Χάβερτζ: «Εμάς κατηγορούμε για τον αποκλεισμό»

Ο Γερμανός επιθετικός, σχολίασε, μετά τον αποκλεισμό για δεύτερη συνεχόμενη φορά στους ομίλους του Παγκοσμίου Κυπέλλου, πως ο ίδιος και οι συμπαίκτες του είναι οι απόλυτοι φταίχτες, για την αποτυχία.

Ο Κάι Χάβερτζ σημείωσε δύο γκολ στον αγώνα της Γερμανίας με την Κόστα Ρίκα, αφού πέρασε ως αλλαγή στον αγωνιστικό στο 66ο λεπτό, στη θέση του Τόμας Μίλερ. Ο Γερμανός επιθετικός αναδείχθηκε και MVP του παιχνιδιού, χωρίς φυσικά αυτό να είναι αρκετό, ώστε να πάρει η Γερμανία την πρόκριση, παρά τη νίκη της με 4:2.

Το σύνολο του Χάνζι Φλικ τερμάτισε στη δεύτερη θέση του ομίλου, σε ισοβαθμία με την Ισπανία, όμως αποκλείστηκε, διότι η “Φούρια Ρόχα” είχε καλύτερη διαφορά τερμάτων. Ο επιθετικός της Τσέλσι σχολίασε, κατά τη διάρκεια της βράβευσής του:

«Οφείλουμε να κατηγορούμε μόνο τους εαυτούς μας από τη στιγμή που δεχτήκαμε δύο γκολ μέσα σε 15 λεπτά από την Ιαπωνία».//