Νικηφόρα πρεμιέρα για τον Τσιτσιπά

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας βρέθηκε σε δύσκολη θέση στον πρώτο του αγώνα στο Australian Open, απέναντι στον “lucky looser” Ζιζού Μπεργκς, αλλά μετά το χαμένο πρώτο σετ… αφυπνίστηκε, ανέτρεψε την κατάσταση και επικράτησε με 3-1.

Το Νο.130 της παγκόσμιας κατάταξης, που μπήκε στο κυρίως ταμπλό… από το παράθυρο, έβαλε δύσκολα στον Στέφανο Τσιτσιπά. Μετά από μια ώρα και δύο λεπτά, ο Βέλγος κατέκτησε το πρώτο σετ με 7-5 και άγχωσε τον 25χρονο. Παρ’ ολ’ αυτά, ο “Στεφ” έβγαλε αντίδραση και εμφάνισε στο κορτ τον πραγματικά του εαυτό στη συνέχεια. Κάπως έτσι, ισοφάρισε το ματς με 6-1 στο δεύτερο σετ. Με το ίδιο σκορ κατέκτησε και το τρίτο, μέσα σε 31 λεπτά, κάνοντας… επίδειξη δύναμης.

Με το μομέντουμ να είναι πλέον ξεκάθαρα υπέρ του, το Νο.7 της παγκόσμιας κατάταξης μπήκε στο τέταρτο σετ για να τελειώσει τον αγώνα και να αποφύγει τις… περιπέτειες. Έτσι κι έγινε, μιας και τελικά “καθάρισε” τον Μπεργκς μέσα σε 38 λεπτά, πήρε το σετ με 6-3 και το ματς με 3-1. Με αυτόν τον τρόπο γλίτωσε από ένα μεγάλο σοκ και πλέον προετοιμάζεται για τον επόμενο του αγώνα. Αυτός θα διεξαχθεί κόντρα στον νικητή του αγώνα του Αλεξάνταρ Βούκιτς με τον Τζόρνταν Τόμπσον, με την ακριβή μέρα και ώρα να μην έχει γίνει ακόμα γνωστή.

Τα σετ: 7-5, 1-6, 1-6, 3-6.//Α.