Θρυλική πρόκριση στο Final 4 (highlights)

Ο Ολυμπιακός ήταν εντυπωσιακός στην Γερμανία, επικράτησε της Μπάγερν Μονάχου με 3-1 στην φάση των “8” του Youth League και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Η ομάδα Νέων του “Θρύλου” πέρασε από το Μόναχο με νίκη 3-1 επί της Μπάγερν και προκρίθηκε στο Final 4 του Youth League που θα διεξαχθεί 19-22 Απριλίου στην Ελβετία. Έτσι, για πρώτη φορά μετά από 28 χρόνια, μία ελληνική ομάδα θα συμμετάσχει σε ημιτελικό διασυλλογικής διοργάνωσης της UEFA, καθώς ο τελευταίος ήταν ο Παναθηναϊκός στο Champions League του 1996.

Ναντ ή Κοπεγχάγη η επόμενη αντίπαλος του Ολυμπιακού στα ημιτελικά.

O αγώνας

Με το μαχαίρι στα δόντια μπήκε ο Ολυμπιακός, ο οποίος μόλις στο δεύτερο δίλεπτο είχε καλή στιγμή. Ο Κωστούλας έδωσε στον Πνευμονίδη, ο οποίος σούταρε δυνατά αλλά ο Σμιτ απόκρουσε και κράτησε το 0-0. Με την συμπλήρωση του πρώτου τετάρτου απείλησαν και οι Βαυαροί. Ο Κούσι – Ασάρε βγήκε σε τετ α τετ με τον Σίνα, σούταρε, αλλά ο τερματοφύλακας των “ερυθρολεύκων” με εντυπωσιακό τρόπο απομάκρυνε τον κίνδυνο. Μέχρι το 30′ ο ρυθμός έπεσε αρκετά. Οι Πειραιώτες στο 32′ άνοιξαν το σκορ. Η πίεση των γηπεδούχων απέδωσε, ο Σμιτ έκανε λάθος και έστειλε την μπάλα πάνω στον Μουζακίτη που με κενή εστία έκανε το 1-0. Πέντε λεπτά αργότερα ο Ολυμπιακός έκανε το 2-0. Ο Παπακανέλλος με ωραία ατομική προσπάθεια, πέρασε δύο αντιπάλους από τα αριστερά και με εξαιρετικό σουτ από πλάγια θέση νίκησε τον τερματοφύλακα της Μπάγερν. Οι “ερυθρόλευκοι” ήταν ισοπεδωτικοί. Η μπάλα βρέθηκε έξω από την περιοχή στον Κωστούλα, ο οποίος εξαπέλυσε βολίδα.

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με τους Βαυαρούς να έχουν τον έλεγχο. Στο 63′ η Μπάγερν Μονάχου κατάφερε να μειώσει στο σκορ. Ο Σίνα απέκρουσε τη βολίδα του Ζβόναρεκ, όμως ο Ράμσακ από κοντά σούταρε, βάζοντας τους Βαυαρούς ξανά στην διεκδίκηση της πρόκρισης. Δέκα λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι έχασαν την μεγαλύτερη διαφορά τους στο ματς. Ο Λισίνα έπιασε δυνατό σουτ, αλλά ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού με τρομερή απόκρουση κράτησε το 3-1.

ΜΠΑΓΕΡΝ: Σμιτ,Σόλζε, Μανούμπα, Σκολ, Χένινγκ, Ζβόναρεκ, Φερνάντες, Γιένσεν (46′ Ενκιλί), Αζνού (46′ Λισίνα), Ράμσακ, Κούσι – Ασάρε.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σίνα, Πρεκατέ, Τανούλης, Κωστούλας (90′ Γατόπουλος), Αλαφάκης (90′ Χρήστου), Μουζακίτης, Μπάκουλας, Κουτσογούλας, Πνευμονίδης (67′ Λιατσικούρας), Παπακανέλλος (78′ Δάμα), Χ. Κωστούλας.