Η Αγγλία πήρε τη… μερίδα του λέοντος και την πρόκριση στους “8”!

Τα “τρία λιοντάρια” δεν επέτρεψαν στη Σενεγάλη να κάνει τη… μοιρασιά, πήραν το μερίδιο που τους αναλογούσαν, επικρατώντας με το εμφατικό 3:0 και εξασφάλισαν την πρόκριση στην επόμενη φάση του Μουντιάλ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα, τα “τρία λιοντάρια” κυκλοφορούσαν την μπάλα, ωστόσο η Σενεγάλη ήταν αυτή που έκρουσε πρώτη τον… κώδωνα του κινδύνου. Στο 4′, ο Ντιά πήρε την κάθετη του Ντιατά, πέρασε τον Μαγκουάιρ και δεν πρόλαβε να εκτελέσει. Η ομάδα του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ αδυνατούσε να εκμεταλλευτεί την υπεροχή της και στο 23′ οι Σενεγαλέζοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία. Ο Ντιατά έκανε τη σέντρα, ο Ντιά το σουτ που κόντραρε στον Στόουνς και ο Σαρ δεν κατάφερε να σκοράρει από κοντά. Στο 39ο λεπτό, τα “τρία λιοντάρια” ξύπνησαν και άνοιξαν το σκορ (1:0). Ο Μπέλιγχαμ σέρβιρε από τα πλάγια στον Χέντερσον, ο οποίος εκτέλεσε τον Μεντί μέσα από την περιοχή. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, η Αγγλία χτύπησε σε αντεπίθεση, ο Φόντεν πάσαρε στον Κέιν κι εκείνος με ωραίο τελείωμα νίκησε τον Μεντί για το 2:0.

Στο δεύτερο μέρος, η Αγγλία συνέχισε να έχει το πάνω χέρι στην αναμέτρηση και εκμεταλλευόταν τους χώρους που τους έδινε η Σενεγάλη για να απειλήσει, αναζητώντας το τρίτο τέρμα. Στο 57′, τα “τρία λιοντάρια” κατάφεραν να το πετύχουν, τριπλασιάζοντας το προβάδισμά τους. Μετά από γύρισμα του Φόντεν, ο Σάκα έκανε ωραίο τελείωμα και έγραψε το 3:0. Η Αγγλία, εν συνεχεία, ήλεγχε τον ρυθμό του παιχνιδιού, τη στιγμή που η Σενεγάλη έμοιαζε… παγωμένη από την ευρεία διάσταση του σκορ. Το σύνολο του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ συνέχισε να κάνει διαχείριση των δυνάμεων και του σκορ, ενώ η αντίστοιχη ομάδα του Αλιού Σισέ αναζητούσε διαδρόμους για να απειλήσει. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα από το 75′ και μετά, το σκορ δεν άλλαξε και η Αγγλία πήρε τη νίκη-πρόκριση στην επόμενη φάση του Μουντιάλ.

ΓΚΟΛ: 38′ Χέντερσον, 45+2′ Κέιν, 57′ Σάκα
ΔΟΚΑΡΙ: –
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 76′ Κουλιμπαλί
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ: Από τους 22 ποδοσφαιριστές που ξεκίνησαν βασικοί, οι 15 αγωνίζονται στην Αγγλία! Οι έντεκα των “τριών λιονταριών” και τέσσερις εκείνων της Τεράνγκα. / Ο Τζουντ Μπέλιγχαμ (19 ετών και 15 ημερών) έγινε ο δεύτερος έφηβος που είναι βασικός για τη χώρα του σε νοκ-άουτ ματς του Μουντιάλ, μετά τον Μάικλ Όουεν (18 ετών και 198 ημερών) κόντρα στην Αργεντινή το 1998.

Αγγλία (Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ): Πίκφορντ, Γουόκερ, Στόουνς (77′ Ντάιερ), Μαγκουάιρ, Σο, Χέντερσον (82′ Φίλιπς), Μπέλιγχαμ (77′ Μάουντ), Ράις, Φόντεν (65′ Γκρίλις), Σάκα (65′ Ράσφορντ), Κέιν

Σενεγάλη (Αλιού Σισέ): Ε. Μεντί, Σαμπαλί, Κουλιμπαλί, Ντιαλό, Τζέικομπς (85′ Μπαλό-Τουρέ), Σις (46′ Γκουέιγ), Ν. Μεντί, Ι. Εντιαγέ (46′ Ντιένγκ), Ι. Σαρ, Ντιά (72′ Ντιεντιού), Ντιατά (46′ Σαρ)

Ο Χάρι Κέιν, έχοντας εξαπολύσει το σουτ που νίκησε τον Εντουάρ Μεντί για το 2-0 στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. (ASSOCIATED PRESS)