Αποκλεισμός με… ψηλά το κεφάλι για την Τυνησία

Η Αφρικανική ομάδα πέτυχε μια ιστορική νίκη με 1:0 επί της Γαλλίας, έμεινε όμως εκτός διοργάνωσης, καθώς το αποτέλεσμα του άλλου αγώνα του ομίλου δεν ήταν ευνοϊκό. Με πολλές αλλαγές οι “τρικολόρ”, “ανέβηκαν” μετά την είσοδο του Κιλιάν Εμπαπέ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ:

Στο 7ο λεπτό ο Γκαντρί άνοιξε το σκορ για την Τυνησία με κεφαλιά αλλά το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Νωχελικά μπήκε στο παιχνίδι η Γαλλία, που έψαχνε τα πατήματά της στο χορτάρι, εξαιτίας του εκτεταμένου ροτέισον που επέλεξε ο Ντιντίε Ντεσάμπ. Στο 26′ ο Μεριά επενέβη σωτήρια σταματώντας το σουτ του Κομάν μέσα από την μεγάλη περιοχή. Στο 35′, ο Καζρί σούταρε λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή με τον Μανταντά να αποκρούει εντυπωσιακά. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Τυνησία να είναι εκείνη που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και είχε κλείσει την Γαλλία στο αμυντικό της τρίτο, ψάχνοντας το τέρμα που θα την έβαζε σε… τροχιά πρόκρισης.

Στο πρώτο δεκάλεπτο του δευτέρου μέρους, το ίδιο σκηνικό. Η Τυνησία έψαχνε το τέρμα και το βρήκε στο 58′ μετά από υπέροχη ατομική ενέργεια του Καζρί και ένα συρτό σουτ που νίκησε τον Μανταντά. Ο Ντιντιέ Ντεσάμπ “έριξε” στο παιχνίδι τον Κιλιάν Εμπαπέ στο 63′ με σκοπό να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του. Στο 78′ ο Ντεμπελέ, με την πρώτη του επαφή με την μπάλα έκανε μια σέντρα σουτ η οποία βρήκε σε ετοιμότητα τον Νταμέν. Από την φάση αυτή προέκυψε κόρνερ από το οποίο πήρε την κεφαλιά ο Ντισασί χωρίς να απειλήσει ιδιαίτερα τα αντίπαλα “καρέ”. Στο 81′ ένα σουτ του Ντεμπελέ κατέληξε στην αγκαλιά του Νταμέν. Στο 88′ ο τερματοφύλακας της Τυνησίας έκανε μια φανταστική απόκρουση σε σουτ του Εμπαπέ από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή, ενώ ένα λεπτό αργότερα είπε “όχι” και στην προσπάθεια του Μουανί από μακριά. Στην τελευταία φάση του αγώνα ο Γκριεζμάν ισοφάρισε για την Γαλλία, το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ και οι Τυνήσιοι πανηγύρισαν μια σπουδαία νίκη η οποία όμως δεν είχε αντίκρισμα.

ΓΚΟΛ: 56′ Καζρί/-
ΔΟΚΑΡΙΑ: –
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 28′ Κεσριντά/-
ΚΟΚΚΙΝΗ: –
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ: Ο Καζρί είναι ο πρώτος Αφρικανός παίκτης στην ιστορία του Παγκοσμίου Κυπέλλου που σκοράρει τρείς συνεχόμενες φορές που ξεκινά βασικός, ενώ συμμετείχε άμεσα σε καθένα από τα πέντε τελευταία γκολ της Τυνησίας στη διοργάνωση. Ο Αρεολά είναι ο μόνος παίκτης της αποστολής της εθνικής Γαλλίας ο οποίος δεν έπαιξε ούτε λεπτό στην φάση των ομίλων.

Τυνησία (Τζαλέλ Καντρί): Νταμέν, Ταλμπί, Μεριά, Γκαντρί, Μαούλ, Λαϊντουνί, Σχιρί, Κεσχρίντα, Σλιμέν (84′ Αμπντί), Ρομντχανέ (74′ Σαλαλί), Καζρί (60′ Τζεμπαλί),

Γαλλία (Ντιντιέ Ντεσάμπ): Μανταντά, Ντισασί, Βαράν (63′ Σαλιμπά), Κονατέ, Καμαβινγκά, Γκεντουζί (79′ Ντεμπελέ), Τσουαμενί, Φοφανά (74′ Γκριεζμάν), Βερετού (63′ Ραμπιό), Κομάν (63′ Εμπαπέ), Μουανί.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. Γαλλία 6β. 2-0-1 (6:3)
  2. Αυστραλία 6β. 2-0-1 (3:4)
  3. Τυνησία 4β. 1-1-1(1:1)
  4. Δανία 1β. 0-1-2 (1:3).//
Η στιγμή που ο Καζρί στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Μανταντά και πετυχαίνει το πρώτο γκολ της Τυνησίας στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ. (AP Photo).