Ένα ημίχρονο αρκούσε για Εμπολό και Ελβετία

Το σύνολο του Μουράτ Γιακίν επικράτησε με 1:0 του Καμερούν, στην πρεμιέρα του έβδομου ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου, δείχνοντας πως και φέτος θα είναι μια υπολογίσιμη δύναμη, παρόλο, που για ένα ημίχρονο δεν μπορούσε να απειλήσει την εστία του Ονάνα. Απώλεσαν σημαντικές στιγμές οι παίκτες του Σονγκ στο πρώτο μέρος, αλλά στην επανάληψη δεν “εμφανίστηκαν” επιθετικά.

Ο ΑΓΩΝΑΣ:

Η Ελβετία είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού στα πρώτα λεπτά, με το Καμερούν να βγαίνει στην ουσία απειλητικά στο δεκάλεπτο, με τον Εμπεουμό να χάνει το τετ-α-τετ με τον Ζόμερ και τον Εκαμπί στην επαναφορά να στέλνει την μπάλα άουτ. Η ομάδα του Γιακίν συνέχισε να έχει τον έλεγχο της κατοχής, αλλά δεν μπορούσε να διασπάσει την καλά οργανωμένοι άμυνα των Καμερουνέζων, οι οποίοι σε κάθε αντεπίθεση, έφταναν εύκολα μέχρι την περιοχή του Ζόμερ, τους έλειπε όμως η σωστή τελική πάσα. Στο 30′ ξανά απειλή για το Καμερούν, με τον Ελβετό τερματοφύλακα να κάνει τρίτη επέμβαση σε σουτ του Ονγκλά. Η Ελβετία έχασε την μεγαλύτερη ευκαιρία της στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, με τον Ακάνζι να πιάνει την κεφαλιά μετά από κόρνερ στην καρδιά της περιοχής και την μπάλα να περνά λίγο άουτ.

Στην επανάληψη οι Ελβετοί μπήκαν με γκολ από τα αποδυτήρια. Εξαιρετική ανάπτυξη για την ομάδα του Γιακίν, ο Φρόιλερ βρήκε δεξιά τον Σακίρι, αυτός σέντραρε και ο Εμπολό, με ρίζες από το Καμερούν, άνοιξε το σκορ στο 48′. Το Καμερούν προσπάθησε να αντιδράσει και ο Τσούπο-Μότινγκ στο 57′ με ατομική ενέργεια, νικήθηκε από τον Ζόμερ, καθώς ήταν σε πλάγια θέση. Στο 67′ παραλίγο να σημειωθεί ένα φοβερό αυτογκόλ από τον Ανγκισά, που λίγο έλειψε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Ονάνα, μετά το κόρνερ του Σακίρι. Οι αρκετές αλλαγές έριξαν το ρυθμό μετά το 70′, όμως η Ελβετία παρέμενε απειλητική στις αντεπιθέσεις. Στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, τεράστια ευκαιρία για την Ελβετία να πετύχει και δεύτερο τέρμα, με τον Σεφέροβιτς να βρίσκεται απέναντι στον Ονάνα, να αργεί να εκτελέσει και τον Ενγκοράν να βάζει σωτήριο τάκλιν, με το τελικό 1:0 να μην αλλάζει και τους Ελβετούς να μένουν αήττητοι για έκτη συνεχόμενη πρεμιέρα σε Μουντιάλ.

ΓΚΟΛ: 48′ Εμπολό

ΔΟΚΑΡΙ:-

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 64′ Ελβέντι, 83′ Ακάνζι / 36′ Φάι

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:-

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ: Ο Σακίρι έγινε ο δεύτερος Ελβετός, που συμμετέχει σε τέσσερα Παγκόσμιο Κύπελλα (2010, 2014, 2018, 2022), μετά τον Βάλον Μπεχράμι, ενώ έγινε και ο πρώτος Ελβετός σε συμμετοχές σε Μουντιάλ. Παράλληλα έχει συμμετοχή στα μισά γκολ της πατρίδας του (12 από τα 24) στα τελευταία τέσσερα Παγκόσμια Κύπελλα. Οι Ελβετοί παρέμειναν αήττητοι για έκτη συνεχόμενη πρεμιέρα τους σε Μουντιάλ./ Οκτώ σερί ήττες για το Καμερούν σε Παγκόσμια Κύπελλα. Στα τελευταία 20 παιχνίδια δεν έχει κρατήσει το μηδέν στην άμυνα. Ντεμπούτο για τον Νγκαμαλέου με την Εθνική Καμερούν και μάλιστα σε Μουντιάλ.

Ελβετία (Μουράτ Γιακίν): Ζόμερ, Βίντμερ, Ακάνζι, Ελβέντι, Ροντρίγκες (90′ Κομέρ), Φρόιλερ, Τζάκα, Σακίρι (72′ Όκαφορ), Σο (72′ Φρέι), Βάργκας (81′ Ρίντερ), Εμπολό (72′ Σεφέροβιτς).

Καμερούν (Ριγκομπέρ Σονγκ): Ονανά, Ενγκοράν, Τολό, Καστελέτο, Ενκουλού, Γκουέ, Ανγκουίσα, Ονγκλά (68′ Οντούα), Εκαμπί (74′ Ενκουντού), Εμπεουμό (81′ Νγκαμαλέου), Σουπό-Μοτίνγκ (74′ Αμπουμπακάρ).

21:00 Σερβία-Ελβετία.//

Ο Εμπολό με καταγωγή από το Καμερούν, άνοιξε το σκορ για την Ελβετία και δεν πανηγύρισε, θέλοντας να σεβαστεί τις “ρίζες” του.