Τεσσάρα με πρωτεργάτη Φερνάντες και χωρίς Ρονάλντο η Πορτογαλία!

Οι παίκτες του Φερνάντο Σάντος είχαν εύκολο έργο κόντρα στη Νιγηρία και επιβλήθηκαν το το εμφατικό 4:0 λίγο πριν τη σέντρα του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η Πορτογαλία κατάφερε να επικρατήσει με το εντυπωσιακό 4:0 επί της Νιγηρίας στο τελευταίο της φιλικό πριν το Mundial του Κατάρ. Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Φερνάντο Σάντος ήταν ο Μπρούνο Φερνάντες, ο οποίος σημείωσε τα δυο γκολ της ομάδας του, ενώ αξίζει να σημειωθεί πως ο Κριστιάνο Ρονάλντο δεν αγωνίστηκε, προκειμένου να προφυλαχτεί από κάποιες στομαχικές διαταραχές που τον ταλανίζουν από τις προηγούμενες ημέρες.

Οι παίκτες του Φερνάντο Σάντος άνοιξαν το σκορ μόλις στο 9ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Μπρούνο Φερνάντες μετά από ασίστ του Νταλότ. Στο 35′, ο μέσος της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μετέτρεψε το πέναλτι σε γκολ, διπλασιάζοντας τα τέρματα τόσο της ομάδας του, όσο και τα προσωπικά του. Στη συνέχεια, η Νιγηρία πάλεψε, ωστόσο δεν κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ, Στο 81′ μάλιστα ο Ρουί Πατρίσιο απέκρουσε πέναλτι του Ντενίς και στη συνέχεια η Πορτογαλία έκανε… επίδειξη δύναμης. Συγκεκριμένα, ένα γκολ του Γκονζάλο Ράμος στο 82′ και ένα του Ζοάο Μάριο δυο λεπτά αργότερα, ήταν αυτά που διαμόρφωσαν το τελικό 4:0 υπέρ της ομάδας του Φερνάντο Σάντος.

ΓΚΟΛ: 9′, 35′ Φερνάντες, 82′ Ράμος, 84′ Ζ. Μάριο

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ: Ρουί Πατρίσιο, Νταλότ, Ρούμπεν Ντίας (46′ Ραφαέλ Γκερέιρο), Αντόνιο Σίλβα, Νούνο Μέντες (46′ Βιτίνια), Γουίλίαμ, Μπρούνο Φερνάντες (46′ Πέπε), Οτάβιο (76′ Ρικάρντο Χόρτα), Μπερνάρντο Σίλβα (46′ Ζοάο Μάριο), Ζοάο Φέλιξ, Αντρέ Σίλβα (67′ Γκονσάλο Ράμος).

ΝΙΓΗΡΙΑ: Ουζόχο, Ακπογκούμα, Τροστ-Εγκόνγκ, Μπάσει, Εντιντί (46′ Ονιγιέκα), Αρίμπο (69′ Ετέμπο), Οσαί-Σάμουελ, Λούκμαν (46′ Τσικουέζε), Ιβόμπι, Σιμόν (76′ Ντενίς), Μοφί (58′ Ονουάτσο). //