Στο Final 4 με… σβηστές μηχανές ο Ολυμπιακός

Οι Πειραιώτες χωρίς ν’ αντιμετωπίσουν καμία δυσκολία κέρδισαν εκτός έδρας την Κηφισιά με 3-0 σετ και προκρίθηκαν στους “4” του Κυπέλλου Ελλάδας στο βόλεϊ ανδρών.

Ο Ολυμπιακός είχε ένα άνετο απόγευμα στην Κηφισιά κόντρα στην ομώνυμη ομάδα. Οι “ερυθρόλευκοι” στον τρίτο χρονικά αγώνα της προημιτελικής φάσης νίκησαν με 3-0 σετ και έκλεισαν εισιτήριο για το Final-4 του Κυπέλλου βόλεϊ ανδρών στη Λάρισα, εκεί που του περιμέναν ήδη ο Παναθηναϊκός και ο Μίλωνας.

Με όμορφες φάσεις στο φιλέ άρχισε το 1ο σετ του αγώνα με την Κηφισιά και τον Ολυμπιακό να πηγαίνουν χέρι- χέρι. Η Κηφισιά με σερί 3-0 μετέτρεψε το εις βάρος της 7-9 σε 10-9 έχοντας επιθετική «αιχμή» τον Σπυριούνη. Μάλιστα με άσο του ακραίου τους οι «κυανόλευκοι» προηγήθηκαν 12-10 στα μισά της διαδρομής.

Οι φιλοξενούμενοι μετά από φάση διαρκείας έφεραν το σετ στα ίσα 12-12, με τον Ολυμπιακό να ανακτά το προβάδισμα 14-15 με μπλοκ του Γκουσταβάο που λίγο αργότερα έγινε 16-19 με κόντρες των Στερν και Κουμεντάκη. Η Κηφισιά έβγαλε αντίδραση «ροκανίζοντας» τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της 20-21 με επίθεση και μπλοκ του Ρικάρντο. Η Κηφισιά δεν μπόρεσε να γίνει πιο απειλητική με τον Ολυμπιακό να κλείνει το σετ 20-25 με τρεις διαδοχικούς άσους του Στερν.

Στο 2ο σετ η Κηφισιά μπήκε καλύτερα προηγήθηκε 4-2 έχοντας τον Παπαγεωργίου στα 9 μέτρα, όμως άμεσα ο Ολυμπιακός με πιεστικό σερβίς ανέτρεψε τα δεδομένα φτάνοντας στο 9-13. Στην εξέλιξη του σετ ο άσος του Μπόγιτς έφερε την Κηφισιά στο 11-13, όμως ο Ιντάλγκο με διαδοχικούς πόντους διαμόρφωσε το 11-16. Οι γηπεδούχοι με εντυπωσιακά μπλοκ του Παπαγεωργίου μείωσαν 17-18. Η Κηφισιά παίζοντας εντυπωσιακό βόλεϊ ισοφάρισε 22-22 με πάιπ του Ρικάρντο, όμως ο Ολυμπιακός έφτασε σε διπλό σετ μπολ 22-24 μετά από άουτ επίθεση του Σπυριούνη. Τελικά οι «ερυθρόλευκοι» με άσο του Κουμεντάκη κατέκτησαν το σετ 22-25.

Στο 3ο σετ ο Κώστας Χριστοφιδέλης πέρασε στο γήπεδο τον Χασμπάλλα στη θέση του Στιβαχτή, δίνοντας παράλληλα χρόνο συμμετοχής και στον Φωλιά. Ο Ολυμπιακός πήρε από νωρίς προβάδισμα 2-6 και 5-9 βρίσκοντας πόντους από το μπλοκ. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του σετ, έφτασαν μέχρι το 10-22 με άσο του Ιντάλγκο και μπλοκ του Γκουσταβάο, για να φτάσουν στο 12-25 με κόντρα του Ιντάλγκο.