Ο Βεζένκοφ έσωσε τον αγνώριστο Ολυμπιακό (video)

Οι “ερυθρόλευκοι”, παρά την πολύ κακή τους εμφάνιση επικράτησαν δύσκολα του Κολοσσού με 80-79 στο “Κλειστό Γυμναστήριο Καλλιθέας”, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Basket League. Τη λύση έδωσε ο διεθνής φόργουορντ με ένα τρίποντο στα 5.5″.

Ο Ολυμπιακός είναι ξανά μόνος πρώτος με 32 βαθμούς και ρεκόρ 16-0, έχοντας μία νίκη περισσότερη και ένα παιχνίδι λιγότερο από τον δεύτερο Παναθηναϊκό. Οι Ροδίτες από την άλλη, έχουν πλέον ρεκόρ 8-8 και βρίσκονται στην 8η θέση της κατάταξης, μετρώντας τρεις συνεχόμενες ήττες. Κορυφαίος της αναμέτρηση ήταν ο Σάσα Βεζένκοφ. Αξίζει να σημειωθεί πως αυτή ήταν η πρώτη ήττα της ομάδας του Ηλία Παπαθεοδώρου στην έδρα της φέτος.

Ο Κολοσσός ξεκίνησε… απροσδόκητα καλά τον αγώνα και προηγήθηκαν με 7-2 στο τετράλεπτο, κυριαρχώντας στον τομέα των ριμπάουντ. Ένα επιθετικό κρεσέντο του Χάρη Γιαννόπουλου (11 πόντοι, 3/5 τρίποντα) οδήγησε τους γηπεδούχους στο +7 (17-10) με 2.5 λεπτά να μένουν για το τέλος της πρώτης περιόδου. Στη συνέχεια οι νταμπλούχοι έτρεξαν ένα σερί 10-3 για να ισοφαρίσουν (20-20) και να κλείσουν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι (23-22), με τον Βεζένκοφ να έχει φτάσει τους 11 πόντους.

Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου όμως έφτασαν ξανά στο +4 (28-24), εκμεταλλευόμενοι πλήρως την… αστάθεια των αντιπάλων τους. Ο Λίνος Χρυσικόπουλος αποτέλεσε μεγάλο πρόβλημα για την “ερυθρόλευκη” άμυνα με 5 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ στο 15′ (36-29). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν εκ νέου στους δύο (36-34) αλλά ένα λέι απ του Κατσίβελη στα 3″ έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με σκορ το 38-34 υπέρ του Κολοσσού.

Το ξεκίνημα το δευτέρου ημιχρόνου έμοιαζε σε μεγάλο βαθμό με αυτό του πρώτου. Δύο συνεχόμενα τρίποντα από τους Ντίξον και Χρυσικόπουλο… εκτόξευσαν τη διαφορά για πρώτη φορά στους 9 πόντους (46-37). Σε εκείνο το σημείο ο Βεζένκοφ το πήρε… πάνω του και πέτυχε 8 σερί πόντους, όμως οι Ροδίτες κρατούσαν σφιχτά το προβάδισμά τους (54-47, 25′). Οι παίκτες του Μπαρτζώκα… πλησίασαν στη συνέχεια, αλλά έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο -3 (63-60).

Χάρη σε πέντε συνεχόμενους πόντους του Ταρίκ Μπλακ, οι νταμπλούχοι πέρασαν μπροστά (65-63) στις αρχές της τελευταίας περιόδου. Η παρουσία του Αμερικανού σέντερ στο παρκέ έδωσε… άλλη πνοή στην επίθεση του Ολυμπιακού. Οι γηπεδούχοι όμως, αποδείκνυαν στην άλλη πλευρά του παρκέ πως δεν ήταν διατεθειμένοι να τα παρατήσουν. Με επτά λεπτά στο ρολόι είχαν προηγηθεί εκ νέου, με 70-67. Ο Βεζένκοφ συνέχιζε να προσπαθεί να τα κάνει όλα… μόνος του, κρατώντας τους Πειραιώτες στο παιχνίδι με μεγάλα καλάθια και κρίσιμες άμυνες.

Με 3:10 στο ρολόι, οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο 72-72. Ο Λαρεντζάκης έβαλε ένα μεγάλο τρίποντο στα 2:13 πριν το φινάλε, βάζοντας την ομάδα του στο +4 (77-73). Ο Τζέιμς Γιάνγκ απάντησε με το ίδιο νόμισμα για το 77-76, με τον Γιαννόπουλο να πετυχαίνει δεύτερο σερί τρίποντο και να δίνει νέο προβάδισμα στον Κολοσσό (79-77), 1:32 πριν το τέλος. Στη συνέχεια, ο Μορέιρα είχε τεράστια ευκαιρία για το +4, αλλά λίγο πριν καρφώσει δέχθηκε εντυπωσιακή τάπα από τον Παπανικολάου. Ο Ανγκολέζος σέντερ όμως πήρε το… αίμα του πίσω, βγάζοντας τεράστια άμυνα στην επόμενη φάση. Οι Ροδίτες έκαναν ένα μεγάλο λάθος στην αμέσως επόμενη φάση, με τον Ολυμπιακό να κλέβει, να βγαίνει στον αιφνιδιασμό και να πετυχαίνει τρίποντο στα 5.5″ χάρη στον Βεζένκοφ. Οι γηπεδούχοι είχαν την τελευταία επίθεση, όμως ο Κατσίβελης αστόχησε και το ματς τελείωσε με νίκη των νταμπλούχων με 80-79.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 38-34, 63-60, 79-80

Κολοσσός Ρόδου (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 8 (2/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντίξον 14 (3/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χατζηδάκης 2 (1/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Κατσίβελης 6 (0/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 λάθη), Γιαννόπουλος 17 (4/10 τρίποντα), Σμιθ 6 (2/3 δίποντα, 2/2 βολές), Σταρκς 2, Μορέιρα 10 (3/10 δίποντα, 4/7 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 λάθη), Τζέιμς 11 (2), Κόφι 3 (5 ριμπάουντ).

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 4 (5 ασίστ), Κάναν 6 (2/6 τρίποντα), Φαλ 3 (5 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 33 (4/5 δίποντα, 7/10 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Παπανικολάου 14 (1/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Λούντζης, Λαρεντζάκης 3 (1/5 τρίποντα), Σλούκας 5 (4 ασίστ, 5 λάθη), Μπόλομποϊ, Πίτερς 3 (1), Μπλακ 9 (2/2 δίποντα, 5/5 βολές).