“Καθάρισε” σε ένα ημίχρονο ο Προμηθέας (video)

Πολύ σημαντική νίκη… τετράδας με 90-69 πανηγύρισαν οι Πατρινοί κόντρα στον ΠΑΟΚ στο ντεμπούτο του Φώτη Τακιανού στον πάγκο των φιλοξενούμενων για την 17η αγωνιστική της Basket League.

Ο Προμηθέας Πατρών αν και δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο, κατάφερε να “καθαρίσει” την υπόθεση-νίκη στο δεύτερο μέρος, επικρατώντας με 90-69 στο ματς που άνοιξε την “αυλαία” της 17ης “στροφής” της Basket League. Με τη νίκη αυτή, οι Πατρινοί ανέβηκαν στο 10-7, ενώ οι Θεσσαλονικείς υποχώρησαν στο 9-8.

Οι δυο ομάδες δεν ήταν αρκετά εύστοχες στα πρώτα αγωνιστικά λεπτά της αναμέτρησης, με αποτέλεσμα να μην πάρει καμία από τις δυο μεγάλο προβάδισμα στο σκορ. Λίγο πριν το φινάλε της πρώτης περιόδου, ο Προμηθέας “έτρεξε” ένα 6-0 σερί (16-10, 8′) με ενέργειες των Κάουαν, Κόντιτ και Ντάνγκουμπιτς. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο +6 (18-12) για τους Πατρινούς μετά από εύστοχες βολές του Τσαϊρέλη.

Τα τρίποντα του Κουλμπόκα και του Τόμασον έδωσαν για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα (26-15, 13′) για τους γηπεδούχους, όμως ο ΠΑΟΚ με πρωτεργάτες του τον Φράνκε και τον Χαντς, κατάφερε να μειώσει αισθητά τη διαφορά (26-20, 14′). Το σύνολο του κόουτς Χριστόπουλου βρήκε λύσεις στη ρακέτα του μέσω των Κόντιτ και Τσαϊρέλη, όμως ο “Δικέφαλος του Βορρά’ έβγαλε αντίδραση σε εκείνο το σημείο. Τα τρίποντα των Ράιλι και Φράνκε, αλλά και οι ενέργειες των Ρένφρο και Σαλούστρο από κοντά, έδωσαν… νέα ομορφιά στο ματς. Οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια στην ανάπαυλα του αγώνα, με τους Πατρινούς να προηγούνται με 41-39.

Η εικόνα του ανταγωνιστικού “Δικέφαλου του Βορρά”… χάθηκε στην αρχή της τρίτης περιόδου, με τον Προμηθέα να “τρέχει” ένα 6-0 σερί (47-39, 23′) με “μπροστάρηδες” τους Κουλμπόκα και Ντάνγκουμπιτς. Το σύνολο του κόουτς Χριστόπουλου συνέχισε να βρίσκει άνετα λύσεις στην επίθεσή του, χωρίς να αφήνει πολλά περιθώρια αντίδρασης στην ομάδα του Φώτη Τακιανού. Στο τέλος της τρίτης περιόδου, οι Κάουαν, Κόντιτ και Τόμασον συνέχισαν το… επιθετικό κρεσέντο τους, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να “κλείσουν” στο +15 (66-51) το τρίτο δεκάλεπτο, θέτοντας τα “θεμέλια” για μια άνετη και σημαντική νίκη.

Ο Προμηθέας όχι μόνο δεν έριξε τον ρυθμό της αναμέτρησης, αλλά ανέβασε “στροφές” στην αρχή της τέταρτης και τελευταίας περιόδου, “εκτοξεύοντας” τη διαφορά στους 21 πόντους (74-53, 33′) μετά από ενέργεια του Τόμασον. Οι Θεσσαλονικείς δεν κατάφεραν να βγάλουν κάποια αντίδραση και η διαφορά παρέμεινε σε… απόσταση ασφαλείας μέχρι το φινάλε. Τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους γηπεδούχους να παίρνουν το “ροζ φύλλο αγώνα”, επικρατώντας με το εμφατικό 90-69.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 41-39, 66-51, 90-69

O MVP

Ο Νεμάνια Ντάνγκουμπιτς ήταν αυτός που διακρίθηκε για τους Πατρινούς, καθώς τελείωσε τον αγώνα με 20 πόντους, μετρώντας 3/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, αλλά και 5/5 βολές. //

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πιτσίλκας, Σταματόπουλος, Τσιμπούρης

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιάννης Χριστόπουλος): Κάουαν 11 (1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ) , Ντάνγκουμπιτς 20 (3/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5/5 βολές) , Μουράτος 6 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη) , Χογκ 11 (7 ριμπάουντ) , Κουλμπόκα 10 (2/8 τρίποντα), Κοντίτ 10 (7 ριμπάουντ) , Τσαϊρέλης 8 , Γκίκας, Τσαϊρέλης

ΠΑΟΚ (Φώτης Τακιανός): Φράνκε 17 (3/7 τρίποντα, 3 ασίστ, 4 λάθη), Ράιλι 9 (2/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 λάθη), Χαντς 13 (1/4 τρίποντα) , Μαργαρίτης 4 , Πόλεϊ 2 , Σλαφτσάκης 2, Σάιμπερτ 4, Κακλαμανάκης , Σαλούστρος 6 (1) , Ρένφρο 4 (6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τσιακμάς

Προμηθέας Πάτρας: Εκτός με Ολυμπιακό (12/03)
ΠΑΟΚ: Εντός με Παναθηναϊκό (13/03)