O ΠΑΟΚ έσπασε την… κατάρα! (video)

Ο “Δικέφαλος του Βορρά” πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και επιβλήθηκε με 3-0 σετ επί του Παναθηναϊκού στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για τα ημιτελικά των πλέι οφ του πρωταθλήματος της Volley League.

Ο ΠΑΟΚ έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους τελικούς της Volley League Ανδρών, επικρατώντας με 3-0 σετ στο “PAOK Sports Arena” επί του Παναθηναϊκού, που βρέθηκε… μακριά από τον καλό του εαυτό και ηττήθηκε για πρώτη φορά φέτος σε έξι παιχνίδια από τον “Δικέφαλο του Βορρά”. Ο επόμενος αγώνας του ζευγαριού είναι προγραμματισμένος για το Σάββατο 25 Μαρτίου στο κλειστό του Αγίου Θωμά.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυναμικά την αναμέτρηση και με πρωταγωνιστές τους Πετρέα και Ερνάντεζ προηγήθηκε με 6-3. Ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση, βελτίωσε τα μπλοκ του με τον Γιόρνα και με κάποιες ενέργειες του Ντεν Ντρις, κατάφερε να μειώσει στο ελάχιστο (9-10). Με δυο διαδοχικούς άσσους του Ντεν Ντρις, ο “Δικέφαλος του Βορρά”, προηγήθηκε για πρώτη φορά στο ματς με 13-12. Οι “πράσινοι” προσπάθησαν να φέρουν… στα μέτρα τους το ματς, όμως το “μομέντουμ” του αγώνα άνηκε ήδη στους “ασπρόμαυρους”. Το σύνολο του Γιόσκο Μιλενκόσκι έφτασε στο σετ πόιντ και μετά από πόντο του Βουλκίδη σε πρώτο χρόνο, πήρε το πρώτο σετ με 25-20 για το 1-0 υπέρ των γηπεδούχων.

Οι δυο ομάδες πήγαν… χέρι-χέρι στην αρχή του δεύτερου σετ, με τον Ερνάντεζ να είναι… βαρόμετρο για το “τριφύλλι”. Στη συνέχεια, το λάθος του Γιάκομπσεν, έδωσε ισχνό προβάδισμα δυο πόντων (15-13) στους Θεσσαλονικείς και ύστερα, ο ΠΑΟΚ πήρε τον έλεγχο του αγώνα. Οι Ράπτης, Βουλκίδης και Ντεν Ντρις κυριάρχησαν τόσο σε μπλοκ, όσο και σε επίθεση, με αποτέλεσμα, ο “Δικέφαλος” να φτάσει στο +6 (19-13), αναγκάζοντας τον κόουτς Ανδρεόπουλο να καλέσει time out. Τα μπλοκ του Βουλκίδη και τα λάθη των φιλοξενούμενων, έφεραν με συνοπτικές διαδικασίες το 2-0 στα σετ, με το δεύτερο να ολοκληρώνεται στο +9 (25-16) για τους γηπεδούχους.

Με το πόδι πατημένο στο “γκάζι” ξεκίνησε και στο τρίτο σετ του ματς ο ΠΑΟΚ, φτάνοντας σύντομα σε προβάδισμα 5 πόντων (6-1) έχοντας ως κύριους εκφραστές των επιθέσεών του τον Βουλκίδη και τον Σκρεντάου. Ο Ερνάντεζ με διαδοχικούς άσσους έδωσε… νέα ομορφιά στο ματς, μειώνοντας σε 7-5, όμως οι Θεσσαλονικείς είχαν το “πάνω χέρι” στο ματς διαρκώς. Σε κομβικό σημείο, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 4 πόντους διαφορά (18-14) με πρωτεργάτες του τον Ντεν Ντρις και τον Γουόλς. Με πάιπ του Γιόρνα, ο “Δικέφαλος” έφτασε στο +5 (20-15), όμως το σύνολο του κόουτς Ανδρεόπουλου προσπαθούσε διαρκώς να μειώσει τη διαφορά. Η κακή υποδοχή όμως του Παναθηναϊκού, έδωσε προβάδισμα 6 πόντων (23-17), με τον Ρανγκέλ να απαντά σε πρώτο χρόνο και στη συνέχεια με μπλοκ, μειώνοντας στους 4 (23-19). Το λάθος του Ερνάντεζ έφερε ματς πόιντ στους γηπεδούχους, όμως το μπλοκ του Ρανγκέλ στο Γιόρνα και ο άσσος του Κωστόπουλου, έβαλαν… φωτιά στο ματς (24-22). Ο Γιόρνα με μπλοκ άουτ έκανε το 25-22 και “αιφνιδίασε” τον Παναθηναϊκό, καθώς ο “Δικέφαλος” πανηγύρισε σημαντική νίκη με 3-0 σετ.

Τα σετ: 3-0 (25-20, 25-16, 25-22) σε 77΄.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Παπακοσμάς. Παρατηρητής Αγώνα: Κάλλης, Παρατηρητής Διαιτησίας: Αντωνούλης. Επόπτες: Λούμσι, Σταυρίδης. Γραμματεία: Δεληκωστίδου.