Πρεμιέρα Σπανούλη και Εθνικής με Τσεχία

 

Αντίστροφη μέτρηση για την πρεμιέρα της εθνικής στα προκριματικά του EuroBasket 2025 απέναντι στην Τσεχία (6ος Όμιλος), στο ντεμπούτο του πρώην ηγέτη της “επίσημης αγαπημένης”, Βασίλη Σπανούλη, στη θέση του Ομοσπονδιακού τεχνικού, την Παρασκευή (23/2, 21:00, ΕΡΤ3).

Η “επίσημη αγαπημένη” επιστρέφει στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, εκεί που πριν από 37 χρόνια, το 1987, η παρέα των Γκάλη, Γιαννάκη, Καμπούρη και των άλλων… παιδιών κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο EuroBasket, πρώτο χρυσό μετάλλιο σε ομαδικό άθλημα για την Ελλάδα στην Ιστορία του ελληνικού αθλητισμού.

Ένα κλειστό γήπεδο που είναι συνυφασμένο με το ελληνικό μπάσκετ, αφού το ΣΕΦ φιλοξένησε και το MundoBasket του 1998, ενώ αποτελεί επί πολλές δεκαετίες την έδρα του Ολυμπιακού, αλλά και με το βόλεϊ, τον στίβο και την άρση βαρών, την πάλη και τη γυμναστική. Το φίλαθλο κοινό έχει δείξει υψηλό ενδιαφέρον για αυτό το ιστορικό πρώτο ματς του Σπανούλη ως Ομοσπονδιακός της εθνικής, αφού περισσότερα από 5 χιλιάδες εισιτήρια είχαν διατεθεί ήδη από την Τρίτη (20/2).

Αν και χωρίς τον αρχηγό του Παναθηναϊκού, Κώστα Σλούκα (σ.σ. προέρχεται από τραυματισμό), η εθνική θα επιδιώξει να κάνει το πρώτο… βήμα προς την τελική φάση του EuroBasket 2025 (σ.σ. Kύπρος, Λετονία, Πολωνία και Φινλανδία το συνδιοργανώνουν από τις 27 Αυγούστου έως τις 14 Σεπτεμβρίου 2025) σε έναν όμιλο, στον οποίο μετέχουν η Ελλάδα, η Τσεχία, η Μεγάλη Βρετανία και η Ολλανδία.

Ο Βασίλης Σπανούλης θα έχει στη διάθεσή του τον αρχηγό της εθνικής και του Ολυμπιακού, Κώστα Παπανικολάου, και τους Τόμας Γουόκαπ (νατουραλιζέ), Γιαννούλη Λαρεντζάκη και Ναζ Μήτρου Λονγκ επίσης από τους “ερυθρόλευκους”, τους Ντίνο Μήτουγλου, Παναγιώτη Καλαϊτζάκη, Κώστα Αντετοκούνμπο, Λευτέρη Μαντζούκα και Δημήτρη Μωραϊτη από τον Παναθηναϊκό, τον Γιώργο Παπαγιάννη της Φενερμπαχτσέ, τον Νίκο Ρογκαβόπουλο της Μπασκόνια, δύο έμπειρα γκαρντ από τον Άρη, Λευτέρη Μποχωρίδη και Βασίλη Τολιόπουλο, τον φόργουορντ της ΑΕΚ Γιάννη Κουζέλογλου, τον 27χρονο φόργουορντ της Σάσαρι Βασίλη Χαραλαμπόπουλο, καθώς και τον Βαγγέλη Ζούγρη (Περιστέρι).

Eκτός δωδεκάδας για τον αγώνα με την Τσεχία έμειναν οι Μιχάλης Λούντζης, Λευτέρης Μαντζούκας, Βαγγέλης Ζούγρης και Ναζ Μήτρου-Λονγκ.

