Ψυχή που δεν λυγίζει, ομάδα που δεν χάνει (video)

Στα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ προκρίθηκε η Ελλάδα, η οποία επικράτησε με 94-88 της Τσεχίας στο Βερολίνο.

Σε ένα φανταστικό παιχνίδι για 40 λεπτά, η Ελλάδα με ψυχή και καρδιά επικράτησε της Τσεχίας και προκρίθηκε στις 8 καλύτερες ομάδες της Ευρώπης και στα προημιτελικά θ’ αντιμετωπίσει την οικοδέσποινα Γερμανία. Για την “Επίσημη Αγαπημένη” ξεχώρισαν οι Αντετοκούνμπο και Νικ Καλάθης με 27 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ κομβικός ήταν και ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης με 8 πόντους με καίρια σουτ σε κρίσιμα λεπτά.

Πολύ δυναμικά, όπως συνηθίζει ξεκίνησε το παιχνίδι η Εθνική ομάδα, θέλοντας να πάρει από νωρίς τα ηνία και να αιφνιδιάσει τους Τσέχους. Με καλάθια των Παπανικολάου, Παπαγιάννη και Αντετοκούνμπο, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα προηγήθηκε με 9, 11-2 στο 3′. Η Τσεχία, προσπάθησε ν’ αντιδράσει, χτυπώντας κυρίως μέσα από το “ζωγραφιστό”. Ο Γιαν Βέσελι με 8 πόντους, ηγούνταν για ομάδα του, η οποία μείωσε στους 3, 16-13, 3.17′ για το τέλος της περιόδου. Το μομέντουμ ήταν ξεκάθαρα για τους τυπικά φιλοξενούμενους που κατάφεραν να προσπεράσουν με 18-16 με καλάθια των Χρούμπαν και Βέσελι. Το δεκάλεπτο έληξε στο ισόπαλο 20-20.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το δεύτερο δεκάλεπτο. Η Τσεχία, έβαζε δύσκολα στην Ελλάδα, με τον Γιαν Βέσελι να είναι ασταμάτητος στο παρκέ. Με καλάθι και φάουλ του Άουντα και ένα τρίποντο του Μποχάτσικ, η Τσεχία προσπέρασε με έναν πόντο, 37-36 στο 18′. Ο Άουντα είχε μπει για τα καλά στην εξίσωση και με τέσσερις διαδοχικούς πόντους διαμόρφωσε το 45-41 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου για την Τσεχία, που έβαζε πολύ δύσκολα στην Εθνική.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι στο σκορ. Με ένα δύσκολο καλάθι του Γκίσλινγκ η Τσεχία προηγήθηκε με 49-45 αλλά η απάντηση ήταν άμεση με τον Αντετοκούνμπο που πέτυχε πέντε σερί πόντους για το 50-49 και την προσπέραση της Εθνικής. Ο “Greek Freak” αφυπνίστηκε στο τρίτο δεκάλεπτο (σ.σ. είχε τέσσερις πόντους στο πρώτο ημίχρονο) και σκόραρε διαρκώς για την Ελλάδα, που δεν είχε άλλες λύσεις. Ένα τρίποντο και φάουλ του Χρούμπαν, έδωσε το προβάδισμα και πάλι στην Τσεχία με 56-53 στο 24′. Η ομάδα του Γκίνζμπουργκ προηγήθηκε με 60-55, αλλά η Ελλάδα με ένα άμεσο τρίποντο του Λαρεντζάκη και ένα έμμεσο του Γιάννη, πέρασε και πάλι μπροστά με 61-60. Στο 30′, η Τσεχία προηγούνταν με 4, 67-63 με τρίποντο του Κίζλινγκ.

Με ένα αστραπιαίο 6-0 σερί μπήκε η Ελλάδα στο τελευταίο δεκάλεπτο, προσπερνώντας στο σκορ με 69-67 στο 31′. Η γαλανόλευκη, είχε “σφίξει” στην άμυνα και δεν είχε δεχτεί πόντο για σχεδόν τρία λεπτά. Ο Χρούμπαν έδωσε με τρίποντο το προβάδισμα στην Τσεχία (70-69), αλλά η Ελλάδα με ένα 5-0 προσπέρασε και πάλι με 4, 74-70. O Λαρεντζάκης είχε μπει στην εξίσωση και με δικό του τρίποντο ανέβασε την διαφορά στους 8, 78-70 στο 35′. O “Greek Freak” με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα διαμόρφωσε το 83-76 στο 37′. Ένα τρίποντο του Γιάννη και ένα λέι απ του Λαρεντζάκη έστειλαν την διαφορά στους 10, 88-78 τελειώνοντας επί της ουσίας το παιχνίδι. Ο Γιάννης είχε πάντα τον τελευταίο λόγο και η Ελλάδα έφτασε στη νίκη – πρόκριση με 94-88.

O MVP

O Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν και πάλι συγκλονιστικός. Ο “Greek Freak” παρόλο που είχε 4 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, σταμάτησε στους 27, μάζεψε 10 ριμπάουντ, έκανε 1 ασίστ, 1 λάθος και 1 τάπα, συγκεντρώνοντας 30 στο σύστημα αξιολόγησης.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 41-45, 63-67, 94-88

ΕΛΛΑΔΑ (Ιτούδης): Αγραβάνης, Γιάννης Αντετοκούνμπο 27 (6/9 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 9/12 βολές, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ σε 34 λεπτά), Θανάσης Αντετοκούνμπο, Καλάθης 14 (2/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ντόρσεϊ 6 (1/5 τρίποντα, 3/3 βολές), Λαρεντζάκης 8 (2), Παπαγιάννης 8 (4/7 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Παπανικολάου 8 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 13 (2/2 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 3/4 βολές), Σλούκας 10 (1 τρίποντο, 5/5 βολές)

ΤΣΕΧΙΑ (Γκίνζμπουργκ): Άουντα 12 (5/7 δίποντα, 2/3 βολές), Μπάλβιν 12 (6/10 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Μπόχατσικ 11 (3), Χρούμπαν 17 (3), Κρεϊτσί 3 (1), Κριζ, Κίζλινκ 6 (1), Πέτερκα, Σατοράνσκι 3 (1/5 σουτ, 8 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Σενάλ 3 (1), Βέσελι 21 (10/13 δίποντα, 3 ριμπαουντ)