ΤΟΠΟΛΑ: Εκεί όπου άρχισαν όλα…

ΑΠΟΣΤΟΛΗ-ΜΠΑΤΣΚΑ ΤΟΠΟΛΑ: Οκτώβριος του 2023 και ο Ολυμπιακός στο πλαίσιο του ομίλου για το Europa league, παίζει θεωρητικά το πιο εύκολο εκτός έδρας παιχνίδι. Με την Μπάτσκα Τόπολα στην στην “TSC Arena”. Με τον Ντιέγκο Μαρτίνεθ στον πάγκο, όλα ξεκινούν με τους καλύτερους οιωνούς.

Οι Πειραιώτες κυριαρχούν στο πρώτο ημίχρονο όπου βρίσκουν και το γκολ στο 16’ με τον Μασούρα, για να έρθει το 2-0 στο 57’ με τον Ποντένσε, σε ένα χρονικό σημείο όπου όλα κυλούν ομαλά. Όμως δύο λάθος κινήσεις του Ισπανού προπονητή, αλλάζουν ριζικά την εικόνα. Η αντικατάσταση των κορυφαίων Ποντένσε και Μασούρα, όχι μόνο στερεί επιθετικών λύσεων στον Ολυμπιακό, αλλά τον βάζει στα… σχοινιά με τους γηπεδούχους να πιέζουν, να μειώνουν στο 63’, ενώ ο Ντόη με αποβολή άφηνε την ομάδα του με δέκα παίκτες για το τελευταίο 20λεπτο. Το γκολ του Πάντοβιτς στο 90’ ήταν η λογική ροή σε έναν αγώνα όπου οι Πειραιώτες κινδύνευσαν και να τον χάσουν στις καθυστερήσεις!

Εκείνη την περίοδο ήταν που υπήρξε η πρώτη… ρωγμή στην εμπιστοσύνη προς τον Μαρτίνεθ. Mέχρι εκείνο το σημείο, η εκκίνηση ήταν εντυπωσιακή στο πρωτάθλημα, με μοναδική απώλεια βαθμών στην έδρα της ΑΕΚ (1-1). Ακόμα και η εντός έδρας ήττα (2-3) από τη Φράιμπουργκ δεν είχε δώσει αφορμή για αμφισβήτηση στο πρόσωπο του προπονητή.

Ωστόσο, η εντός έδρας ήττα (2-4) από τον ΠΑΟΚ σε συνδυασμό με το βαρύ (5-0) από τη Φράιμπουργκ ουσιαστικά έβαλαν την σφραγίδα αλλαγής στον “ερυθρόλευκο” πάγκο.
Από τότε κύλησε αρκετό νερό στο αυλάκι με αλλαγές προπονητών και παικτών μέχρι να φτάσει πάλι στην Τόπολα, προκειμένου να παίξει τα… ρέστα του με την Μακάμπι Τελ Αβίβ, μετά το απογοητευτικό 1-4 του πρώτου αγώνα.

Η σημαντική διαφορά είναι στο πρόσωπο του νέου προπονητή που φαίνεται να υπάρχει εμπιστοσύνη στο έργο του, γι’ αυτό επεκτάθηκε η συνεργασία με τον Μεντιλίμπαρ μέχρι το το καλοκαίρι του 2025.

Από την άλλη η Μακάμπι γνωρίζει καλά το γήπεδο που επέλεξε να συναντήσει τον Ολυμπιακό, καθώς στην “TSC Arena” έπαιξε τα δύο από τρία παιχνίδια του ομίλου της για το Κόνφερενς Λιγκ. Όχι μόνο πέτυχε ισάριθμες νίκες αλλά σημείωσε και στα δύο ματς από τρία γκολ (3-1 τη Γάνδη, 3-2 τη Ζόρια). Πρωταγωνιστής και τότε ο Ζάχαβι με τα τρία γκολ που σημείωσε συνολικά σε αυτά τα δύο ματς.

Φυσικά, η ομάδα από το Ισραήλ διατήρησε τον ίδιο ρυθμό σε απόδοση και αποτελεσματικότητα, έστω και αν η εμπόλεμη κατάσταση έκανε ακόμα πιο δύσκολη τη ζωή των παικτών του Ρόμπι Κιν με τις συνεχόμενες και αλλεπάλληλες μετακινήσεις.
Κοινή συνισταμένη των δύο ομάδων το γνώριμο περιβάλλον μιας ουδέτερης έδρας, ακόμα και της περιοχής όπου κατέλυσαν οι δύο αποστολές. Στο Νόβι Σαντ, περίπου 40 λεπτά μακριά από το Τόπολα.

Αυτός ήταν και ο λόγος που δεν έγινε προπόνηση παραμονή του αγώνα. Όπως ακριβώς συνέβη και την τελευταία φορά που έδωσαν ευρωπαϊκό παιχνίδι στο ίδιο γήπεδο οι αποψινοί αντίπαλοι.//