το Μαρόκο να διαμορφώνει στο 72′ το τελικό 3:0 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι που ανέλαβε ο Μπουφάλ. //