Σόου του ΜακΚόλουμ στην Ορλεάνη

Οι Πέλικανς επικράτησαν αρκετά εύκολα των Σαν Αντόνιο Σπερς με 126-117, με τον Αμερικανό γκαρντ να κάνει πράγματα και θαύματα, εν τη απουσία του Ζάιον Γουίλιαμσον και να διατηρεί στη τρίτη θέση της δυτικής περιφέρειας την ομάδα του.

Οι Νιου Όρλεαν Πέλικανς (19-12) δείχνουν φέτος αποφασισμένοι για μεγάλα πράγματα. Παρόλο που απουσίαζε το μεγάλο τους αστέρι, δε δυσκολεύτηκαν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού κόντρα στους Σαν Αντόνιο Σπερς (10-21), τους οποίους και κέρδισαν εύκολα με 126-117, έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σι Τζέι ΜακΚόλουμ.

Από τα πρώτα τέσσερα λεπτά του παιχνιδιού άρχισαν οι γηπεδούχοι να παίρνουν διψήφια διαφορά, καθώς με 4/5 τρίποντα έκαναν το σκορ 12-2. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, όμως δυσκολεύονταν να προσεγγίσουν το καλάθι των Πέλικανς, με τον Βαλαντσιούνας να κάνει εξαιρετική δουλειά και το δωδεκάλεπτο να κλείνει στο +20 (37-17). Στη δεύτερη περίοδο οι Σπερς έτρεξαν αρχικά ένα επιμέρους 9-4, που οδήγησε στο πρώτο time-out, όμως η αντίδραση ήταν άμεση και με τον ΜακΚόλουμ να σκοράρει και να δημιουργεί, η διαφορά έμενε σταθερά πάνω από τους 10 πόντους, για να πάνε οι ομάδες στο ημίχρονο με το 65-46.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο τρίτο δωδεκάλεπτο, με τους δύο σταρ των Πέλικανς να σκοράρουν τους πρώτους 13 πόντους της ομάδας τους και τη διαφορά να μένει στις παρυφές των 20 πόντων στα μισά της περιόδου (81-63). Μία μίνι αντεπίθεση με τους Τζόουνς και Σότσαν, δεν ήταν αρκετή για να μειωθεί η διαφορά και οι δύο ομάδες πήγαν στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, με το +19 υπέρ των γηπεδούχων (94-75). Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε εντελώς διαφορετικά. Το Σαν Αντόνιο έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 10-0, το οποίο κατέβασε τη διαφορά σε μονοψήφια ποσοστά, μετά από την πρώτη περίοδο, για το 94-85 στο 38′. Κάπου εκεί ανέλαβε ξανά δράση ο ΜακΚόλουμ, που πέτυχε 12 συνεχόμενους πόντους για την ομάδα και στην ουσία “ξεμπλόκαρε” τους συμπαίκτες του, οι οποίοι συνεχίσουν να διατηρούν διάφορα ασφαλείας μέχρι το φινάλε και το τελικό 126-117.

Κορυφαίος φυσικά της αναμέτρησης ήταν ο Σι Τζέι ΜακΚόλουμ, που παραλίγο να πετύχει triple-double, καθώς ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 40 πόντους, 8 ριμπάουντ και 9 ασίστ. Από κοντά και ο Βαλαντσιούνας, που πέτυχε double-double με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ 15 σημείωσε ο Μέρφι. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σότσαν, με 23 πόντους και 9 ριμπάουντ, με τον Τέρενς Τζόουνς να ακολουθεί με 19.

Τα δωδεκάλεπτα: 37-17, 65-46, 94-75, 126-117.//