“Λευκή” ισοπαλία και… φωτιά στον όμιλο

Αγγλία και ΗΠΑ έμειναν στο 0:0 στο “Al Bayt Stadium”, με αμφότερες τις ομάδες να παρουσιάζουν… δύο πρόσωπα στην αναμέτρηση. Τα “τρία λοντάρια” σχεδόν… προκρίθηκαν από σήμερα στη φάση των “16” και θα παίξουν για την πρώτη θέση στο παιχνίδι με την Ουαλία, ενώ οι Αμερικανοί θα χρειαστούν νίκη στο τελευταίο ματς κόντρα στο Ιράν.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Στο 10ο λεπτό η Αγγλία έχασε μεγάλη ευκαιρία για να προηγηθεί στο παιχνίδι. Μπέλιγχαμ και Σάκα συνεργάστηκαν άψογα, με τον τελευταίο να γυρνάει στην περιοχή για τον Κέιν, το σουτ του οποίου έδιωξε σε κόρνερ ο Τέρνερ. Στο 17′, οι τυπικά φιλοξενούμενοι μπήκαν για πρώτη φορά στην περιοχή του Πίκφορντ, ωστόσο η κεφαλιά του Ράιτ δεν ανησύχησε τον Άγγλο γκολκίπερ. Στο 26′, ο Μούσα σέντραρε στην περιοχή, η μπάλα πέρασε από όλους, όμως ο ανενόχλητος ΜακΚένι την έστειλε πολύ ψηλά, από το ύψος της μικρής περιοχής. Οι Άγγλοι είχαν την κατοχή στο πρώτο ημίωρο, ωστόσο δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν “επικίνδυνες” φάσεις, ενώ αντιθέτως οι Αμερικανοί “χτυπούσαν” στην αντεπίθεση και απειλούσαν τον Πίκφορντ. Στο 33ο λεπτό ο Πούλισικ πήρε την μπάλα στην περιοχή και εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ με το αριστερό, το οποίο σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 43′, ο Ντεστ έβγαλε “γλυκιά” σέντρα, ο Πούλισικ νίκησε στον αέρα τον Μαγκουάιρ, όμως η κεφαλιά του πέρα άουτ. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μάουντ εκμεταλλεύτηκε μια κόντρα λίγο έξω από την περιοχή, με τον Τέρνερ να έχει απάντηση στο σουτ του.

Οι δύο ομάδες μπήκαν “προσεκτικά” στο δεύτερο ημίχρονο, με τις ΗΠΑ να είναι αυτές που ανέλαβαν περισσότερες επιθετικές πρωτοβουλίες και πίεζαν την αγγλική άμυνα. Εν αντιθέσει με το πρώτο μέρος, δεν υπήρχαν σημαντικές ευκαιρίες και οι δύο τερματοφύλακες ήταν… κομπάρσοι στο πρώτο 20λεπτο. Στο 68ο λεπτό ο Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ προσπάθησε να… ανακατέψει την τράπουλα, ρίχνοντας στη “μάχη” τους Χέντερσον και Γκρίλις, προκειμένου να ανακτήσει την κατοχή της μπάλας και να δημιουργήσει φάσεις στην εστία του Τέρνερ. Στο 87′ ήρθε η πρώτη τελική στο τέρμα για οποιαδήποτε ομάδα, με τον Ράσφορντ να επιχειρεί ένα μακρινό πλασέ, το οποίο ήταν αδύναμο και κατέληξε στην αγκαλιά του Αμερικανού τερματοφύλακα. Στο 90+3′, ο Σο εκτέλεσε ένα φάουλ και ο Κέιν έχασε μεγάλη ευκαιρία να δώσει τη νίκη στην Αγγλία, καθώς αστόχησε σε εξ επαφής κεφαλιά. Το παιχνίδι δεν είχε άλλες φάσεις και οι δύο ομάδες αρκέστηκαν στον ένα βαθμό της ισοπαλίας (0:0). Πλέον, τα “τρία λιοντάρια” έχουν σχεδόν εξασφαλισμένη την πρόκριση, μιας και για να μείνουν εκτός πρέπει να συντριβούν από την Ουαλία και να υπάρξει νικητής στην άλλη αναμέτρηση της 3ης αγωνιστικής.

ΓΚΟΛ:
ΔΟΚΑΡΙ: 33′ Πούλισικ
ΚΙΤΡΙΝΕΣ:
ΚΟΚΚΙΝΗ: –
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ: Ο Μπουκάγιο Σάκα πραγματοποίησε την 100η συμμετοχή παίκτη της Άρσεναλ με την εθνική Αγγλίας σε τελική φάση EURO ή Μουντιάλ. / Οι ΗΠΑ παρέμειναν αήττητες κόντρα στην Αγγλία σε Παγκόσμιο Κύπελλο. Δύο ισοπαλίες και μία νίκη ο απολογισμός για τους Αμερικανούς.//

Αγγλία (Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ): Πίκφορντ, Τρίπιερ, Μαγκουάιρ, Στόουνς, Σο, Ράις, Μπέλιγχαμ (68′ Χέντερσον), Μάουντ, Στέρλινγκ (68′ Γκρίλις), Σάκα (78′ Ράσφορντ), Κέιν
ΗΠΑ (Γκρεγκ Μπερχάλτερ): Tέρνερ, Ντεστ (77′ Μουρ), Ζίμερμαν, Ριμ, Ρόμπινσον, ΜακΚένι (77′ Άαρονσον), Άνταμς, Μούσα, Γουεά (83′ Ρέινα), Πούλισικ, Ράιτ (83′ Σάρτζεντ)

21:00 Ιράν-ΗΠΑ

Ο Ματ Τέρνερ αποκρούει το σουτ του Μέισον Μάουντ, στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου (Associated Press)