Λύγισαν στο δεύτερο ημίχρονο οι “ερυθρόλευκες”!

Ο Ολυμπιακός πάλεψε, όμως δεν κατάφερε ούτε σήμερα να πανηγυρίσει την πρώτη του νίκη για φέτος στην Euroleague Γυναικών, γνωρίζοντας την ήττα στο ΣΕΦ με 79-63 από τη Βίρτους Μπολόνια για την 5η “στροφή” της διοργάνωσης.

Την πέμπτη της ήττα σε ισάριθμες αγωνιστικές της EuroLeague Γυναικών γνώρισε η γυναικεία ομάδα του Ολυμπιακού, η οποία ηττήθηκε στο ΣΕΦ από τη Βίρτους Μπολόνια με 79-63. Με αυτή τη νίκη, οι “ερυθρόλευκες” έπεσαν στο 0-5, ενώ οι Ιταλίδες ανέβηκαν στο 2-3. Κορυφαία για τις νικήτριες ήταν η Σεσίλι Ζανταλασίνι, η οποία “άγγιξε” το triple-double με 11 πόντους, 10 ασίστ και 9 ριμπάουντ. Στον αντίποδα, για την ομάδα του κόουτς Ζίμπαρτς ξεχώρισε η Άννα-Νίκη Σταμολάμπρου με 21 πόντους, ενώ η Μέγκαν Γκούσταφσον κυριάρχησε για άλλο ένα ματς με double-double έχοντας 21 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Το ματς άρχισε με γρήγορο ρυθμό και από τις δυο ομάδες, με τη Βίρτους Μπολόνια να ευστοχεί άμεσα σε δυο τρίποντα με τις Τσινίλι και Λάκσα. Ο Ολυμπιακός στη συνέχεια βρήκε λύσεις στην επίθεσή του και πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα (11-10, 5′) με τρίποντο της Αγιούσο. Οι “ερυθρόλευκες” με καλή επιθετική λειτουργία απέκτησαν προβάδισμα 6 πόντων (22-16, 7′) με ατομική ενέργεια της Σταμολάμπρου, όμως οι Ιταλίδες αντέδρασαν και με πρωταγωνίστρια την Πάρκερ, μείωσαν στους 4 πόντους (26-22) για το φινάλε της πρώτης περιόδου.

Οι Σταμολάμπρου και Αγιούσο έδωσαν βοήθειες στο σύνολο του κόουτς Ζίμπαρτς στα πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου, ανεβάζοντας τη διαφορά στους 9 πόντους (33-24, 12′) για τις Πειραιώτισσες. Οι φιλοξενούμενες όμως ανέβασαν “στροφές” στην άμυνά τους και δεν άφσηαν την Γκούσταφσον να ηγηθεί και με την Πάρκερ να παίρνει πρωτοβουλίες στην άλλη μεριά του γηπέδου, κατάφεραν να μειώσουν στους 4 πόντους (30-26, 17′). Η Άντρε ευστόχησε σε ένα δίποντο και έτσι το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης ολοκληρώθηκε με τις “ερυθρόλευκες” να έχουν το ισχνό προβάδισμα των 2 πόντων (42-40).

Στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, οι γηπεδούχες βρήκαν σκοράρισμα από τις Σουκ και Γκούσταφσον, όμως οι Πάρκερ και Πάσα έδωσαν με ατομικές ενέργειες το προβάδισμα στην Μπολόνια για πρώτη φορά σήμερα (46-49, 24′). Το προβάδισμα άλλαζε διαρκώς “χέρια” με την Γκούσταφσον και την Σταμολάμπρου να δίνουν λύσεις στις “ερυθρόλευκες”, όμως οι Ιταλίδες βελτίωσαν αισθητά την αμυντική τους λειτουργία και πλέον είχαν το… πάνω χέρι. Οι Τσινίλι και Λάκσα πραγματοποίησαν ένα επιθετικό… κρεσέντο και έτσι η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο +9 (52-61) για την Μπολόνια.

Οι φιλοξενούμενες πήραν προβάδισμα… ασφαλείας στην αρχή της τέταρτης περιόδου (53-64, 32′) μετά από τρίποντο της Λάκσα, με τον Ολυμπιακό να δυσκολεύεται να απαντήσει στην άλλη μεριά του γηπέδου. Η Βίρτους είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης, με τις “ερυθρόλευκες” απλά να μειώνουν στους 11 πόντους (59-70, 36′) μετά από συνεργασία των Σταμολάμπρου και Γκούσταφσον. Οι Ιταλίδες όμως δεν άφησαν κανένα περιθώριο βελτίωσης στις Πειραιώτισσες και έτσι επικράτησαν με 79-63 με συνοπτικές διαδικασίες στο τέλος, πανηγυρίζοντας παράλληλα μια σημαντική νίκη για την 5η αγωνιστική της Euroleague Γυναικών.

Τα δεκάλεπτα: 26-22, 42-40, 52-61, 63-79

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κούκελτσικ, Νίνκοβιτς, Ραντίνοβιτς

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζίμπαρτς): Αγιούστο 13 (3/6 δίποντα, 2/4 ρίποντα), Γκουζέλου, Γκούσταφσον 21 (7/14 δίποντα, 7/7 βολές, 10 ριμπάουντ), Σπυριδοπούλου 6 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Σύρρα, Δίελα, Νικολοπούλου, Σουκ 2 (6 ριμπάουντ), Σταμάτη, Σταμολάμπρου 21 (5/9 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 8/8 βολές),

ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Τίκι): Αντρέ 7 (8 ριμπάουντ), Λάκσα 18 (3/14 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 3/4 βολές, 14 ριμπάουντ), Πάσα 9 (1), Ζαμπονέλι, Ζανταλασίνι 11 (3/10 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 9 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Μπαρμπέρις, Τσινίλι 14 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Ντελ Πέρο 2, Ορσίλι, Πάρκερ 18 (7/15 δίποντα, 4/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα). //