Τα λόγια του Ντεσάμπ στο ημίχρονο του τελικού

Ο τεχνικός της Εθνικής Γαλλίας, είδε την ομάδα του να πραγματοποιεί μία πολύ κακή εμφάνιση και να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 2:0, στην ανάπαυλα του τελικού με την Αργεντινή και… τα έψαλλε στους ποδοσφαιριστές του.

Η Γαλλία πήγε στα αποδυτήρια με το εις βάρος της 2:0, ενώ μάλιστα η εμφάνιση που πραγματοποίησε στο πρώτο μισό ήταν πολύ άσχημη. Ο Ντιντιέ Ντεσάμπ, προσπάθησε μέσα από τα λόγια του να… ξυπνήσει τους ποδοσφαιριστές του και να μπουν στο δεύτερο ημίχρονο με το… μαχαίρι στα δόντια.

Όπως έδειξε η συνέχεια τα κατάφερε, καθώς οι “τρικολόρ” ισοφάρισαν και έστειλαν το παιχνίδι στην παράταση και στη συνέχεια στα πέναλτι, αφού βρέθηκαν πίσω με 3:2 και ξαναβρήκαν γκολ που έφερε το ματς στα ίσα.

Τα… γαλλικά του Ντεσάμπ: «Ξέρετε τη διαφορά ανάμεσα σ’ αυτούς και μάς; Αυτοί παίζουν έναν γαμ@@@@ τελικό, ενώ εμείς δεν το κάνουμε».//