Σικ λαμπρός την οδηγεί | Επίδειξη δύναμης από την Φράιμπουργκ

Η ομάδα του Στράιχ πήρε εύκολη νίκη επί της Γκλάντμπαχ με 3-0 και μπορεί να συνεχίσει να κυνηγάει τις θέσεις που οδηγούν στις Ευρωπαϊκές διοργανώσεις της επόμενης σεζόν, ενώ οι “ασπιρίνες” τα βρήκαν σκούρα για το 88 λεπτά αλλά γύρισαν το σκορ κόντρα στην Χόφενχαϊμ και επικράτησαν με 2-1.

Μπάγερ Λεβερκούζεν – Χόφενχαϊμ 2-1

Το πρώτο ημίχρονο στην “BayArena” είχε μία… ασυνήθιστη εξέλιξη για τους πρωτοπόρους. Οι παίκτες του Τσάμπι Αλόνσο ναι μεν είχαν την κατοχή, ενώ δημιούργησαν και φάσεις, όμως δεν απείλησαν ιδιαίτερα τους αντιπάλους τους. Αντιθέτως, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν στην πρώτη τους καλή στιγμή. Συγκεκριμένα, στο 33′ οι Βέγκχορστ και Μέιερ συνεργάστηκαν υποδειγματικά με τον δεύτερο να σκοράρει από κοντά. Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στο γήπεδο με σκοπό να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα, αλλά οι περισσότερες απόπειρες σταμάτησαν πάνω στον Μπάουμαν. Τελικά η ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Άντριχ στο 88′ παίρνοντας τελικά αυτό που άξιζε με δεδομένη την απόδοση της μέσα στο γήπεδο. Ο Πάτρικ Σικ έκανε για μια ακόμα φορά την δουλειά στο τέλος και σκόραρε στο 90+1 για να ανατρέψει την διαφορά απέναντι Χόφενχαϊμ που ήταν και το τελικό σκορ.

Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Ουνιόν Βερολίνου 0-0

Ταυτόχρονα, στο “Deutsche Bank Park” το πρώτο μέρος ήταν… ανιαρό, χωρίς πολλές σπουδαίες φάσεις και χωρίς κάποιο γκολ. Με την έναρξη του δευτέρου μέρους καμία από τις δυο ομάδες δεν πήρε ιδιαίτερα ρίσκα με το σκορ να παραμένει σε χαμηλά επίπεδα. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε τίποτα, με τους “αετούς” να αφήνουν πίσω δυο βαθμούς για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Λειψία – Μάιντς 0-0

Στην “Red Bull Arena” η Λειψία με την Μάιντς έμεινα ισόπαλες χωρίς τέρματα σε έναν αγώνα με ελάχιστες φάσεις. Οι “ταύροι” έχασαν πολύτιμο έδαφος για την συνέχεια της αναμέτρησης, καθώς η Ντόρτμουντ βρίσκεται σε απόσταση αναπνοής.

Μπορούσια Γκλάντμπαχ – Φράιμπουργκ 0-3

Το πρώτο μέρος στο “Borussia-Park” είχε εξαιρετικό ρυθμό και αρκετές ευκαιρίες. Το γκολ ήρθε από πολύ νωρίς, με τον Γκρέγκοριτς στο 7′ να πετάγεται στην πορεία της μπάλας και να την στέλνει στα δίχτυα με ωραίο τελείωμα. Παρά τις φάσεις που δημιουργήθηκαν στη συνέχεια, άλλο γκολ δεν μπήκε στα πρώτα 45 λεπτά. Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι σκόραραν ακόμα δυο φορές με τον Ρολ και τον Ντον στο 47′ και στο 57′  αντίστοιχα για να δώσουν διαστάσεις θριάμβου στην ομάδα τους για το τελικό 3-0.

Βέρντερ Βρέμης – Βόλφσμπουργκ 0-2

Την ίδια ώρα, σε ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο στο “Weserstadion“, οι ισορροπίες άλλαξαν λίγο πριν οι δύο ομάδες οδηγηθούν στα αποδυτήρια. Συγκεκριμένα, στο 43′ ο Γιούγκ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα, αφήνοντας την ομάδα του με παίκτη λιγότερο. Μάλιστα, στο 45’+4′ οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν πλήρως τη νέα συνθήκη και προηγήθηκαν με τον Λακρουά. Στο δεύτερο ημίχρονο φιλοξενούμενοι διπλασίασαν τα τέρματα τους με τον Μάιερ τελειώνοντας την αναμέτρηση, με την ομάδα της Βρέμης να μην πείθει στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης.