Έκαναν το… καθήκον τους οι “οράνιε”

Η Ολλανδία κέρδισε με 2:0 το Κατάρ στην τελευταία αγωνιστική του πρώτου ομίλου και προκρίθηκε ως πρώτη στην επόμενη φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Χάκπο και Ντε Γιονγκ οι σκόρερ της αναμέτρησης.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με καλό ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι και μόλις στο 4ο λεπτό το Κατάρ είχε την πρώτη τελική στο στόχο με σουτ του Αλ-Χαϊντός. Στο 15′ προσπάθησαν να απειλήσουν οι Ολλανδοί, με τον Ντεπάι, αλλά το σουτ που δοκίμασε πέρασε αρκετά πάνω από το δοκάρι. Στο 25′ οι Καταριανοί είχαν καλή ευκαιρία. Μετά από εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά ο Χασάμ έπιασε το σουτ στην κίνηση, με τη μπάλα να παίρνει ύψος και να φεύγει μακριά από την εστία του Νόπερτ. Εκείνοι που βρήκαν σκορ, ήταν οι Ολλανδοί με τον Χάκπο, ο οποίος “πάτησε” περιοχή και με ένα εξαιρετικό τελείωμα κέρδισε τον Μπαρσάμ για το 1:0. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μέμφις Ντεπάι δοκίμασε το πόδι του, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μπαρσάμ.

Στην πρώτη της τελική προσπάθεια στο δεύτερο μέρος, η Ολλανδία βρήκε δίχτυα. Ο Κλάασεν έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Ντεπάι έκανε το κοντρόλ και το πλασέ, με τον Μπαρσάμ να αποκρούει αλλά τον Φρένκι ντε Γιονγκ να παίρνει το ριμπάουντ εκμεταλλευόμενος την αδράνεια των αμυντικών και να σπρώχνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 2:0. Μέχρι το 70′ δεν υπήρχε καλή φάση στο ματς. Η Ολλανδία πέτυχε και τρίτο τέρμα, αλλά το γκολ με την χρήση VAR ακυρώθηκε, αφού ο Χάκπο χρησιμοποίησε το χέρι του στην αρχή της φάσης. Στο 77′ το Κατάρ είχε σουτ στο στόχο με τον Χατέμ, αλλά ο Νόπερτ μπλόκαρε την μπάλα. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων οι “οράνιε” έχασαν τεράστια ευκαιρία για να διευρύνουν το προβάδισμα τους. Ο Μπερχάουζ με ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Μπαρσάμ.

ΓΚΟΛ: 26′ Χάκπο, 49′ Φρένκι Ντε Γιονγκ
ΔΟΚΑΡΙ:
90’+2′ Μπέρχαουζ
ΚΙΤΡΙΝΕΣ:
52′ Άκε
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ: Ο Χάκπο έγινε ο τέταρτος Ολλανδός που σκοράρει σε τρία διαδοχικά παιχνίδια σε Παγκόσμιο Κύπελλο, μετά τους Νέσκενς (1994), Μπέργκαμ (1994), Σνάιντερ (2010).

Ολλανδία (Λουίς Φαν Χάαλ): Νόπερτ, Τίμπερ, Φαν Ντάικ, Ακέ, Ντάμφρις, Ντε Ρουν (82′ Κοπμάινερς), Φρένκι ντε Γιονγκ (86′ Τέιλορ), Μπλιντ, Κλάασεν (66′ Μπέρχαουζ), Ντεπάι (66′ Γιάνσεν), Χάκπο (82′ Βέχορστ).

Κατάρ (Φέλιξ Σάντσες): Μπαρσάμ, Μοχάμεντ (85′ Κεντέρ), Μιγκέλ, Κούκι, Χασάν, Αχμέντ, Χαϊντός (64′ Ασανταλιά), Μαντιμπό (64′ Μπουντιάφ), Χατέμ (85′ Αλαελντίν), Αλί (64′ Μουντάρι), Αφίφ.//

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. Ολλανδία 7β. 3αγ. 2-1-0 (5:1)
  2. Σενεγάλη 6β. 3αγ. 2-0-1 (5:4)
  3. Ισημερινός 4β. 3αγ. 1-1-0 (4:3)
  4. Κατάρ 0β. 3αγ. 0-0-3 (1:7)
Ο Μέμφις Ντεπάι, στο πρώτο του παιχνίδι ως βασικός στο Παγκόσμιο Κύπελλο, προσπαθεί να σκοράρει με ένα δυνατό σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μπαρσάμ (AP PHOTO)