Ο βελτιωμένος Παναθηναϊκός… παρέσυρε την Καρδίτσα! (video)

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη επικράτησε με 91-75 του συνόλου του Νίκου Παπανικολόπουλου στο ΟΑΚΑ, σε αγώνα για την 17η αγωνιστική της Basket League, πετυχαίνοντας την 9η συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα.

O Παναθηναϊκός έχει πλέον ρεκόρ 14-2 και είναι με χαρακτηριστική άνεση μόνος δεύτερος, όντας βέβαια μία νίκη πίσω από τον Ολυμπιακό με αγώνα παραπάνω. Ταυτόχρονα, η Καρδίτσα έμεινε στην τελευταία θέση με 3-14 και συνεχίζει να… τρέχει για την παραμονή. Πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Παπαγιάννης, μιας και πέτυχε 14 πόντους, ενώ κατέβασε 13 ριμπάουντ και έκανε 5 τάπες.

O αγώνας

Με το… μαχαίρι στα δόντια και θέλοντας να επιβάλει από νωρίς τον δικό του ρυθμό μπήκε ο Παναθηναϊκός στο παιχνίδι και με τη συμπλήρωση έξι λεπτών προηγήθηκε με 16-8 με τον Γιώργο Καλαϊτζάκη να έχει 6 πόντους. Για την Καρδίτσα, 6 είχε ο Έβανς. Η άμυνα του Παναθηναϊκού ήταν κυρίαρχη, δεν δέχτηκε άλλο πόντο και οι παίκτες του Σερέλη έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο συν 15, 23-8 με τους Καλαϊτζάκη και Μπέικον να έχουν 8 και 5 πόντους αντίστοιχα.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε το δεύτερο δεκάλεπτο. Το “τριφύλλι” πήρε σκορ από τους Μποχωρίδη, Μαντζούκα και Γιώργο Καλαϊτζάκη και στο 15′ είχε “double score”, 36-18. Η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου, σκόραρε με τους Γκάλινατ, Αθηναίου, Γκιουζέλη και Χάντερ και με ένα επιμέρους 13-6 έκλεισε το ημίχρονο στο -11, 42-31.

Η τρίτη περίοδος άνηκε στους Παπαγιάννη και Παναγιώτη Καλαϊτζάκη. Οι δύο διεθνείς μπασκεμπολίστες… κουβάλησαν τους συμπαίκτες τους στην επίθεση με τον Έλληνα σέντερ να κυριαρχεί ταυτόχρονα σε ριμπάουντ αλλά και άμυνα (5 τάπες). Η Καρδίτσα είχε ναι μεν μία καλή επιθετική συγκομιδή (21 πόντοι) αλλά δεν κατάφερε να διατηρηθεί κοντά στο σκορ (74-52).

Ο ρυθμός έπεσε σημαντικά στο τελευταίο δεκάλεπτο, μιας και επί της ουσίας το παιχνίδι είχε κριθεί. Οι δύο προπονητές δοκίμασαν διαφορετικά σχήματα και πρόσωπα, με τον Σερέλη να δίνει αρκετά λεπτά στον Νίκο Παππά. Ο 32χρονος γκαρντ δεν κατάφερε να σκοράρει, παρ’ ότι είχε συνολικά καλή εικόνα στο παρκέ. Αξιοσημείωτο είναι επίσης πως αγωνίστηκαν ταυτόχρονα οι τρεις Καλαϊτζάκηδες (Γιώργος και Παναγιώτης από τον Παναθηναϊκό, Αλέξανδρος από την Καρδίτσα). Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε σε 91-75.

Τα δεκάλεπτα: 23-8, 42-31, 74-52, 91-75

Παναθηναϊκός (Χρήστος Σερέλης): Π. Καλαϊτζάκης 10, Γουόλτερς 2 , Λι 2 (5 ασίστ) , Παπαγιάννης 14 (13 ριμπάουντ, 5 μπλοκ), Γουίλιαμς , Γ. Καλαϊτζάκης 20 (5/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 7/7 βολές) , Μπέικον 12 (3/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πονίτκα 11 (2), Μαντζούκας 14 (3/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ)

Καρδίτσα (Νίκος Παπανικολόπουλος): Έβανς 18 (8 ριμπάουντ, 4 λάθη) , Αγραβάνης 6 (3 ριμπάουντ) , Γκιουζέλης 6 (2) , Γουέστ , Γκάλινατ 16 (3/7 τρίποντα) , Πρίτζετ 7 (1) , Αθηναίου 5 (1/3 τρίποντα, 6 ασίστ), Γκάμπροβσεκ 8 (4 ριμπάουντ, 4 λάθη) , Σαρικόπουλος (3 ριμπάουντ), Πεφάνης