“Πεντάρα” η Σερβία στο τελευταίο φιλικό

Η ομάδα του Ντράγκαν Στόικοβιτς επικράτησε με 5:1 του Μπαχρέιν στην “πρόβα τζενεράλε” ενόψει του Παγκοσμίου Κυπέλλου του Κατάρ και θα πάει με ανεβασμένη ψυχολογία στην πρεμιέρα με αντίπαλο τη Βραζιλία (24/11, 21:00).

Οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο ημίχρονο (1:1), με τον Τάντιτς να ανοίγει το σκορ στο 8′ και τον Χιλάλ να ευστοχεί σε εκτέλεση πέναλτι. Στην επανάληψη η Σερβία μπήκε πιο δυνατά και πέτυχε δύο γρήγορα γκολ (50′ Τάντιτς, 51′ Βλάχοβιτς). Το τελικό 5:1 διαμορφώθηκε στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού, με γκολ των Τζούρισιτς (87′) και Γιόβιτς (89′).

Σερβία (Ντράγκαν Στόικοβιτς): Β. Μιλόνκοβιτς-Σάβιτς, Μιλένκοβιτς (79′ Εράκοβιτς), Μίτροβιτς (46′ Λάζοβιτς), Πάβλοβιτς, Μλαντένοβιτς, Γκούντελι, Ίλιτς (70′ Μακσίμοβιτς), Ζίβκοβιτς (46′ Βλάχοβιτς), Σ. Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς (60′ Γκρούγιτς), Γιόβιτς, Τάντιτς (60′ Τζούρισιτς).//