Έκανε το… θαύμα της η Κόστα Ρίκα

Το σύνολο του Λουίς Φερνάντο Σουάρες “σόκαρε” την Ιαπωνία (1:0), η οποία ήταν ανώτερη στην αναμέτρηση, στο “Ahmad bin Ali Stadium” και παραμένει στη διεκδίκηση της πρόκρισης στους “16”, βάζοντας… φωτιά στον Ε’ όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το πρώτο 20λεπτο κύλησε χωρίς πολλές φάσεις, με την Ιαπωνία να προσπαθεί να βρει χώρους για να δημιουργήσει, ωστόσο να δυσκολεύεται από την κλειστή άμυνα των Κοσταρικανών. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι, στο πρώτο μισάωρο, παρουσίασαν σαφώς καλύτερο πρόσωπο σε σχέση με το παιχνίδι με την Ισπανία, όμως ήταν διστακτικοί και άφηναν την πρωτοβουλία στην ομάδα του Χατζίμε Μοριγιάσου. Η πρώτη… υποψία απειλής ήρθε στο 35ο λεπτό με ένα μακρινό σουτ του Κάμπελ, το οποίο πέρασε ψηλά άουτ. Αρκετά λάθη από αμφότερες τις ομάδες στο πρώτο ημίχρονο, με τους δύο προπονητές να μη θέλουν να ρισκάρουν να ανοιχτούν και όλο το 45λεπτο να παίζεται στο κέντρο.

Στα πρώτα δευτερόλεπτα του δεύτερου ημιχρόνου η Ιαπωνία έκανε το πρώτο σουτ στο στόχο στο παιχνίδι. Ο Μορίτα πήρε την μπάλα στα όρια της περιοχής, επιχείρησε ένα δυνατό σουτ, όμως ο Κέιλορ Νάβας απέκρουσε εντυπωσιακά. Στο 48′, οι “σαμουράι” είχαν νέα, διπλή, ευκαιρία. Αρχικά, το σουτ του Έντο κόπηκε από τάκλιν του Κάλβο και στη συνέχεια ο έμπειρος γκολκίπερ μπλόκαρε την κεφαλιά του Ασάνο. Στο 57ο λεπτό ο Σόμα μπήκε στην περιοχή, όμως το σουτ του πέρασε άουτ. Στο 63ο λεπτό οι Ιάπωνες κέρδισαν ένα φάουλ σε καλό σήμειο, όμως η εκτέλεση του Σόμα πέρασε πάνω από την εστία του Νάβας. Στο 72′, ο Ασάνο κέρδισε φάουλ λίγο έξω από την περιοχή, το οποίο δεν κατάφερε να αξιοποιήσει ο Καμάντα. Στο 81ο λεπτό η Κόστα Ρίκα άνοιξε το σκορ, κόντρα στη ροή του παιχνιδιού. Ο Μορίτα έχασε την μπάλα έξω από την περιοχή από τον Τεχέδα, ο οποίος πάσαρε αμέσως στον Φούλερ και ο τελευταίος πλάσαρε εύστοχα τον Γκόντα. Στο 88′, η Ιαπωνία έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει. Ο Μιτόμα έκανε γύρισμα στην περιοχή, ο Νάβας απέκρουσε του σουτ του Καμάντα, στη συνέχεια υπήρξε “αναστάτωση” στην περιοχή, με τον Κάλβο να απομακρύνει τον κίνδυνο.

ΓΚΟΛ: 81′ Φούλερ
ΔΟΚΑΡΙ:
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 44′ Γιαμάνε, 84′ Ιτακούρα, 90+3′ Έντο / 41′ Κοντρέρας, 61′ Μπόρχες, 70′ Κάλβο
ΚΟΚΚΙΝΕΣ:
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ: Αυτό ήταν το πρώτο επίσημο παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων. / Ο Κέισερ Φούλερ σκόραρε το πρώτο του γκολ σε Παγκόσμιο Κύπελλο.//

Ιαπωνία (Χατζίμε Μοριγιάσου): Γκόντα, Γιοσίντα, Ιτακούρα, Γιαμάνε (62′ Μιτόμα), Ναγκατόμο (46′ Χ. Ίτο), Έντο, Μορίτα, Καμάντα, Ντοάν (67 Τζ. Ίτο), Σόμα, Ουέντα (46′ Ασάνο)

Κόστα Ρίκα (Λουίς Φερνάντο Σουάρες): Νάβας, Ντουάρτε, Οβιέδο, Κάλβο, Γουάστον, Φούλερ, Μπόρχες (89′ Σάλας), Τόρες (65′ Μπένετ), Τεχέδα, Κοντρέρας (65′ Αγκιλέρα), Κάμπελ (90+5′ Τσακόν)

21:00 Κόστα Ρίκα-Γερμανία

Η στιγμή που η μπάλα καταλήγει στα δίχτυα του Γκόντα, από το σουτ του Φούλερ (Associated Press)