Άντεξε η Κροατία και… έστειλε σπίτι του το Βέλγιο

Οι “κόκκινοι διάβολοι” δεν κατάφεραν να σκοράρουν, με την παρέα του Μόντριτς να αποδεικνύεται πολύ… σκληρή για να πεθάνει, έμειναν στο μηδέν και αποκλείστηκαν από τη συνέχεια του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους Κροάτες να δίνουν έντονο ρυθμό, να απειλούν στα 20 δευτερόλεπτα με τον Πέρισιτς και να έχουν πατήσει τέσσερις φορές στην περιοχή των Βέλγων σε δύο λεπτά. Οι Βέλγοι αντέδρασαν, κυκλοφόρησαν καλύτερα τη μπάλα και έχασαν δύο σημαντικές ευκαιρίες σε δύο λεπτά, με τους Καράσκο και Μέρτενς να αστοχούν, από ευνοϊκή θέση. Στο 16′ ο διαιτητής σφύριξε αρχικά πέναλτι σε παράβαση του Βίτσελ στον Κράμαριτς, όμως μέσω VAR ακυρώθηκε, καθώς ήταν οφσάιντ στην αρχή της φάσης ο Λιβάγια. Το Βέλγιο σταδιακά έπαιρνε μέτρα στο γήπεδο και είχε τον έλεγχο της κατοχής, αλλά δεν μπορούσε να διασπάσει την καλά οργανωμένη άμυνα της Κροατίας. Στο 33′, αντεπίθεση της Κροατίας, σέντρα του Πέρισιτς, ο Λιβάγια νίκησε τον Βερτόγκεν στον αέρα, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Στην επανάληψη το Βέλγιο μπήκε πιο δυνατά, με την είσοδο του Λουκάκου να δίνει περισσότερη φρεσκάδα στην επιθετική γραμμή των “κόκκινων διαβόλων”. Στο 49ο λεπτό μάλιστα, ο φορ της Ίντερ απείλησε με κεφαλιά όμως η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Λιβάκοβιτς. Η Κροατία αντέδρασε άμεσα με τα σουτ των Κόβασιτς και Μόντριτς που… καθάρισε ο Κουρτουά και κράτησε ανέπαφη την εστία του. Ο Λουκάκου, μπήκε για να κάνει τη διαφορά, στο 60 λεπτό έχασε τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όμως το σουτ του κατέληξε στο δοκάρι, ενώ και ο Καράσκο σούταρε άστοχα. Oι “κόκκινοι διάβολοι” κυκλοφορούσαν περισσότερο τη μπάλα, όμως δεν κατάφερναν να διασπάσουν την οργανωμένη άμυνα της Κροατίας. Στο 77′ ο Πέρισιτς, βγήκε στην αντεπίθεση με καλές προϋποθέσεις, όμως ο Αλντερβάιρελντ σταμάτησε την προσπάθειά του. Στα τελευταία λεπτά, οι δύο ομάδες πάλεψαν για το πολυπόθητο τέρμα, αυτό όμως δεν ήρθε και έτσι η Κροατία άντεξε και πέρασε στην επόμενη φάση ως δεύτερη πίσω από το Μαρόκο που επικράτησε του Καναδά 2:1. Το Βέλγιο αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Η αντίδραση του Λουκάκου στη χαμένη ευκαιρία, που απέκρουσε ο Λιβάκοβιτς.

ΓΚΟΛ:

ΔΟΚΑΡΙ: 61′ Λουκάκου

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 67′ Ντεντόνκερ

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ: Το Βέλγιο έχει νικήσει στις δύο τελευταίες συναντήσεις των δύο ομάδων σε όλες τις διοργανώσεις, με τον Λουκάκου να βάζει και τα τρία γκολ των Βέλγων σε αυτές τις νίκες. / Αυτή ήταν η πρώτη συνάντηση των δύο ομάδων σε Παγκόσμιο Κύπελλο. Η Κροατία είχε μόλις δύο ήττες σε δέκα αγώνες Μουντιάλ, απέναντι σε ευρωπαϊκές ομάδες (έξι νίκες, δύο ισοπαλίες), αμφότερες από την Γαλλία (ημιτελικός 1998, τελικός 2018). / Ο Τιμπό Κουρτουά φοράει τη φανέλα του Βελγίου για 100ή φορά και έγινε ο πρώτος τερματοφύλακας με τριψήφιο αριθμό αγώνων στην εθνική του.

Κροατία (Ζλάτκο Ντάλιτς): Λιβάκοβιτς, Γιουράνοβιτς, Λόβρεν, Γκβάρντιολ, Σόσα, Μπρόζοβιτς, Κόβασιτς (90+2 Μαγέρ), Μόντριτς, Πέρισιτς, Κράμαριτς (64′ Πάσαλιτς), Λιβάγια (64′ Πέτκοβιτς).

Βέλγιο (Ρομπέρτο Μαρτίνες): Κουρτουά, Ντεντόνκερ (72′ Τίλεμανς), Αλντερβάιλερ, Βερτόγκεν, Μενιέ (87′ Αζάρ), Καστάνιε, Βίτσελ, Ντε Μπρόινε, Τροσάρ (59′ Αζάρ), Καράσκο (72′ Ντοκού), Μέρτενς (46′ Λουκάκου).