“Καθάρισε” το Περιστέρι με… πληθωρικό Γιάνκοβιτς (video)

Σε έναν αγώνα με αρκετή ένταση, λόγω και της μεγάλης του σημασίας, η ΑΕΚ επικράτησε της ομάδας του Βασίλη Σπανούλη με 68-64 και πήρε το… πάνω χέρι στη μάχη της τρίτης θέσης.

Πλέον, η “Ένωση” βρίσκεται στην 3η θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 9-5, ενώ το Περιστέρι έπεσε στην 5η θέση με ρεκόρ 8-6. Ο παίκτης που ξεχώρισε ήταν ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς, ο οποίος τελείωσε το ματς με 10 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 2 τάπες.

Νευρικό ήταν το ξεκίνημα, αφού με την συμπλήρωση τριών λεπτών είχαν σημειωθεί 6 πόντοι (4-2) με τον Φλιώνη να είναι εξαιρετικός. Στη συνέχεια, το τέμπο έγινε λίγο πιο γρήγορο. Το Περιστέρι, βρήκε σκορ με τους Φρανσίσκο και Ντένμον που έβαλαν από 5 πόντους. Για την ΑΕΚ, ο Γιάνκοβιτς σημείωσε 6, για το ισόπαλο 16-16 του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και η αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου, με τις δύο ομάδες να μην σκοράρουν για 2:30′. Η ΑΕΚ διατηρούσε με δυσκολία το προβάδισμα, αφού με καλάθια των Στρέλνιεκς και Γόντικα έκανε το 22-18. Η ομάδα των δυτικών προαστίων, απάντησε με ένα 5-0 (3 Φρανσίσκο, 2 Αγραβάνης) και προσπέρασε με 23-22 στο 15′. H ομάδα του Βασίλη Σπανούλη, με πόντους του Κασελάκη και Ντένμον, έκανε το 30-28. Ο Παπαδάκης με τρίποντο έδωσε και πάλι προβάδισμα για την ΑΕΚ, 31-30. Το ημίχρονο έκλεισε στο 33-31 για το Περιστέρι, με βολές του Φρανσίσκο.

Οι φιλοξενούμενοι μάλλον… ξέχασαν να βγουν από τα αποδυτήρια στο πρώτο τρίλεπτο του δεύτερου μισού. Κάπως έτσι είδαν να εξελίσσεται ένα σερί 15-0 εις βάρος τους, με τους “κιτρινόμαυρους” να φτάνουν στο 46-33. Ένα σερί 9-3 κατέβασε τη διαφορά στους επτά πόντους (49-42), με 2.5 λεπτά να μένουν για το τέλος της τρίτης περιόδου. Το στοιχείο των παικτών του Καντζούρη που τους κράτησε στο +6 (52-46) είναι οι αμυντικές προσπάθειες και οι… τάπες που μοίρασαν στους αντιπάλους τους.

Το Περιστέρι χρεώθηκε με τρία φάουλ μέσα σε 30 δευτερόλεπτα στην τελευταία περίοδο, όντας σε δυσχερή θέση αναφορικά με την άμυνα. Παρ’ όλα αυτά, οι “πρίγκιπες της δυτικής όχθης”, κατέβασαν σταδιακά τη διαφορά, φτάνοντάς την στους τρεις (52-49), 8′ πριν το φινάλε. Η “Ένωση” όμως βρήκε τις λύσεις, πετυχαίνοντας μερικά μεγάλα σουτ, τα οποία συνδύασε με αρκετές καλές άμυνες. Με αυτόν τον τρόπο το +10 (63-53) επανήλθε, 2:55 πριν το τέλος. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν και με ένα 5-0 έμειναν κοντά (63-58, 39′), χάρη σε δύο σουτ των Κασελάκη και Ντένμον, αναγκάζοντας τον Καντζούρη να καλέσει τάιμ άουτ. Οι “κιτρινόμαυροι” διαχειρίστηκαν την κατάσταση στο τελευταίο ενάμιση λεπτό, εξασφαλίζοντας την πολύτιμη νίκη με 68-64.//

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-16, 31-33, 52-46, 68-64

ΑΕΚ: Εκτός με Άρη (04/02)
Περιστέρι: Εντός με Απόλλωνα Πάτρας (04/02)