Ιστορική πρόκριση με… ήρωα τον Κουλιμπαλί

Στη φάση των 16 του Παγκοσμίου Κυπέλλου για πρώτη φορά μετά το 2002 και για δεύτερη συνολικά στην ιστορία της πέρασε η Σενεγάλη, επικρατώντας με 2:1 του Ισημερινού στον… “τελικό δεύτερης θέσης” του πρώτου ομίλου.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι Σενεγαλέζοι απείλησαν με το… καλημέρα. Μετά από μία φάση διαρκείας, ο Ι. Γκέιγ βρέθηκε σε ευνοϊκή θέση αλλά αστόχησε. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Σαμπαλί έβγαλε τον Ντιά τετ-α-τετ αλλά και εκείνος αστόχησε, μάλιστα κατά πολλά μέτρα. Στο 42′ ο Ινκάπι ανέτρεψε τον Σαρ μέσα στην περιοχή και ο Τουρπάν καταλόγισε πέναλτι. Ο ίδιος παίκτης ανέλαβε την εκτέλεση και νίκησε τον Γκαλίντεζ για το 1:0. Με αυτό το σκορ πήγαν στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες.

Οι τυπικά γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την υπεροχή τους και πέτυχαν το γκολ της ισοφάρισης στο 68′ με τον Καϊσέδο. Αυτό το σκορ θα έστελνε την ομάδα του Άλφαρο στους 16, ωστόσο δεν διατηρήθηκε για πολύ. Μόλις δύο λεπτά αργότερα, οι Σενεγαλέζοι προηγήθηκαν εκ νέου με τον Καλιντού Κουλιμπαλί. Η τελευταία καλή φάση του ματς ήρθε στο 83′ από τον Ντιά, ο οποίος αστόχησε ξανά.

ΓΚΟΛ: 68′ Καϊσέδο – 43′ Σαρ (πεν.), 70′ Κουλιμπαλί
ΔΟΚΑΡΙ:
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: – 66′ Ι. Γκέιγ
ΚΟΚΚΙΝΗ:
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ: Ο Ισμαϊλα Σαρ εκτέλεσε το πέναλτι στο 43ο λεπτό κοιτώντας… μακριά από το τέρμα. Είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει κάτι τέτοιο σε Παγκόσμιο Κύπελλο. Ο Σενεγαλέζος είχε αστοχήσει στις δύο τελευταίες εκτελέσεις που είχε αναλάβει, με τη φανέλα της Γουότφορντ.

Ισημερινός (Γκουστάβο Άλφαρο): Γκαλίντεζ, Εστουπινιάν, Ινκάπι, Τόρες, Πρεσιάδο (85′ Πορόσο), Γκρουέζο (46′ Σιφουέντες), Καϊσέντο, Φράνκο, Βαλένσια, Πλάτα, Εστράδα (64′ Εστράδα)

Σενεγάλη (Αλιού Σισέ): Μεντί, Τζέικομπς, Ντιαλό, Κουλιμπαλί, Σαμπαλί, Σις (74′ Μεντί), Ι. Γκέιγ, Π. Γκέιγ, Εντιάγε (75′ Ντιένγκ), Σαρρ, Ντιά (90’+5′ Σισέ)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. Ολλανδία 7β. 3αγ. 2-1-0 (5:1)
  2. Σενεγάλη 6β. 3αγ. 2-0-1 (5:4)
  3. Ισημερινός 4β. 3αγ. 1-1-0 (4:3)
  4. Κατάρ 0β. 3αγ. 0-0-3 (1:7)
Οι πανηγυρισμοί των Σενεγαλέζων μετά το δεύτερο γκολ της ομάδας τους στο ματς. (AP Photo)