Ιπτάμενοι… Ολλανδοί!

Οι “οράνιε” κατάφεραν να επικρατήσουν κυνικά με 2:0, απέναντι στη Σενεγάλη, χάρη στο γκολ του Χάκπο με κεφαλιά και του Κλάασεν στις καθυστερήσεις, έχοντας μόλις τρεις τελικές στο στόχο. Έτσι ξεκίνησαν τον όμιλο και το Παγκόσμιο Κύπελλο με τον ιδανικό τρόπο, όντας στην πρώτη θέση, ισοβαθμώντας με το Εκουαδόρ.

Τα πρώτα λεπτά, ο ρυθμός ήταν αρκετά καλός και ισορροπημένος, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν το γκολ που θα τους έδινε το προβάδισμα. Οι Σενεγαλέζοι ήταν πιο επιθετικοί, με την Ολλανδία να μοιάζει κάπως… φοβισμένη, δίνοντας αρκετά μέτρα στον αντίπαλο, ενώ προσπαθούσε να “χτυπήσει” στην κόντρα. Η μεγαλύτερη στιγμή του πρώτου μέρους όμως, άνηκε στους ποδοσφαιριστές του Φαν Χάαλ. Στο 22ο λεπτό ο Μπέργκχαους τροφοδότησε τον Μπέρχβαϊν, αυτός με ένα τάκλιν βρήκε τον Ντε Γιονγκ, ο οποίος βρέθηκε απέναντι από τον Μεντί, αλλά καθυστέρησε πολύ, έκανε μία ντρίμπλα και δεν κατάφερε να αξιοποιήσει την ευκαιρία που του παρουσιάστηκε. Έτσι οι δύο ομάδες αποχώρησαν για την ανάπαυλα, έχοντας συνολικά 11 τελικές, όμως μόνο μία βρήκε στόχο.

Οι Ολλανδοί, αφού πέρασε το πρώτο 10λεπτο, κατάφεραν να πάρουν μέτρα στο γήπεδο και ξεκίνησαν να πιέζουν το σύνολο του Σισέ. Στο 53′ ο Φαν Ντάικ πήδηξε ψηλότερα από όλους, έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία. Στο 65′ ο Ντία, πήρε τη μπάλα στην περιοχή και σούταρε δυνατά, αλλά ο Νόπερτ απομάκρυνε ενστικτωδώς. Στο 70ο λεπτό, ο Κουγιατέ τραυματίστηκε, μάλλον σοβαρά, καθώς αποχώρησε με φορείο. Λίγο αργότερα, ο Γκουέιγ εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ από τα όρια της περιοχής, αλλά και πάλι ο γκολκίπερ της Ολλανδίας, απομάκρυνε εντυπωσιακά. Οι “οράνιε” κατάφεραν να βρουν το πολυπόθητο γκολ, όταν ο Ντε Γιονγκ σέντραρε, ο Χάκπο πρόλαβε τον Μεντί και με κεφαλιά έδωσε το προβάδισμα στην χώρα του στο 84′. Λίγες στιγμές πριν το τελευταίο σφύριγμα, ο Ντεπάι πάσαρε στον Κλάασεν, ο οποίος σούταρε και… υπέγραψε το τελικό 2:0.

ΓΚΟΛ: 84′ Χάκπο, 90’+9′ Κλάασεν
ΔΟΚΑΡΙ: –
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 94′ Μεντί, 90’+6′ Γκουέιγ / 56′ Ντε Λιχτ
ΚΟΚΚΙΝΗ: –
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ: Ο Αλιού Σισέ, συμμετέχει σε δεύτερο Παγκόσμιο Κύπελλο ως προπονητής της Σενεγάλης. / Οι “οράνιε” παραμένουν για 32 αγώνες (φιλικά και επίσημα) αήττητοι με τον Φαν Χάαλ στον πάγκο, μετά και την σημερινή επικράτηση.

Σενεγάλη (Αλιού Σισέ): Μεντί, Σαμπαλί, Κουλιμπαλί, Σισέ, Ντιαλό (62′ Γιάκομπς), Μεντί, Γκουέιγ, Κουγιατέ (73′ Γκουέιγ), Ντιατά (73′ Τζάκσον), Σαρ, Ντία (69′ Ντιένγκ).

Ολλανδία (Λουίς Φαν Χάαλ): Νόπερτ, Ντάμφρις, Ντε Λιχτ, Φαν Ντάικ, Άκε, Μπλιντ, Μπεργκχάους (79′ Κόοπμαϊνερς), Ντε Γιονγκ, Χάκπο (90’+4′ Ντε Ρουν), Μπέρχβαϊν (79′ Κλάασεν), Γιάνσεν (62′ Ντεπάι).//

17:00 Εκουαδόρ-Σενεγάλη

Η στιγμή που ο Χάκπο κερδίζει τον Μεντί στον αέρα και “ανοίγει” το σκορ για την Ολλανδία. (AP Photo)