Πράσινη… μαγεία και μόνος τέταρτος ο Παναθηναϊκός

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν επιβεβαίωσε πως βρίσκεται σε εντυπωσιακή κατάσταση. Με άμυνα για σεμινάριο, το “τριφύλλι” κατάπιε την Παρτίζαν με 84-71 και βελτίωσε το ρεκόρ του στο 14-8 και βρίσκεται μόλις μία νίκη μακριά από τις Μπαρτσελόνα και Βίρτους Μπολόνια.

Αρκετά εύστοχες ήταν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα του αγώνα, με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 5-4 στο 2′. Έκτοτε και για ένα δίλεπτο, οι δύο ομάδες κόλλησαν. Την δυστοκία, σταμάτησε ο ο Ντόζιερ με δύο τρίποντα για το 10-7 των Σέρβων στο 5′. Η ομάδα του Ομπράντοβιτς, με τον Ντόζιερ να φτάνει στους 8, πήρε το μεγαλύτερο προβάδισμα της, 12-7. Το “τριφύλλι” αντέδρασε με 8-0 σερί, με πόντους των Σλούκα, Λεσόρ, Μήτογλου και Ναν για το 15-12 στο 8′. Η ομάδα του Αταμάν, κράτησε τα ηνία, με τρίποντο του Χουάντσο για το 18-16, που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου.

Χέρι – χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Παναθηναϊκό να βρίσκει λύσεις με τους Ναν και Αντετοκούνμπο για το 24-22. Η Παρτίζαν, δεν άφηνε τους γηπεδούχους και με γκολ φάουλ του Άντζουσιτς έκανε το 27-26, παίρνοντας τα ηνία. Η ομάδα του Αταμάν, πήρε σκορ και συνεχόμενους πόντους από τον Γκριγκόνις και κατάφερε να πάρει την μεγαλύτερη διαφορά του στο παιχνίδι, 40-31, 2μιση λεπτά πριν το ημίχρονο. Η Παρτίζαν ωστόσο αντέδρασε και με ένα επιμέρους 9-2 σερί μείωσε στους 2, 42-40 με το τέλος του πρώτου μισού του αγώνα.

Με τον Νάναλι να βάζει 5 πόντους στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, η Παρτίζαν προηγήθηκε με 45-44. Καμία από τις δύο δεν μπορούσαν να ξεφύγουν στο σκορ, με το προβάδισμα να αλλάζει διαρκώς χέρια. Ο Ντόζιερ, ήταν εντυπωσιακός και με μεγάλο τρίποντο έκανε το 54-53 για τους Σέρβους στο 28′. Με βολές του Λεσόρ οι γηπεδούχοι έφεραν ξανά το ματς στην ισοπαλία, 56-56. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 58-58 με εντυπωσιακό buzzer beater κάρφωμα του Ματίας Λεσόρ.

Με 6-0 σερί μπήκε στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός για το 64-58. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και με τρίποντο του Σλούκα και βολές του Ναν, έκαναν το 71-62. Ο Σμάιλαγκιτς με τρομερό κάρφωμα, μείωσε στους 7, 71-64 στο 35′. Με δίποντο του Μήτογλου το “τριφύλλι” πήρε ξανά μαξιλαράκι ασφαλείας, 77-68 στο 38′. Παρά την πίεση της Παρτίζαν, ο Παναθηναϊκός άντεξε και πήρε μία σημαντική νίκη με 84-71

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-16, 42-40, 58-58, 84-71