Ντάμφρις λαμπρός… οδήγησε την Oλλανδία στους “8”

Χωρίς να εντυπωσιάσουν ιδιαίτερα με την απόδοση τους οι “Οράνιε”, κατάφεραν να περάσουν το εμπόδιο της Αμερικής με 3:1, χάρη σε τέρματα των Ντεπάι, Μπλιντ και του αμυντικού της Ίντερ, που είχε και δύο ασίστ, και πήραν έτσι την πρόκριση στα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου όπου περιμένουν τον νικητή του “ζευγαριού” Αργεντινή-Αυστραλία.

Ο ΑΓΩΝΑΣ:

Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τις ΗΠΑ, μόλις στο τρίτο λεπτό, όταν ο Πούλισιτς βγήκε τετ-α-τετ με τον Νόπερτ αλλά ο Ολλανδός γκολκίπερ απέκρουσε εντυπωσιακά. Πιο δυναμικά μπήκαν στο παιχνίδι οι Ηνωμένες Πολιτείες. Στο 10ο λεπτό όμως οι Ολλανδοί προηγήθηκαν, ο Ντάμφρις γύρισε την μπάλα στον Ντεπάι, ο οποίος από το ύψος του πέναλτι πλάσαρε όμορφα για το 1:0. Η Αμερική βγήκε ξανά μπροστά με σκοπό να πετύχει γρήγορα το τέρμα της ισοφάρισης. Στο 21′ ένα σουτ του Ντεπάι από δύσκολη γωνία στην περιοχή πέρασε άουτ. Οι Αμερικάνοι είχαν την κατοχή αλλά δεν μπορούσαν να διασπάσουν την αμυντική λειτουργεία των “Οράνιε”. Ένα τρομερό σουτ του Γουεά με πολλή δύναμη, έξω από την περιοχή βρήκε σε ετοιμότητα τον Νόπερτ. Στο 45+1′ οι Ολλανδοί έθεσαν ισχυρές βάσεις για την πρόκριση με τον Ντάμφρις να σερβίρει και πάλι στο ύψος του πέναλτι και αυτή τη φορά ο Μπλιντ εκτέλεσε σωστά για το 2:0 στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου.

Δυναμικά μπήκαν και στο δεύτερο μέρος οι ΗΠΑ και έχασαν μεγάλη ευκαιρία. Ο ΜακΚένι πήρε την κεφαλιά, ο Ζίμερμαν προσπάθησε στη συνέχεια από κοντά να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, ο Χάκπο όμως έδιωξε λίγο πριν περάσει τη γραμμή. Στο 50′ καλή στιγμή για την Ολλανδία, Γύρισμα του Μπέρχβαιν από τα αριστερά, ο Ριμ στην προσπάθειά του να διώξει παραλίγο να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Στο 61′, ένα ξαφνικό, δυνατό σουτ του Ντεπάι, δεν αιφνιδίασε τον Τέρνερ που απόκρουσε. Στο 70′ ο Αμερικανός τερματοφύλακας κράτησε… ζωντανή την ομάδα του όταν επενέβη σωτήρια πρώτα σε σουτ του Κοπμάινερς και έπειτα σε κεφαλιά από κοντά του Ντεπάι. Στο 75′ λάθος της άμυνας της Ολλανδίας, ο Ράιτ όμως έκανε κακό κοντρόλ και από πλάγια θέση δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Ένα λεπτό αργότερα όμως ο Ράιτ εξιλεώθηκε πετυχαίνοντας ένα τρομερό γκολ από δύσκολη γωνία και ξαναέβαλε τις ΗΠΑ στο παιχνίδι. Στο 80′ ο Ντάμφρις χρίστηκε και σκόρερ και έβαλε… τέλος στα όνειρα των Αμερικάνων, όταν από σέντρα του Μπλιντ, βρέθηκε μόνος του στην περιοχή και με το πλασέ του νίκησε τον Τέρνερ. Έπειτα ο ρυθμός στο παιχνίδι έπεσε, δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τέλος και η Ολλανδία πανηγύρισε την πρόκριση στα προημιτελικά του Μουντιάλ.

ΓΚΟΛ: 10′ Ντεπάι, 45+1′ Μπλιντ,81′ Ντάμφρις/ 76′ Ράιτ
ΔΟΚΑΡΙ:
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 60′ Κοπμάινερς,87′ Ντε Γιόνγκ
ΚΟΚΚΙΝΕΣ:
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ: Ο Μέμφις Ντεπάι σημείωσε το 43ο διεθνές του γκολ για την Ολλανδία, τέρμα που τον καθιστά στην δεύτερη θέση του πίνακα των σκόρερ των “Οράνιε” πίσω μόνο από τον Ρόμπιν Φαν Πέρσι. Ο Ντάμφρις έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία της Ολλανδίας που δίνει δύο ασίστ σε ένα ημίχρονο ενός αγώνα Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Oλλανδία (Λουίς Φαν Χάαλ): Νόπερτ, Τίμπερ, Φαν Ντάικ, Άκε (90+3′ Ντε Λιχτ), Ντάμφρις, Ντε Ρόον (46′ Μπέρχβαϊν), Ντε Γιόνγκ, Μπλιντ, Κλάασεν (46′ Κοπμάινερς), Χάκπο (90+3′ Βέρκοχτ), Ντεπάι (82′ Σίμονς).

ΗΠΑ (Γκρεγκ Μπερχάλτερ): Τέρνερ, Ντεστ, Ζίμερμαν, Ριμ, Ρόμπινσον (90+2′ Μόρις), Άνταμς, ΜακΚένι (67′ Ράιτ), Μούσα, Γουεά (67′ Άαρονσον), Πούλισιτς, Φερέιρα (46′ Ρέινα).//

O Χόντι Χάκπο επεμβαίνει σωτήρια και διώχνει την μπάλα πάνω στην γραμμή πριν εκείνη καταλήξει στα δίχτυα της Ολλανδίας. (AP Photo).