Νίκησε Κατάρ και φήμες

Ο Ισημερινός επικράτησε με 2:0 του Κατάρ, στην πρεμιέρα του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022 και ξεκίνησε με το “δεξί” την προσπάθειά του για πρόκριση από τον Α’ όμιλο της διοργάνωσης.

Ο Ισημερινός νίκησε με 2:0 το Κατάρ, διαψεύδοντας τις φήμες των τελευταίων ημερών. Η ομάδα του Γκουστάβο Αλφάρο, ήταν καταιγιστική στο πρώτο ημίχρονο, όπου σημείωσε τρία γκολ, το ένα ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ, με τον Ενέρ Βαλένσια να είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής, αφού πέτυχε όλα τα τέρματα της ομάδας του.

Στην επανάληψη το παιχνίδι κύλησε με χαμηλότερο ρυθμό, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν τον έλεγχο και να μην απειλούνται από τους γηπεδούχους, σε κανένα σημείο της αναμέτρησης. Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη του Ισημερινού σε πρεμιέρα του στο Μουντιάλ, μετά το 2006 και την επικράτηση ξανά με 2:0, με αντίπαλο την Πολωνία.

Ο Ισημερινός σκόραρε μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Ενέρ Βαλένσια, όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ, καθώς στη λανθασμένη έξοδο του Αλ Σιμπ, ο επιθετικός της ομάδας του Αλφάρο, δεν καλυπτόταν από δύο παίκτες. Οι διοργανωτές δυσκολεύονταν να κρατήσουν μπάλα και να βγάλουν οργανωμένες επιθέσεις και στο 14′ ο Βαλένσια κέρδισε πέναλτι. Ο Καϊσέδο πέρασε εξαιρετική κάθετη στο συμπαίκτη του, αυτός πέρασε και το τερματοφύλακα, ο οποίος τον ανέτρεψε, με τον επιθετικό της Φενέρμπαχτσε να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να σημειώνει το πρώτο ιστορικό γκολ, στο Μουντιάλ 2022.

Σταδιακά οι γηπεδούχοι ισορροπούσαν την αναμέτρηση, χωρίς όμως να καταφέρουν να απειλήσουν την εστία του Γκαλίντες, όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που σημείωσαν δεύτερο τέρμα, ξανά με τον Βαλένσια. Σε αντεπίθεση, η μπάλα βρέθηκε δεξιά στον Πρεσιάδο, που με εξαιρετική σέντρα σημάδεψε τον αρχηγό του, ο οποίος με γυριστή κεφαλιά νίκησε εκ νέου τον Αλ Σιμπ για το 2:0. Το Κατάρ έκανε την πρώτη του εμφάνιση επιθετικά στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Αλί να μην προλαβαίνει τη σέντρα του Πλάτα και να βάζει λάθος το κεφάλι του, απέναντι στον Γκαλίντες.

Στην επανάληψη η ομάδα του Αλφάρο, μπήκε με διάθεση να κοντρολάρει το ρυθμό και να μην επιτρέψει απειλές προς την εστία της. Ο προπονητής του Κατάρ αφαίρεσε από τον αγωνιστικό χώρο και τις δύο πιο εμβληματικές μορφές του ρόστερ του, τον Αλί και τον Αλχάιντος, στην αναζήτηση να βρει η ομάδα του τελική προσπάθεια. Ο Αφίφ στο 75′ δοκίμασε ένα μακρινό, αλλά άστοχο σουτ, κάνοντας εμφανή επιθετικά την ομάδα του. Στα τελευταία λεπτά ο ρυθμός έπεσε αρκετά, με τον Ισημερινό να ξεκινάει νικηφόρα την προσπάθειά του, για πρόκριση από τον Α’ όμιλο.

Γκολ: / 14′ (πεν), 31′ Καϊσέδο

Δοκάρι:

Κίτρινες: 15′ Αλ Σιμπ 21′ Αλί, 36′ Μπουντιάφ, 78′ Αφίφ / 28′ Καϊσέδο, 56′ Μέντες

Κατάρ (Φέλιξ Σάντσες Μπας): Αλ Σιμπ, Μιγκέλ, Χασάν, Αχμέντ, Χισάμ, Κούκι, Χατέμ, Αλχάιντος (72′ Γουάντ), Μπουντιάφ, Αφίφ, Αλί (72′ Μουντάρι).

Ισημερινός (Γκουστάβο Αλφάρο): Γκαλίντες, Τόρες, Χινκαπιέ, Εστουπινιάν, Πρεσιάδο, Ιμπάρα (68′ Σαρμιέντο), Πλάτα, Μέντες, Καϊσέδο (90′ Φράνκο), Εστράδα (90′ Ροντρίγκες), Βαλένσια (77′ Σιφουέντες).//

Η βαθμολογία του Α’ ομίλου:

1) Ισημερινός 3 (1)

2) Ολλανδία 0 (0)

3) Σενεγάλη 0 (0)

4) Κατάρ 0 (1)

* Το πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής του Α’ ομίλου, ολοκληρώνεται αύριο (21/11), με την αναμέτρηση Σενεγάλη-Ολλανδία (18:00).