“Αγκαλιά” με την πρόκριση η ΑΕΚ

Η “Ένωση” χωρίς να ανεβάσει στροφές, επικράτησε στη “Ριζούπολη” της Κηφισιάς με 2:0 και βρίσκεται με το ενάμιση πόδι στους “8” του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η ΑΕΚ στην επιστροφή της στις επίσημες υποχρεώσεις μετά την διακοπή του Μουντιάλ, επικράτησε της Κηφισιάς με 2:0 εκτός έδρας και βρίσκεται αγκαλιά με την πρόκριση της στην επόμενη φάση του Κυπέλλου. Τα τέρματα για τους “κιτρινόμαυρους” οι Γκαρσία και Φαν Βέερτ από το πρώτο μέρος.

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τις δύο ομάδες να ψάχνουν τα πατήματά τους. Η “Ένωση” είχε την κατοχή, χωρίς ωστόσο να δημιουργεί κλασική ευκαιρία για γκολ. Στο 19′ οι γηπεδούχοι απείλησαν την ομάδα του Ματίας Αλμέιδα. Αρχικά ο Κουϊρουκίδης, αφού εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Μουκουντί, μπήκε στην περιοχή και βγήκε τετ-α-τετ με τον Στάνκοβιτς, αλλά το τελείωμά του δεν ήταν καλό. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Τεττέι έστρωσε στον Ταλάλ, αλλά το πλασέ του σταμάτησε στα πόδια του Χατζισαφί. Η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ με ένα απίθανο τέρμα του Λ. Γκαρσία, ο οποίος δοκίμασε μία σέντρα σουτ και κέρδισε τον Αναγνωστόπουλο. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αραούχο ανατράπηκε από τον Μαζουλουξή με τον Τομ Φαν Βέερτ να κερδίσει τον αντίπαλο τερματοφύλακας από τα 11 μέτρα, διαμορφώνοντας το 2-0 του πρώτου ημιχρόνου.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου η ΑΕΚ έχασε τεράστια ευκαιρία να τριπλασίασει τα τέρματα της, αλλά ο Αραούχο αστόχησε από πλεονεκτική θέση μέσα από την μεγάλη περιοχή. Στο 60′ έγινε απειλητική και η ομάδα των βορείων προαστίων, με τον Νάα να εκτελεί από το ύψος της μεγάλης περιοχής και την μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ. Στο 73′ η ΑΕΚ έχασε την πιο κλασική της ευκαιρία, με τον Μάνταλο να αλλάζει την μπάλα εξαιρετικά με τον Φαν Βέερτ, με τον πρώτο να αστοχεί στο τετ-α-τετ. Στο 80′ ο Λιβάι Γκαρσία εκτέλεσε ωραία το φάουλ που κέρδισε ο ίδιος, χωρίς όμως ιδιαίτερη δύναμη. Αυτό βοήθησε τον Αναγνωστόπουλο να πέσει στη γωνιά του και να απομακρύνει. Στο 91′ ο Χριστόπουλος δοκίμασε τα πόδια του, αλλά ο τερματοφύλακας της Κηφισιάς μπλόκαρε την μπάλα. Μέχρι το φινάλε του αγώνα, δεν υπήρξε άλλη αξιόλογη φάση, με την “Ένωση” να επικρατεί με το τελικό 2:0.

ΓΚΟΛ 34′ Γκαρσία, 45’+3′ Φαν Βέερτ (πεν)

Κίτρινες: 65′ Νάα, 71′ Μπαρμπόσα, 72′ Μαζουλουξής

Κόκκινες: 79′ Μπαρμπόσα

Κηφισιά (Γιώργος Πετράκης): Αναγνωστόπουλος, Μαζουλουξής, Βαφέας, Μπαρμπόσα, Ποζατζίδης (58′ Καλλέργης), Πέιος (81′ Ιατρούδης), Παπασάββας, Ταλάλ (81′ Γκίνι), Κουιρουκίδης (58′ Νάα), Τεττέι, Παναγιώτου.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ (66′ Ρότα), Μήτογλου, Μουκουντί, Χατζισαφί, Γιόνσον, Γκαρσία (88′ Σκόνδρας), Φράνσον (66′ Σιμάνσκι), Μάνταλος (81′ Πινέδα), Φαν Βέερτ, Αραούχο (88′ Χριστόπουλος).