“Λύτρωση” και πρόκριση στο 90’+1′ για τους Νοτιοκορεάτες

Χάρη σε ένα γκολ του Χουάνγκ Χι-Τσαν στις καθυστερήσεις, η ομάδα του Πάολο Μπέντο πήρε ένα ιστορικό τρίποντο νικώντας με 2:1 και πέρασε στη φάση των 16. Το αποτέλεσμα του Γκάνα – Ουρουγουάη (0:2) έβαλε τους Ασιάτες από… πάνω στην ισοβαθμία στη δεύτερη θέση του 8ου ομίλου.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Στο 5ο λεπτό έπειτα από όμορφη ατομική ενέργεια του Ντίογκο Νταλότ από δεξιά, γύρισε την μπάλα την κατάλληλη στιγμή στον Όρτα και εκείνος πλάσαρε σωστά μέσα από την περιοχή για το 1:0 . Στο 15′ ένα σουτ του Κανσέλο από πλάγια θέση στην περιοχή απομακρύνθηκε με δυσκολία από τον Σονγκ-Γκιου. Το επόμενο δεκάλεπτο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με την Πορτογαλία να ελέγχει χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα. Στο 27′ η Νότια Κορέα, βρήκε όμως το γκολ. Μετά από κόρνερ, τραγικό λάθος στην άμυνα της Πορτογαλίας η μπάλα έφτασε στον Γιούνγκ Γκουόν και εκείνος ανενόχλητος την έστειλε στα δίχτυα. Στο 35′ μια προσπάθεια του Βιτίνια από μακριά δεν ανησύχησε τον τερματοφύλακα της Νότιας Κορέας. Στο 40′ ο Σον δοκίμασε την τύχη του με ένα σουτ εκτός περιοχής που κατέληξε στην αγκαλιά του Ντιόγκο Κόστα. Στο 44′ ο Όρτα έκανε ένα αδύναμο πλασέ από το ύψος του πέναλτι, με ευκολία ο Σονγκ-Γκιού.

Η ομάδα του Πάολο Μπέντο προσπάθησε να γίνει πολύ πιο απειλητική στο δεύτερο μισό. Σε πρώτη φάση τα κατάφερε, παρά το γεγονός ότι η κατοχή παρέμενε συντριπτικά υπέρ της ακίνδυνης Πορτογαλίας. Ωστόσο, οι τελικές των Κορεατών για αρκετή ώρα δεν… άγχωναν καθόλου την άμυνα του Φερνάντο Σάντος. Η λύτρωση για τους τυπικά γηπεδούχους ήρθε στο 90’+1′, όταν μετά από μία αντεπίθεση, ο Χουάνγκ Χι-Τσαν πλάσαρε εύστοχα και διαμόρφωσε το τελικό 2:1. Το κριτήριο που έστειλε της χώρα της Ασίας στη φάση των 16, είναι η επίθεση, μιας και έχει πετύχει τέσσερα τέρματα, έναντι δύο της Ουρουγουάης, ενώ έχουν την ίδια διαφορά τερμάτων.

ΓΚΟΛ: 5′ Όρτα / 26′ Γιούνγκ Γκουόν Κιμ, 90’+1′ Χουάνγκ Χι-Τσαν
ΔΟΚΑΡΙ:
ΚΙΤΡΙΝΕΣ:  36′ Κανγκ-Ιν Λι
ΚΟΚΚΙΝΕΣ:
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ: Τέσσερα από τα τελευταία επτά γκολ της Νότιας Κορέας στα Παγκόσμια Κύπελλα έχουν επιτευχθεί μετά το 90ο λεπτό των αναμετρήσεων. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο έγινε αλλαγή για τρίτο συνεχόμενο ματς, κάτι που συμβαίνει για πρώτη φορά στην καριέρα του. Ο Ντιόγκο Ντάλοτ έχει δύο γκολ και δύο ασίστ στις τρεις τελευταίες συμμετοχές του με την Πορτογαλία.

Νότια Κορέα (Πάολο Μπέντο): Κιμ Σονγκ-Γκιου, Γιν-Σου Κιμ, Γου-Γιάνγκ Γιούνγκ, Χουάνγκ Ίν-Μπέομ, Σον Χέουνγκ-Μιν, Γκουέ-Σουνγκ Τσο (90’+3′ Γκουέ-Σουνγκ Τσο), Λι Γάε-Σουνγκ (66′ Χουάνκ Χι-Τσαν), Κιμ Μουν Χουάν, Κανγκ-Ιν Λι (81′ Χουάνγκ Ουί-Τζο), Γιούνγκ-Γκουόν Κιμ, Κουνγκ-Γον Γουόν (81′ Σον Γιούν-Χο)

Πορτογαλία (Φερνάντο Σάντος): Ντιόγκο Κόστα, Νταλότ, Πέπε, Αντόνιο Σίλβα, Κανσέλο, Ρούμπεν Νέβες (65′ Ράφα Λεάο), Ματέους Νούνιες (66′ Παλίνια), Βιτίνια, Ζοάο Μάριο, Κριστιάνο Ρονάλντο (65′ Αντρέ Σίλβα), Ρικάρντο Όρτα

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. Πορτογαλία 6β. 3 αγ. 2-0-1 (6:4)
2. Νότια Κορέα 4β. 3 αγ. 1-1-1 (4:4)
3. Ουρουγουάη 4β. 3 αγ. 1-1-1 (2:2)
4. Γκάνα 3β. 3 αγ. 1-0-2 (5:7)

Οι πανηγυρισμοί των Νοτιοκορεατών μετά το γκολ στο 90’+1′ που τους έδωσε τη νίκη κόντρα στην Πορτογαλία και την πρόκριση στη φάση των 16. (AP Photo)