Στον τελικό με… αέρα Κυπελλούχου η ΑΕΚ (highlights)

Με… φόρα από την περσινή κατάκτηση του τροπαίου στην Άρτα, η “Ένωση” ξεκίνησε ιδανικά το Final-4 στο Λουτράκι, υπέταξε με 3-0 σετ τον Άρη και ετοιμάζεται να διατηρήσει τα σκήπτρα της απέναντι σε Ολυμπιακό ή Παναθηναϊκό.

Παράσταση για έναν ρόλο ήταν ο πρώτος ημιτελικός του Final-4 του Κυπέλλου Βόλεϊ Γυναικών, καθώς ο Άρης παρουσιάστηκε κατώτερος των περιστάσεων στη διοργάνωση του Λουτρακίου και η ΑΕΚ έκανε επίδειξη δύναμης, δηλώνοντας έτοιμη να παραμείνει στην κορυφή του θεσμού. Μετά τις δύο νίκες στην κανονική περίοδο της Volley League, η ομάδα του Γιουνούς Οτσάλ έκανε το 3/3 τη φετινή σεζόν απέναντι στο σύνολο του Γιάννη Τσαϊρέλη και “πέταξε” για τον τελικό, όπου περιμένει τον νικητή του άλλου ημιτελικού ανάμεσα σε Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό (20:00, ΕΡΤ3).

Η “Ένωση” έκανε τη δουλειά με σχετική άνεση, πήρε τα δύο πρώτα σετ στις λεπτομέρειες με το ίδιο σκορ (25-23) και στο τρίτο έπαιζε… χωρίς αντίπαλο. Οι τυπικά φιλοξενούμενες έφθασαν πολύ εύκολα στο 3-0 και τσέκαραν γρήγορα το εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου (10/3, 20:15, ΕΡΤ3), όπου πηγαίνουν με στόχο να διατηρήσουν τα σκήπτρα τους, έχοντας κατακτήσει το τρόπαιο στο περσινό Final-4 της Άρτας.

Τα σετ: 23-25, 23-25, 15-25