“Λύγισε” την Ιταλία και πετάει για Παρίσι με το χάλκινο (highlights)

Φοβερή εμφάνιση από τα κορίτσια της Αλεξίας Καμμένου, που έκαναν ό,τι ήθελαν τις Ιταλίδες για τρία οκτάλεπτα και με το τελικό 7-6 κατέλαβαν την τρίτη θέση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Πόλο Γυναικών, πανηγυρίζοντας ταυτόχρονα την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Η Εθνική ομάδα πόλο γυναικών ολοκλήρωσε με έναν απίστευτο θρίαμβο την παρουσία της στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Αϊντχόφεν και επιστρέφει στην Ελλάδα με το χάλκινο μετάλλιο στις αποσκευές της και το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού το προσεχές καλοκαίρι.

H Εθνική μας ομάδα ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς την αναμέτρηση, καθώς κατάφερε αρκετά γρήγορα να πάρει διαφορά δύο τερμάτων, κάνοντας αρκετά καλή δουλειά αμυντικά. Η Ιταλία χρειάστηκε έξι αγωνιστικά λεπτά για να σκοράρει και με φοβερό γυριστό της Ασημάκη, ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο στο 3-1. Η φοβερή αμυντική λειτουργία των παικτριών της Αλεξίας Καμμένου συνεχίστηκε και στο δεύτερο οκτάλεπτο, στο οποίο η Ελλάδα δεν δέχθηκε κάποιο γκολ. Η Ξενάκη διαμόρφωσε το 4-1 του ημιχρόνου, με το σύνολο του Σίλιπο να έχει 1/13 σουτ.

Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε και πολύ στο τρίτο οκτάλεπτο, με την Εθνική να διατηρεί μία διαφορά ασφαλείας. Η Ιταλία χρειάστηκε περίπου 14 λεπτά για να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα. Από ένα γκολ σημείωσαν οι δύο ομάδες και η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με το σκορ στο 5-2. Ωστόσο, εκεί ξεκίνησε η αντεπίθεση των Ιταλίδων, που έβγαλαν αντίδραση και ισοφάρισαν σε 6-6, 3:57 πριν το φινάλε. Η Ελευθεριάδου στα 3:21 σημείωσε το νικητήριο γκολ, που διαμόρφωσε το τελικό 7-6, αφού στη συνέχεια δεν σημειώθηκε κάποιο γκολ εκατέρωθεν, με την Ελλάδα να βγάζει κρίσιμες άμυνες στο φινάλε.

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 4-1, 5-2, 7-6

ΕΛΛΑΔΑ: Διαμαντοπούλου, Ε. Πλευρίτου 1, Χυδηριώτη, Ελευθεριάδου 1, Μ. Πλευρίτου 1, Ξενάκη 1, Ασημάκη 2, Πάτρα, Νίνου 1, Β. Πλευρίτου, Γιαννοπούλου, Ελληνιάδη, Σταματοπούλου

ΙΤΑΛΙΑ: Κοντορέλα, Ταμπάνι, Γκαλάρντι 1, Αβένιο 1, Τζιουστίνι, Μπετίνι, Πικότσι 1, Μπιανκόνι 2, Παλμιέρι, Γκαντ, Τσεργκόλ, Βιακάβα 1, Μπανκέλι