“Πράσινη” κυριαρχία και μία ανάσα από το πλεονέκτημα

Ο Παναθηναϊκός με ένα εντυπωσιακό δεύτερο ημίχρονο, έκανε επική ανατροπή και  επικράτησε της Μπαρτσελόνα με 89-81 και ανέβηκε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας στην Euroleague. Το “τριφύλλι” ισοφάρισε την διαφορά του πρώτου αγώνα και στην συνολική διαφορά υπερτερεί των Καταλανών.

O αγώνας

Αρκετά ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ και τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 11-10. Η Μπαρτσελόνα αντέδρασε και με Βέσελι, Πάρκερ και Σατοράνσκι, έτρεξε ένα επιμέρους 9-0 σερί, κάνοντας το 19-11 για τους Καταλανούς. Μήτογλου και Ναν, απάντησαν για το 19-15. Τελικά το δεκάλεπτο έκλεισε στο συν 3 για την Μπαρτσελόνα, 23-20.

Ο Παναθηναϊκός με Ναν και Μήτογλου κατάφερε να προσπεράσει στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου με 24-23. Η Μπαρτσελόνα και πάλι όμως είχε απάντηση και με Ερνάνγκομεθ, Αμπρίνες, Ρούμπιο και Λαπροβίτολα έτρεξε ένα επιμέρους 17-0 για το 40-24 στο 16′. Οι “πράσινοι” θέλησαν να κλείσουν την διαφορά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και με ένα 6-0 έκαναν το 40-29 στο 17′. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την Μπαρτσελόνα να προηγείται με 12 πόντους, 46-34.

Ο Παναθηναϊκός ήταν εντυπωσιακός στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου. Με εντυπωσιακή άμυνα και τους Λεσόρ, Γκριγκόνις και Σλούκα να μπαίνουν στην εξίσωση, οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα επιμέρους 10-4, μείωσε στους 6, 50-44. Με τρίποντο του Γκραντ και καλάθι του Λεσόρ ο Παναθηναϊκός έκανε το 54-49 με την Μπαρτσελόνα να αντιστέκεται με τον Βέσελι. Οι “πράσινοι” με γκολ-φάουλ του Γκριγκόνις πέρασαν μπροστά, 56-55, 1.31′ για το δεκάλεπτο. Στο 30′ το σκορ ήταν 61-60 για τους Καταλανούς.

Το σκορ εναλλασσόταν διαρκώς στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, με τον Παναθηναϊκό ωστόσο να βρίσκει τρίποντα με τους Μήτογλου και Σλούκα έκανε το 70-66. Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν ήταν καταιγιστική και με νέο τρίποντο του Κέντρικ Ναν προηγήθηκε με 5 πόντους, 73-68 στο 34′. H εικόνα του αγώνα έδειχνε πως το “τριφύλλι” μπορούσε να ανοίξει κι άλλο την διαφορά, κάτι που έκανε με τους Ναν και Μήτογλου για το 83-73. Ο Παναθηναϊκός δεν κοίταξε ποτέ πίσω και επικράτησε με 89-81.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-23, 34-46, 60-61, 89-81