“Ίδρωσε” αλλά προκρίθηκε στον τελικό ο Άρης (highlights)

Η ομάδα του Άκη Μάντζιου έμεινε ισόπαλη 0-0 με τον Παναιτωλικό στο “Κλ. Βικελίδης” και εκμεταλλευόμενη το σκορ του πρώτου αγώνα (0-1) πανηγύρισε την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου, εκεί όπου περιμένει ο Παναθηναϊκός. Αρκετές καλές στιγμές σπατάλησαν οι Αγρινιώτες.

Καλό ήταν το ξεκίνημα του Άρη στο παιχνίδι, ο οποίος μέσα σε οκτώ λεπτά απείλησε δύο φορές τον Παναιτωλικό, δείχνοντας τις διαθέσεις του. Στο 12′ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά σε καλή τελική, αλλά το σουτ του Καρέλη πέρασε αρκετά άουτ. Οκτώ λεπτά αργότερα, ο Καρέλης με κεφαλιά δοκίμασε να κερδίσει τον Κουέστα, με τον τερματοφύλακα του Άρη να μπλοκάρει την μπάλα. Στο 38′ ο Οντουμπάτζο από τα δεξιά έκανε την παράλληλη πάσα προς τον Σαμόρα, ο οποίος την βρήκε αλλά η μπάλα πέρασε κόρνερ. Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, ο Άρης έχασε την μεγαλύτερη ευκαιρία του στον αγώνα. Ο Σουλεϊμάνοφ έπιασε το σουτ, ο Τσάβες έπεσε στην γωνία του και απομάκρυνε σε κόρνερ.

Με το “καλημέρα” απείλησε στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναιτωλικός. Ο Ντίας έκανε το σουτ από μακριά αλλά δεν ανησύχησε τον Κουέστα. Ο ρυθμός είχε πέσει στο δεύτερο μέρος, με τον Άρη να μην θέλει να πάρει ρίσκα, ενώ τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να κερδίσουν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο. Στο 86′ η ομάδα του Πετράκη έχασε την μεγαλύτερη ευκαιρία της στο ματς. Μετά από κόρνερ, ο Μπ. Ντουάρτε πήρε την κεφαλιά, ο Κουέστα έμεινε στη γραμμή, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι.

Άρης (Μάντζιος): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Φεράρι (Ζουλ 90+1′), Βέλεθ (Ρόουζ 90′), Νταρίντα, Σουλεϊμάνοφ (Σαβέριο 79′), Μανού Γκαρθία (Φετφατζίδης 60′), Σαμόρα, Μορόν (Ανσαριφάρντ 80′).

Παναιτωλικός (Πετράκης): Τσάβες, Μλάντεν (Λομόνακο 80′), Μπρ. Ντουάρτε, Ταμπίτζε, Μαυρίας, Τορεχόν, Χατζηθεοδωρίδης, Πέρες (Τσιγγάρας 81′), Φρ. Ντουάρτε (Χουάνπι 61′), Σενγκέλια (Ντίας 72′), Καρέλης (Ζοάο Πέδρο 61′).