Τρίποντο παραμονής για τον Παναιτωλικό

Με το… δεξί μπήκαν στα πλέι άουτ οι Αγρινιώτες και παρέμειναν πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού, καθώς πραγματοποιήσαν μία πολύ καλή εμφάνιση και πανηγύρισαν ένα πολύτιμο τρίποντο, επικρατώντας με 3-0 του Πανσερραϊκού.

Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό στο ξεκίνημα και μόλις στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης ήρθε η πρώτη τελική, με τον Πανσερραϊκό να απειλεί νωρίς-νωρίς. Ο Χατζηστραβός τροφοδότησε στα δεξιά τον Άλεξιτς, ο οποίος έκανε το διαγώνιο σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Με τη συμπλήρωση δέκα λεπτών, ο Χόβαν επενέβη στην πρώτη φάση του Παναιτωλικού, σταματώντας το σουτ που επιχείρησε ο Ντίας εκτός περιοχής. Οι Αγρινιώτες ευτύχησαν να προηγηθούν στο 26ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Καρέλης από τα δεξιά της περιοχής τροφοδότησε τον Χουάνπι, ο οποίος με πλασέ σκόραρε, με την μπάλα να περνάει δίπλα από Διαμαντή και Χόβαν, που την είδαν να καταλήγει στα δίχτυα για το 1-0. Πολύ γρήγορα οι παίκτες του Γιάννη Πετράκη κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους. Ο Τορεχόν γέμισε την μπάλα από τα αριστερά προς την περιοχή. Ο Μαυρίας έκανε το σουτ με τη μία, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στο βάθος της εστίας, γράφοντας κατ’ αυτόν τον τρόπο ρο 2-0 στο 34ο λεπτό.

(EUROKINISSI)

Ο Πανσερραϊκός απείλησε για την μείωση του σκορ στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία δημιούργησε μία ευκαιρία, έπειτα από αρκετή ώρα, με τον Τομάς να εκτελεί απευθείας το φάουλ στο 49′ και την μπάλα να φεύγει δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Τσάβες. Απάντησε στις ευκαιρίες ο Παναιτωλικός στο 51′. Ο Χουάνπι εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά, γεμίζοντας στην περιοχή, ο Οικονόμου πήρε την κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Με την συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, ο Ντουάρτε σούταρε μέσα από την περιοχή, με τον Χόβαν να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια. Ο ρυθμός του αγώνα σταδιακά έπεφτε, αλλά στις καθυστερήσεις μπήκε το… κερασάκι στην τούρτα για τον Παναιτωλικό. Ο Λιάβας έκανε το γέμισμα από τα δεξιά, ο Λομονάκο έκανε το σουτ στην κίνηση και σκόραρε, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.

ΓΚΟΛ: 26′ Χουάνπι, 34′ Μαυρίας, 90’+4′ Λομονάκο
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 25′ Ντίας, 48′ Χουάνπι, 52′ Μλάντεν / 45’+2′ Ντανκερλούι, 50′ Διαμαντής, 79′ Ουεντραόγκο

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Πετράκης): Τσάβες, Μαυρίας, Οικονόμου, Μλάντεν, Τάμπιτζε, Τορεχόν, Χουάνπι (90’+2′ Μπουζούκης), Τσιγγάρας (90’+2′ Μπάμποκ), Ντουάρτε (89′ Μπελεβώνης), Ντίας (83′ Λιάβας), Καρέλης (83′ Λομονάκο).

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Πάμπλο Γκαρσία): Χόβαν, Δεληγιαννίδης, Διαμαντής (65′ Μπετανκόρ), Χατζηστραβός, Μπέργκστρεμ, Οικονόμου (46′ Ουεντραόγκο), Μορέιρα, Ντανκερλούι (46′ Γκοτζαμανίδης), Ουάρντα, Τομάς (65′ Μούργος), Άλεξιτς.