“Χ”ριστουγεννιάτικο δώρο Άοσμαν!

O Παναθηναϊκός μπορεί να προηγήθηκε αλλά δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του μαχητικού Ιωνικού, ο οποίος χάρη στο τέρμα του Σύριου μεσοεπιθετικού πήρε πολύτιμο βαθμό (1:1), ενώ οι “πράσινοι” είδαν την διαφορά τους από την ΑΕΚ να πέφτει στους 6 πόντους.

Στην επιστροφή του στην δράση μετά τη διακοπή, ο Παναθηναϊκός έμεινε στην ισοπαλία στη Νίκαια με αντίπαλο τον Ιωνικό με 1:1, διατηρήθηκε ναι μεν σε απόσταση… ασφαλείας από την δεύτερη ΑΕΚ, αλλά είδε την διαφορά του να μειώνεται ενώ δεν εκμεταλλεύτηκε και την ισοπαλία στα Γιάννενα. Αντίθετα ο Ιωνικός, συγκατοικεί με τον Λεβαδειακό στην τελευταία θέση της βαθμολογίας μετά από 14 “στροφές” στο πρωτάθλημα της Super League.

O αγώνας:

Στο 7ο λεπτό της συνάντησης, ο Ιωνικός είχε την πρώτη του “στιγμή” με το σουτ του Άοσμαν από μακρινή απόσταση να καταλήγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μπρινιόλι. Μόλις στο 14ο λεπτό ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε. Ο Φώτης Ιωαννίδης έκανε ένα όμορφο κατέβασμα, μπήκε στην περιοχή, σούταρε, ο Χουτεσιώτης, απέκρουσε, ο Μπερνάρ βρέθηκε στο σωστό σημείο και… έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα. Δυο λεπτά αργότερα, Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό να πάρει από νωρίς αέρα δύο τερμάτων. Ο Σεμπάστιαν Παλάσιος έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην μικρή περιοχή έπειτα από γύρισμα από τα αριστερά, έκανε το κοντρόλ, εκτέλεσε αλλά η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Έλληνα τερματοφύλακα. Στο 35ο λεπτό ο Μπερνάρ εκτέλεσε φάουλ από αρκετά μέτρα μακριά με την μπάλα να καταλήγει αρκετά μακριά από την εστία του Ιωνικού. Οι γηπεδούχοι πήραν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και ισορρόπησαν το παιχνίδι μετά το μισάωρο στην αναμέτρηση. Στο 43′ κεφαλιά του Ούγκο Σόουζα έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες μπήκαν νωχελικά, με τον Ιωνικό να είναι προσηλωμένος στο αμυντικό του πλάνο και να προσπαθεί να “χτυπήσει” στην αντεπίθεση. Μεγάλη ευκαιρία για το “τριφύλλι” στο 58ο λεπτό με τον Ιωαννίδη. Ο Έλληνας επιθετικός μπήκε στην περιοχή, “όπλισε” και εκτέλεσε αλλά ο Χουτεσιώτης απομάκρυνε εντυπωσιακά με το πόδι. Στο 66′ ο Μπερνάρ έκανε μια εξαιρετική πάσα στον Τσέριν, ο Σλοβένος σούταρε αλλά ο Χουτεσιώτης του είπε “όχι”. Στο 71′ απειλή μακριά από τον Άοσμαν, η μπάλα “έφυγε” άουτ. Εννιά λεπτά αργότερα, ακόμη μια πάσα του Μπερνάρ… τρύπησε την άμυνα του Ιωνικού, ο Σπόραρ πέρασε τον Χουτεσιώτη, αλλά το τελείωμα του ήταν αδύναμο και ο Σόουζα έδιωξε σε κόρνερ πάνω στην γραμμή. Στο 84′ ο Άοσμαν έφερε το παιχνίδι στα ίσα με ωραίο γύρισμα και συρτό σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή. Στο 90+2′ μια κεφαλιά του Σπόραρ κατέληξε ψηλά άουτ. Τίποτα δεν άλλαξε ως το τέλος με τις δύο ομάδες να μοιράζονται από έναν βαθμό.

ΓΚΟΛ:  84′ ‘Αοσμαν/14’ Μπενάρ

Δοκάρι: 16′ Παλάσιος

Κίτρινες: 20′ Αντούνες, 87′ Μάντζης, 90+5′ Ελευθεριάδης / 19′ Ιωαννίδης, 30′ Σάρλια, 90+5′ Κουρμπέλης

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Σόουζα, Τσίμπσα, Αντούνες, Μύγας, Ρομαό, Λοβέρα (75′ Μασάς), Σάκιτς, Φαντιγκά (87′ Ελευθεριάδης), Άοσμαν, Μάντζης ( 87′ Ιωαννίδης).

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σάρλια, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ, Πέρεθ, Τσέριν, Μπερνάρντ, Παλάσιος, Βαγιαννίδης (59′ Κουρμπέλης), Ιωαννίδης (70′ Σπόραρ).//