Τον “εκτέλεσε”, προκρίθηκε και τώρα… Λαμία!

Παρ’ ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ πολύ νωρίς, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να βγάλει αντίδραση, απέδρασε με το 1:1 από το “Απόστολος Νικολαΐδης” και πέρασε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, αποκλείοντας τον Παναθηναϊκό με συνολικό σκορ 3:1.

Στα πρώτα λεπτά υπήρξαν αρκετά νεύρα, με τους παίκτες των δύο ομάδων να αναλώνονται σε αψιμαχίες. Στο 5′, οι γηπεδούχοι δημιούργησαν την πρώτη καλή φάση του αγώνα, με τον Τσόκαϊ να σουτάρει από τα όρια της περιοχής αλλά τον Κοτάρσκι να αποκρούει. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι πήραν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, ελέγχοντας την κατοχή της μπάλας. Ο Ζίβκοβιτς απείλησε στο 16′ με ωραίο σουτ εκτός περιοχής που πέρασε οριακά άουτ. Δύο λεπτά αργότερα, ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ, χάρη σε εξαιρετικό σουτ του Άνταμ Τσέριν από τα 22-23 μέτρα, το οποίο κατέληξε στη δεξιά γωνία. Με την ψυχολογία που τους έδωσε το γκολ, οι “πράσινοι” είχαν την ψυχραιμία να οριοθετήσουν τον ρυθμό στη συνέχεια. Στο τελευταίο τέταρτο, οι δύο ομάδες περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο, με τον ΠΑΟΚ να επιχειρεί να… σβήσει το παιχνίδι έως το ημίχρονο. Έτσι κι έγινε, με τους 22 παίκτες να οδηγούνται στα αποδυτήρια ενώ ο φωτεινός πίνακας έγραφε 1:0.

Ο Ντάνιελ Μαντσίνι έκανε το ντεμπούτο του με την έναρξη του δεύτερου μισού, παίρνοντας τη θέση του Ένις Τσόκαϊ. Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς δεδομένα θέλησε να… ανακατέψει την τράπουλα. Παρ’ ότι η ένταση δεν έλειψε, οι καλές ευκαιρίες δεν ήταν συχνό φαινόμενο στο πρώτο τέταρτο. Οι παίκτες του Λουτσέσκου από εκείνο το σημείο κι έπειτα περιορίστηκαν στο δικό τους μισό, θέλοντας προφανώς να διαφυλάξουν το συνολικό προβάδισμα και να απειλήσουν στην αντεπίθεση. Στο 77ο λεπτό, ο ΠΑΟΚ κέρδισε πέναλτι μετά από χέρι του Τσέριν σε κόρνερ. Ο Νέλσον Ολιβέιρα ανέλαβε την εκτέλεση και νίκησε τον Γιούρι Λοντίγκιν, ισοφαρίζοντας σε 1:1. Ο Παναθηναϊκός έψαξε το γκολ που θα τον έβαζε ξανά στη διεκδίκηση της πρόκρισης, αλλά δεν τα κατάφερε. Στο 90’+2′, ο Τόμας δέχθηκε απευθείας κόκκινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα στον Σάρλια. Άλλη σημαντική στιγμή δεν υπήρξε, με το 1:1 να δίνει την πρόκριση στους Θεσσαλονικείς, οι οποίοι θα αντιμετωπίσουν τη Λαμία στα ημιτελικά.

ΓΚΟΛ: 18′ Τσέριν – 78′ Ολιβέιρα

ΔΟΚΑΡΙ:
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 29′ Κουρμπέλης, 37′ Βαγιαννίδης, 43′ Σπόραρ, 51′ Σάρλια, 77′ Τσέριν – 43′ Ολιβέιρα, 45’+3′ Αουγκούστο, 55′ Σοάρες, 67′ Σβαμπ, 86′ Κωνσταντέλιας, 90’+5′ Τάισον
ΚΟΚΚΙΝΗ: 90’+2′ Τόμας

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Λοντίγκιν, Πούχατς (80′ Χουάνκαρ), Κουρμπέλης (66′ Σάντσες), Σάρλια, Βαγιαννίδης, Πέρεθ, Τσόκαϊ (46′ Μαντσίνι), Τσέριν, Μπερνάρ (66′ Ιωαννίδης), Παλάσιος (80′ Κλάινχαϊσλερ), Σπόραρ

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σοάρες (85′ Βιεϊρίνια), Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Σάστρε, Ντάντας, Κωνσταντέλιας (88′ Μπίσεσβαρ), Αουγκούστο (46′ Σβαμπ), Ζίβκοβιτς, Νάρεϊ (79′ Τάισον), Ολιβέιρα (88′ Τόμας)