Το… θετικό για την εθνική είναι… η απουσία του Γιαν Βέσελι. O 34χρονος ψηλός της Μπαρτσελόνα δεν θ’ αγωνιστεί στα δύο ματς των Τσέχων στο πρώτο “παράθυρο”, καθώς δήλωσε πως «έχω ταλαιπωρηθεί από κούραση και μικροτραυματισμούς τις τελευταίες εβδομάδες, οπότε πρέπει να αναρρώσω κατά τη διάρκεια του “ παραθύρου” ώστε να προετοιμαστώ για την κορύφωση της σεζόν». Ο Βέσελι μετρά 12,9 πόντους και 4,5 ριμπάουντ μέσο όρο ανά αγώνα με την Μπαρτσελόνα την τρέχουσα σεζόν στη EuroLeague και είναι ο πρώτος σκόρερ των Καταλανών στη διοργάνωση.

Στο άλλο ματς της πρεμιέρας του 6ου ομίλου, η Μεγάλη Βρετανία υποδέχεται την Ολλανδία (23/2, 21:30).

Μετά το ματς με τους Τσέχους, η αποστολή της εθνικής θ’ αναχωρήσει για τη Χάγη, όπου τη Δευτέρα (26/2, 20:30, ΕΡΤ3) αντιμετωπίζει την Ολλανδία στο “Sportcampus Zuiderpark”, για τη 2η αγωνιστική. Στον άλλο αγώνα του 6ου ομίλου για τη 2η αγωνιστική, η Τσεχία φιλοξενεί τη Μεγάλη Βρετανία την ίδια ημέρα.

1ο Παράθυρο – 1η και 2η Αγωνιστική

1η Αγωνιστική (22-23/2/2024)

Πέμπτη 22 Φεβρουαρίου

1ος Όμιλος
Σλοβενία – Ουκρανία 87-73
Πορτογαλία – Ισραήλ 70-72

2ος Όμιλος
Ισλανδία – Ουγγαρία 70-65
Ιταλία – Τουρκία 87-80

3ος Όμιλος
Σλοβακία – Βέλγιο 60-75
Ισπανία – Λετονία 75-79

4ος Όμιλος
Σουηδία – Βουλγαρία 84-70
Γερμανία – Μαυροβούνιο 85-61

8ος Όμιλος
Λιθουανία – Πολωνία 83-64

Παρασκευή 23 Φεβρουαρίου

5ος Όμιλος
19:00 Κύπρος – Βοσνία/Ερζεγοβίνη
21:30 Γαλλία – Κροατία

6ος Όμιλος
21:00 Ελλάδα – Τσεχία (ΕΡΤ3)
21:30 Μεγάλη Βρετανία – Ολλανδία

7ος Όμιλος
19:30 Δανία – Γεωργία
21:00 Σερβία – Φινλανδία

8ος Όμιλος
20:00 Βόρεια Μακεδονία – Εσθονία

2η Αγωνιστική (25-27/2/2024)

Κυριακή 25 Φεβρουαρίου

1ος Όμιλος
19:00 Σλοβενία – Ισραήλ
21:00 Ουκρανία – Πορτογαλία

2ος Όμιλος
15:00 Τουρκία – Ισλανδία
19:00 Ουγγαρία – Ιταλία

3ος Όμιλος
17:00 Λετονία – Σλοβακία
18:30 Βέλγιο – Ισπανία

4ος Όμιλος
17:00 Βουλγαρία – Γερμανία
20:00 Μαυροβούνιο – Σουηδία

Δευτέρα 26 Φεβρουαρίου

5ος Όμιλος
20:00 Βοσνία/Ερζεγοβίνη – Γαλλία
21:00 Κροατία – Κύπρος

6ος Όμιλος
20:30 Ολλανδία – Ελλάδα (ΕΡΤ3)
21:15 Τσεχία – Μεγάλη Βρετανία

7ος Όμιλος
18:30 Φινλανδία – Δανία
19:00 Γεωργία – Σερβία

8ος Όμιλος
19:00 Πολωνία – Βόρεια Μακεδονία
19:00 Εσθονία – Λιθουανία


ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ

ΟΜΑΔΕΣ

ΟΜΑΔΕΣ