“Λύγισε” στα πέναλτι… (highlights)

Η Εθνική ομάδα πόλο των γυναικών ηττήθηκε στον ημιτελικό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος που διεξάγεται στην Ντόχα από την Ουγγαρία στην διαδικασία των πέναλτι με 13-11 και θα διεκδικήσει το χάλκινο μετάλλιο.

Η Ελλάδα τα έδωσε όλα κόντρα στην Ουγγαρία, αποδεικνύοντας για ακόμα μια φορά ότι έχει αλλάξει επίπεδο και μπορεί ξανά να κοιτάξει στα μάτια οποιονδήποτε αντίπαλο.

Έχασε την πρόκριση στον τελικό στις λεπτομέρειες από τις Μαγυάρες, οι οποίες στην διαδικασία των πέναλτι αποδείχθηκαν περισσότερο ψύχραιμες παίρνοντας τελικά τη νίκη και την πρόκριση στον τελικό.

Στον τελικό όπου θα μπορούσαν να βρεθούν οι Ελληνίδες αθλήτριες αν στο τελευταίο 5λεπτο του αγώνα δεν έκαναν κάποια εύκολα λάθη, λάθη που δεν άφησαν ανεκμετάλλευτα οι Ουγγαρέζες στέλνοντας το ματς στην διαδικασία των πέναλτι.

Το ματς

Η Ελλάδα εκκίνησε εξαιρετικά και προηγήθηκε με 3-1, οι Ουγγαρέζες αντέδρασαν και κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια με 3-3 στο τέλος του πρώτου οκταλέπτου.

Η συνέχεια ήταν ανάλογη του κλεισίματος του πρώτου οκταλέπτου, με την Ουγγαρία να βρίσκει γκολ από κοντινή απόσταση με την Πάρκες και να ολοκληρώνει την ανατροπή για τις αθλήτριες του Μίχοκ. Με την επίθεση να έχει κολλήσει και την άμυνα της Ουγγαρίας να ανταποκρίνεται, έπρεπε να έρθει η Ελευθερία Πλευρίτου με δυνατό σουτ για να ισοφαρίσει και πάλι το ματς και να δώσει ώθηση στην Ελλάδα.

Με απόλυτη ισορροπία, 6-6, ολοκληρώθηκε και το δεύτερο 8λεπτο.

Η δραματική εξέλιξη στο ματς συνεχίστηκε και στο τρίτο οκτάλεπτο, εκεί που έκανε την εμφάνιση η νευρικότητα και για τις δύο ομάδες.

Η Ελλάδα βρήκε το έβδομο τέρμα της με την Ειρήνη Νίνου, ενώ η Ουγγαρία απάντησε στην παίκτρια παραπάνω.

Τα οκτάλεπτα: 3-3, 3-3, 1-1

Ουγγαρία (Μίχοκ): Μάγιαρι, Σίλατζι, Βάλι, Κούρουτς-Γκουρισάτι, Γκεραλντίνε, Πάρκες, Μάτε, Κούνα, Κέστελι-Νατζ, Λεϊμέτερ, Ριμπάνσκα, Τίμπα, Γκάρντα, Νέσμελι, Χόρβαθ.

Ελλάδα (Καμμένου): Διαμαντοπούλου, Ελευθερία Πλευρίτου, Χυδηριώτη, Eλευθεριάδου, Ξενάκη, Ασημάκη, Νίνου, Βασιλική Πλευρίτου, Γιαννοπούλου, Μυριοκεφαλιτάκη, Σταματαοπούλου, Ελληνιάδη, Τριχά, Μαργαρίτα Πλευρίτου, Πάτρα