“Βομβάρδισε” την Μπάγερν με νέο ρεκόρ στα τρίποντα ο Ολυμπιακός!

Την 19η νίκη τους στην φετινή Euroleague πανηγύρισαν οι Πειραιώτες, οι οποίοι δεν δυσκολεύτηκαν κόντρα στην ελλιπέστατη ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι την οποία κέρδισε με 102-74 πετυχαίνοντας νέο ρεκόρ στην ιστορία τους έξω από τα 6,75 με 19 τρίποντα!

Παίζοντας εξωπραγματικά στο πρώτο ημίχρονο (55-35,) εκτελώντας με 10/15 δίποντα και 10/15 τρίποντα, ο Ολυμπιακός δεν είχε κανένα πρόβλημα να επικρατήσει της Μπάγερν Μονάχου με 102-74 και να κάνει το 2/2 στην “διαβολοβδομάδα”. Πλουραλισμός στην επίθεση για τους Πειραιώτες που είχαν 5 διψήφιους παίκτες (Βεζένκοφ, Γουόκαπ, Λαρεντζάκης, ΜακΚίσικ, Σλούκας).

Με το… μαχαίρι στα δόντια μπήκαν οι Πειραιώτες στον αγώνα και με τον Βεζένκοφ να σημειώνει 7 πόντους, τον Γουόκαπ 6 και τον Παπανικολάου 2, προηγήθηκε με 15-0 στα πρώτα πέντε λεπτά της αναμέτρησης. Οι Βαυαροί προσπάθησαν να αντιδράσουν και με ένα 5-0 μείωσαν στους 10, 15-5. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, δεν άφησε όμως το πόδι από το γκάζι και έκλεισε το δεκάλεπτο στο συν 14, 26-12.

Θέλοντας να αιφνιδιάσει τον Ολυμπιακό μπήκε η Μπάγερν στο δεύτερο δεκάλεπτο και με διαδοχικούς πόντους του Χάντερ μείωσε σε μονοψήφιο, 26-17. Σκυτάλη από τον Βεζένκοφ, πήρε ο Άλεκ Πίτερς, ο οποίος με δύο συνεχόμενα τρίποντα έκανε το 32-19. Οι Γερμανοί δεν έπαιζαν άμυνα, ο Ολυμπιακός εκτελούσε με το εξωπραγματικό 8/12 τρίποντα και η διαφορά έφτασε τους 16, στο 14′. Οι Πειραιώτες έπαιζαν ολοκληρωτικό μπάσκετ σε άμυνα και επίθεση, ήταν αρκετά εύστοχοι 20/30 εντός πεδιάς και έκλεισαν το ημίχρονο στο συν 20, 55-35.

Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι παρουσίασε διαφορετικό πρόσωπο στο τρίτο δεκάλεπτο. Με ρεσιτάλ ευστοχίας από την περίμετρο και με κύριους εκφραστές στην επίθεση τους Μπόνγκα, Σίλι και Γιάραμαζ μείωσε στους 11, 66-55 στο 26′. Κέιναν, Γουόκαπ και Βεζένκοφ άρχισαν να ευστοχούν από την περίμετρο και οι Πειραιώτες αύξησαν το προβάδισμα τους στους 16, 81-65 στο 30′.

Με τρίποντα του ΜακΚίσικ και Λαρεντζάκη ξεκίνησε το τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, η οποία έκανε το 87-65. Οι δύο παίκτες του Ολυμπιακού έκαναν ό,τι ήθελαν την γερμανική άμυνα και η διαφορά εκτοξεύθηκε στους 30, 99-69 στο 36′. Από αυτό το σημείο και μετά, η ελληνική ομάδα όπως ήταν λογικό έριξε το ρυθμό του αγώνα και τελικά επικράτησε με το ευρύ 102-74.

Ο MVP

Ο Σάσα Βεζένκοφ ήταν σε ακόμα ένα παιχνίδι εξαιρετικός. Ο φόργουορντ του Ολυμπιακού σταμάτησε στους 18 πόντους (3/5 δίποντα, 4/6 τρίποντα), μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ συγκεντρώνοντας 22 στο σύστημα αξιολόγησης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-12, 55-35, 81-65, 102-74

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 13 (3/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κέιναν 9 (3/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Λούντζης, Λαρεντζάκης 14 (4/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Φαλ 6 (3/4 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σλούκας 10 (1/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ασίστ σε 11:22), Βεζένκοβ 18 (3/5 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπανικολάου 4, Μπόλομποϊ 2 (5 φάουλ σε 13:28), Πίτερς 6 (2/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπλακ 5, ΜακΚίσικ 15 (3/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 3 ασίστ)

ΜΠΑΓΕΡΝ (Τρινκιέρι): Σίλι 3, Γουίνστον 7 (1/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4 ασίστ), Γκιφάι 11 (2/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές), Χάντερ 5 (1), Μπόνγκα 16 (2/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γιάραμαζ 11 (3/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ομπστ 5 (1/7 τρίποντα), Τσίπσερ 5 (1), Βίμπεργκ 5 (1), Γκιλέσπι 6 (3/4 δίποντα, 6 ριμπάουντ)