Πρώτος και κυρίαρχος!

Παίζοντας στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης εξαιρετικό μπάσκετ, ο Ολυμπιακός επικράτησε της Μπασκόνια στο ΣΕΦ με 86-78 και κατέκτησε την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια της Euroleague.

Θέλοντας να επιβάλει τον δικό του ρυθμό και με τρομερή άμυνα ξεκίνησε ο Ολυμπιακός το παιχνίδι και προηγήθηκε με 5-0 στο πρώτο τετράλεπτο του αγώνα, με τον Παπανικολάου να βάζει τρεις και τον Φαλ δύο πόντους. Οι “ερυθρόλευκοι” συνέχισαν να αυξάνουν την διαφορά τους και με τους Παπανικολάου και Βεζένκοφ να σκοράρουν έκαναν το 10-4. Ο διεθνής Βούλγαρος φόργουορντ, με συνεχόμενους πόντους διαμόρφωσε το 14-6 στο 9′. Το δεκάλεπτο έκλεισε με τρίποντα των Κέιναν, Χάουαρντ και ένα drive του Σλούκα για το 19-11.

H Μπασκόνια ξεκίνησε με ένα 9-2 σερί το δεύτερο δεκάλεπτο και μείωσε στο πόντο, 21-20, με τον Μάρκους Χάουαρντ να σημειώνει διαδοχικά τρίποντα. Οι “ερυθρόλευκοι” απάντησαν με ένα δικό τους 7-0 σερί με τους ΜακΚίσικ και Πίτερς για το 28-20. Οι Βάσκοι έπαιρναν σκορ μόνο από τον Χάουαρντ (είχε φτάσει τους 15), γεγονός που βοήθησε τους Πειραιώτες να ανεβάσουν το προβάδισμα τους στους 8, 31-23. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, εκμεταλλεύτηκε την αφελή άμυνα των Βάσκων και με τους Λαρεντζάκη και Μπολομπόι να σκοράρουν πήγαν την διαφορά στους 15, 45-30. Το ημίχρονο έκλεισε στο 45-33.

Ο Ολυμπιακός για σχεδόν τρία λεπτά στο τρίτο δεκάλεπτο έμεινε άποντος και η ομάδα του Πεναρόγια μείωσε στους 7, 45-38 στο 23′. H ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, μέσα σε 2 λεπτά, μετουσίωσε την καλή άμυνα σε πόντους στην επίθεση και εν ριπή οφθαλμού προηγήθηκε με 13, 53-40. Η απάντηση των Βάσκων ήταν άμεση και με 6 πόντους του Χάουαρντ και 3 του Τόμσον μείωσαν στους 4, 53-49 με ένα 9-0 σερί στο 27′. Σλούκας και Παπανικολάου με τρίποντα διαμόρφωσαν το 66-55 στο 30′.

Με δύο τρίποντα, ένα του Πίτερς και ένα του Παπανικολάου, ο Ολυμπιακός εκτόξευσε την διαφορά του στους 17, 72-55. Μαρίνκοβιτς, Τόμσον και Μαρίνκοβιτς σκόραραν και οι Βάσκοι έτρεξαν ένα επιμέρους 8-2 για το 77-63. Ένα γκολ φάουλ του Γκιεντράιτις έκανε το 77-66 στο 35′. Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παρατούσαν και με τρίποντο του Χάουαρντ έκαναν το 80-73 στο 38΄. Ο Ολυμπιακός διατήρησε μέχρι τέλος το προβάδισμα του και πανηγύρισε μία σπουδαία νίκη με 86-78, πανηγυρίζοντας ταυτόχρονα και την κατάκτηση της πρώτης θέσης στην κανονική διάρκεια της Euroleague.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-11, 45-33, 66-55, 86-78

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ (0/1 δίποντο, 0/1 τρίποντο, 1 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 λάθη), Κάναν 3 (1/4 τρίποντα), Λαρεντζάκης 5 (1), Φαλ 2, Σλούκας 15 (3/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Βεζένκοβ 23 (6/8 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 5/5 βολές, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπανικολάου 16 (1/2 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 9 ριμπάουντ), Μπόλομποϊ 3, Πίτερς 5 (1), Μπλακ 5 (4 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 9 (1)

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Χοάν Πεναρόγια): Χάουαρντ 29 (2/8 δίποντα, 7/15 τρίποντα, 4/5 βολές), Χάιντεγκερ 2, Μαρίνκοβιτς 9 (1/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα), Ντίεθ, Τόμπσον 11 (4/8 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/5 βολές, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Κότσαρ 6 (3/4 δίποντα), Ίνοκ 2, Κοστέλο 5 (1/5 τρίποντα), Γκιεντράιτις 13 (6/8 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 1/3 βολές, 8 ριμπάουντ), Χόμες, Κούρουτς 1.