Πρόκριση με Μλαντένοβιτς στο 90’+5′

Με τον διεθνή Σέρβο αμυντικό να σκοράρει στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Ατρόμητου με 2-0 στο Περιστέρι και προκρίθηκε στους “4” του Κυπέλλου, ανατρέποντας το σκορ του πρώτου αγώνα.

Μόλις στο πέμπτο λεπτό ο Παναθηναϊκός είχε τελική. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπακασέτα, ο Πέρεθ έπιασε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα λίγο έξω. Στο 16′ ο Ατρόμητος είχε την πρώτη τελική του. Ο Κυβρακίδης δοκίμασε τα πόδια του από μακριά, αλλά το σουτ του δεν ανησύχησε τον Ντραγκόφσκι. Το “τριφύλλι” προσπάθησε να απειλήσει στο 32′ με τον Μπακασέτα, η κεφαλιά του οποίου δεν μπόρεσε να κερδίσει τον Τσιντώτα. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Παναθηναϊκός σκόραρε με τον Πέρεθ. Σε κόρνερ από τα δεξιά η άμυνα του Ατρόμητου δεν απομάκρυνε, ο Κώτσιρας γύρισε τη μπάλα, ο Ακαϊντίν πήρε την κεφαλιά πάσα προς τον Πέρεθ που έκανε το σουτ με τη μία στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα. Στο 39′ λίγο έλειψαν οι φιλοξενούμενοι να διπλασιάσουν τα τέρματά τους με τον Μπακασέτα, ο οποίος έκανε την προβολή στέλνοντας την μπάλα λίγο άουτ.

H μεγαλύτερη στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε στο 57′, όταν ο Μπακασέτας βρέθηκε μόνος στο ύψος της μεγάλης περιοχής αλλά το σουτ του πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Τσιντώντα. Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν στο 62′ με τον Γερεμέγιεφ, αλλά το τέρμα τους ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ. Στο 73′ Ο Γερεμέγιεφ βρέθηκε μέσα στην περιοχή, έκανε το σουτ με τον Τσιντώτα να διώχνει με τις γροθιές του. Ο Παναθηναϊκός παρά την πίεση που ασκούσε δεν μπορούσε να βρει λύσεις. Στο 95′ ο Μλαντένοβιτς με υπέροχη κεφαλιά κέρδισε τον Τσιντώτα και έστειλε την ομάδα του στους “4” του Κυπέλλου.

ΓΚΟΛ: – / 36′ Πέρεθ, 90′ + 5′ Μλαντένοβιτς
Κίτρινες: 74′ Κιβρακίδης, 76′ Βαλένσια, 84′ Τσακμάκης