Σοβάρεψε και προκρίθηκε ο Τσιτσιπάς

Παρόλο που βρέθηκε πίσω στο σκορ από τον Τζόρνταν Τόμπσον, ο Έλληνας πρωταθλητής κυριάρχησε και με 3-1 (6-4, 6-7, 2-6, 6-7)σετ προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Αυστραλιανού Open.

Από τον παράδεισο στην κόλαση και μετά ξανά στον παράδεισο βρέθηκε ο Στέφανος Τσιτσιπάς και όλα αυτά στο τελευταίο μισάωρο της αναμέτρησής του με τον Τζόρνταν Τόμπσον, τον οποίο τελικά κατάφερε να κερδίσει με 4-6, 7-6 (6), 6-2, 7-6 (4), για να μπει στον 3ο γύρο του Australian Open. Αφού έχασε διπλό match point στο σερβίς του, ο Στέφανος Τσιτσιπάς λίγο έλειψε να βρεθεί να παίζει 5ο σετ, τελικά όμως απέφυγε τα χειρότερα και προκρίθηκε στους “32”.

Στο ξεκίνημα του ματς ο Τόμπσον βρήκε τρία break point, αλλά ο Στέφανος έμεινε όρθιος και με δύο μεγάλα πρώτα σερβίς, έκανε το 1-0. Ο Αυστραλός ισοφάρισε εύκολα με εξαιρετικό πρώτο σερβίς, αλλά και ο Στέφανος κράτησε για το 2-1. Ακολούθησε ένα love game του Τόμπσον κι ένα εύκολο ακόμη game για τον Στέφανο, που έπαιζε στο μπάκχαντ τον αντίπαλό του, αναγκάζοντάς τον σε ορισμένα λάθη. Ο Αυστραλός έφτασε εύκολα στο 5-3, στέλνοντας τον Τσιτσιπά να σερβίρει για να μείνει στο σετ. Το έκανε και μάλιστα με love game, αλλά στο επόμενο, σημάδεψε τρεις φορές το φιλέ και ο Τόμπσον έκανε το 1-0 στα σετ.

Αρκετά κομβικό ήταν το 2ο σετ, στο οποίο ο Αυστραλός συνέχισε να είναι πολύ σταθερός στο σερβίς του. Αυτή τη φορά ήταν πολύ πιο δύσκολο να βρει ευκαιρίες στο σερβίς του Στέφανου ο Τόμπσον, καθώς ο Έλληνας τενίστας ανέβασε την απόδοσή του και ήταν αισθητά καλύτερος από το προηγούμενο. Οι δυο παίκτες οδηγήθηκαν σε tie-break, εκεί όπου ο Στέφανος ήταν καλύτερος και προηγήθηκε με 6-3, παίρνοντας το σχετικά εύκολα.

Έχοντας βελτιώσει αισθητά την ψυχολογία του, ο Τσιτσιπάς μπήκε στο τρίτο σετ αποφασισμένος να μην αφήσει περιθώρια αντίδρασης στον Τόμπσον. Και με δύο γρήγορα breaks προηγήθηκε με 4-0, για να κλείσει το σετ με 6-2, μετά από 38 λεπτά.

Στο τέταρτο και -όπως αποδείχθηκε- τελευταίο σετ, ο Τόμπσον “άντεξε” μέχρι το πέμπτο game όταν ο Τσιτσιπάς έκανε break και προηγήθηκε με 3-2. Ωστόσο, ο Αυστραλός δεν τα παράτησε και αφού “έσπασε” το σερβίς του Έλληνα τενίστα στο 10ο game ισοφάρισε σε 5-5 (σ.σ. ενώ έχανε με 40-15), παρατείνοντας την αγωνία θεατών και τηλεθεατών. Στην συνέχεια, ο Αυστραλός πίεσε ακόμη περισσότερο τον Τσιτσιπά προηγούμενος με 6-5, ενώ το 12ο ήταν το πλέον απολαυστικό game του αγώνα, δεδομένου ότι κρίθηκε στους 20 (!) πόντους, με νικητή τον Τσιτσιπά που ισοφάρισε 6-6. Η “τύχη” και αυτού του σετ, κρίθηκε στο tie break, όπου ο Έλληνας πρωταθλητής απέφυγε τα σοβαρά λάθη και επικράτησε με 7-4, μετά από μία ώρα και 14 λεπτά.

Στον επόμενο γύρο, ο Στέφανος Τσιτσιπάς θ’ αντιμετωπίσει τον 19χρονο Γάλλο, Λούκα Φαν Άσε, ο οποίος επικράτησε του Ιταλού, Λορέντσο Μουσέτι με 3-2 σετ.